Spor o Bajkonur
První mezivládní dohoda o pronájmu kosmodromu Bajkonur a oblastech pro dopad prvních stupňů raket byla podepsána v lednu 1994 s platností do roku 2020. Současně bylo stanoveno, že město Bajkonur bude "dočasně" podléhat ruskému řízení a judikatuře. Přestože smlouva byla pro Kazachstán poměrně výhodná, snažil se o její revizi a v roce 2004 byla smlouva rozšířena a prodloužena do roku 2050. I prodloužení na straně Kazachstánu neproběhlo hladce: smlouva byla podepsána 9. ledna 2004 prezidenty Purinem a Nazarbajevem, ale ratifikace parlamenty proběhla v květnu 2005 na ruské straně a až v březnu 2010 v kazašském parlamentu.
Od té doby se v Kazachstánu vyskytly hlasy po další revizi smlouvy a několikrát kazašské úřady vydaly zákazy startu raket ze základny. Největším "zádrhelem" všech jednání se postupně stalo město Bajkonur s více než 70 tisíci obyvatel, z nichž velkou většinu tvoří ruští občané pracující na kosmodromu. Za pronájem Rusko platí Kazachstánu 115 miliónů dolarů a další asi 1,5 miliardy rublů (50 miliónů dolarů) investuje do infrastruktury kosmodromu. Současně poskytuje přibližně miliardu rublů (přes 30 miliónů dolarů) do rozpočtu města. Ročně tak Rusko do Kazachstánu vkládá 6 miliard rublů (asi 200 miliónů dolarů).
V poslední době se do čela proudu za obnovu jednání o nové nájemní smlouvě zařadil Talgat Musabajev, šéf Národní kosmické agentury Kazachstánu. Vyvrcholením byl Musabajevův projev v prosinci minulého roku v kazašském parlamentu, v němž požadoval vypracování nové nájemní smlouvy a vyjmutí města Bajkonur z ruské pravomoci. Musabajev dále nevyloučil, že by se měl omezit počet startů nosné rakety Proton z kosmodromu (důvodem je neekologické palivo) a současně obvinil Rusko, že neplní smlouvu o výstavbě komplexu Bajtěrek. Komplex Bajtěrek, který měla spravovat stejnojmenná kazašsko-ruská společnost, měl být využíván pro budoucí nosné rakety řady Angara. Rusko buduje na novém kosmodromu Vostočnyj v Amurské oblasti moderní startovní komplexy, z nichž mohou startovat i rakety typu Angara, a výstavba Bajtěrku už pro ně není tak důležitá.
Rusko podle sdělovacích prostředků zaslalo Kazachstánu koncem loňského roku nótu, ve které požaduje vysvětlení Mausabajevových výroků. Oficiální odpověď zatím nebyla zveřejněna, ale kazašská strana prostřednictvím nejvyšších představitelů vydala prohlášení, v němž uvádí, že Rusko zůstává nadále jejím strategickým partnerem v oblasti kosmické činnosti. Není divu, infrastruktura kosmodromu je zastaralá a vyžaduje rozsáhlou obnovu a naděje Kazachů, že základnu pronajmou Spojeným státům je lichá - Američané mají vlastní základny (a lépe situované vzhledem k rovníku) a transport raket na Bajkonur by komerční starty podstatně podražil. A vlastní kosmický program Kazachstánu naráží na omezenou technologickou základnu i nedostatek odborného personálu. Naprostá většina technologického vybavení kosmodromu byla dovezena z Ruska, případně Ukrajiny, a převážná většina technického personálu jsou Rusové, kteří dávají najevo, že v případě přechodu Bajkonuru pod kazašskou správu zemi opustí a vrátí se do Ruska.
Další nepříjemností pro Kazachstán je, že Chruničevovo kosmické středisko, které vyvíjí novou řadu nosných raket Angara preferuje nový kosmodrom Vostočnyj (první start se uskuteční z kosmodromu Pleseck). Po běžném nasazení raket Angara, někdy kolem roku 2020, se bude provoz raket Proton omezovat a pokud Angara nebude létat z Bajkonuru, Kazachstán přijde o příjmy z komerčních startů. Proto je zřejmá snaha o revizi dohody o pronájmu Bajkonuru a zachování dosavadní výše příjmů. Nový kosmodrom Vostočnyj Rusové staví bez účasti Kazachstánu a vlastně na jeho úkor.
Nová jednání rusko-kazašské komise o Bajkonuru mají být zahájena v březnu letošního roku a do té doby by mělo být jasné, jak se bude postupovat v otázce budování komplexu Bajtěrek. Kazachstán bude zřejmě požadovat zahájení výstavby nového komplexu a pokud se s Ruskem nedohodne, nabídne spolupráci Indii nebo Ukrajině, jak řekl kazašský politolog Dosym Satpajev. A právě argumentace jinými zájemci by měla být hlavní zbraní Kazachstánu při budoucích vyjednáváních.
Jan Sedláček
NOAA zabránila SpaceX vysílat z oběžné dráhy

