Tvář na Marsu

V červenci 1976 pořídila sonda Viking Orbiter 1 v rámci hledání vhodného místa pro přistání Viking Lander 2 snímky marsovské oblasti Cydonia. Mezi kopci se na snímcích objevil útvar, který připomínal lidskou tvář.

NASA snímek (viz úvodní ilustrace) zveřejnil 31. července a doprovodil ho textem: "Jeden ze snímků pořízených Vikingem 1 v severních zeměpisných šířkách Marsu při hledání místa přistání pro Viking 2. Obrázek ukazuje obrovský skalní útvar, který se podobá lidské hlavě; stíny vytvářejí iluzi očí, nosu a úst. Útvar je asi 1,5 km dlouhý, osvětlený sluncem z úhlu přibližně 20 stupňů."

Krátce poté se objevily teorie, že se jedná o uměle vytvořený útvar, zvláště poté, kdy nedaleko od "Tváře na Marsu" (ve vzdálenosti asi 16 km) byly na snímcích zjištěny skalní útvary podobné pyramidám. První teorie byly zakrátko následovány několika knihami, objevily se veřejné prezentace a tiskové konference a NASA byl označen jako konzervativní vědecká komunita, která nezpracovala žádnou vědeckou studii k objeveným útvarům a zatajuje skutečnost americké veřejnosti.

NASA využil první příležitosti a pomocí další marsovské sondy Mars Global Surveyor (MGS) pořídil snímky "Tváře na Marsu" s vysokým rozlišením. Kamera MOC (Mars Orbiter Camera) 5. dubna 1998 krátce po

půlnoci pořídila nové snímky oblasti Cydonia. Snímky byly na Zemi odeslány 6. dubna a ihned po převedení do formátu RAW je Jet Propulsion Laboratory, která misi řídila, zveřejnila na internetu (viz obrázek vlevo). Snímek má rozlišení 4,3 metru na pixel, což desetkrát lepší než u předchozího snímku.

Přestože ze získaných snímků byl zřetelný přírodní původ, konspirátoři přišli s názorem, že v době fotografování, kdy na severní polokouli panuje zima, byly snímky pořízeny přes oblačnost, která zkreslila obrysy tváře. Sonda MGS snímkovala povrch Marsu v pruzích širokých kolem 20 km, proto se do oblasti Cydonia nedostal často. Proto až v dubnu 2001 byly příhodné podmínky - bezmračný den a MGS v příhodné poloze ve vzdálenosti 450 km. Pořízené snímky byly pořízeny s maximálním rozlišením 1,56 metru na pixel (tedy 3x větším než v roce 1998 a mnohonásobně lepším než v roce 1976, kdy na jeden pixel připadlo 43 metrů). Na snímku tedy mohou být patrné jednotlivé detaily velikosti 5 metrů; objekt je zřetelný jestliže zabírá alespoň tři pixely.

Pořízené obrázky skutečně ukazují, že v oblasti Cydonia není vytesaná obrovská lidská tvář, ale jedná se skutečně o stolovou horu, jež byla zřejmě tvarována působením vody (viz obrázek vpravo). Někteří vědci usuzují, že tato hora stála na pokraji dávného oceánu. Přesto se objevily další nápady: "Tvář na Marsu" byly kdysi mechanicky poškozena a na jejím současném stavu se podepsaly povětrnostní podmínky.

Mezi roky 2004 a 2006 studovala oblast Cydonia evropská marsovská sonda Mars Express, které se dlouho pro špatné počasí nedařilo "Tvář na Marsu" vyfotografovat. Teprve 22. července 2006 pořídil Mars Express snímek oblast trojrozměrně s maximálním rozlišením. Sonda definitivně potvrdila přírodní původ, ale popularita tohoto marsovského útvaru ale stále přetrvává a řada konspirátorů bude dlouho hovořit o tajemném útvaru ve tvaru lidského obličeje.

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Jan Sedláček | sobota 8.12.2012 6:00 | karma článku: 17,79 | přečteno: 1614x