Agentura NOAA (National Oceanic and Atmospheric Administration) zabránila přímému přenosu z druhého stupně nosné rakety Falcon 9, který v pátek 30. března vynášel na oběžnou dráhu deset družic Iridium-NEXT.
Jan Sedláček
Nárůst extrémních meteorologických jevů

Nedávno zveřejněná aktualizace studie evropské organizace EASAC o změnách klimatu z roku 2013 obsahuje upozornění na nebezpečné trendy množství extrémních meteorologických jevů v Evropě.
Jan Sedláček
Vzniknou Kosmické síly Spojených států?

V polovině března vyhlásil v San Diegu americký prezident Donald Trump, že by Spojené státy měly vytvořit novou vojenskou službu - Space Force (Kosmické síly).
Jan Sedláček
Satelitní navigace potřebuje alternativu

V minulých dnech proběhla sdělovacími prostředky zpráva, že vojenské kruhy v USA jsou znepokojeny závislostí armádních složek na satelitních technologiích.
Jan Sedláček
Ostrý test ruské raketové střely

Ruské ministerstvo obrany vydalo prohlášení, ve kterém oznamuje úspěšný test leteckého a raketového systému Kinžal.
Další články autora |
Poslala manželce zprávu, že jsme milenci. Sekal jsem ji do hlavy, vypověděl primář
Šokující detaily mimořádně brutální vraždy dnes zaznívají u Krajského soudu v Plzni, kde stanul...
Advokát Prouza spáchal sebevraždu. Nechal po sobě dopis na rozloučenou
V sobotu spáchal sebevraždu renomovaný padesátiletý advokát a bývalý českobudějovický soudce Daniel...
Rudé prádlo a finta se třpytkami. Strip klub v Charkově nabízí show i útěchu
Když si dvacetiletá Lisa na svou směnu ve striptýzovém klubu v ukrajinském Charkově obouvá boty na...
Sláva v Přešticích. Na svatbu komtesy z rodu Černínů přijel i belgický král
Své ano si v Kostele Nanebevzetí Panny Marie v Přešticích řekli v sobotu v poledne osmadvacetiletá...
Tomahawky z ponorky, „drtiče bunkrů“ z B-2, zasypané vchody. Co ničilo jaderný Írán
USA zdevastovaly íránský jaderný program a jaderné ambice Teheránu jsou nyní v troskách, uvedl...
Dohoda před summitem. Země NATO se shodly, že na obranu půjde pět procent
Zástupci členských zemí NATO se v neděli dohodli na podobě závěrečné deklarace blížícího se...
V kostele v Damašku se odpálil sebevražedný atentátník. Zemřelo 15 lidí
Nejméně 15 lidí v neděli zemřelo při útoku sebevražedného atentátníka na kostel v Damašku. Agentuře...
Dítě bez genetické zátěže? Moderní testy embryí mohou měnit budoucnost rodin
Díky preimplantačnímu genetickému testování embryí (PGT) dnes mohou i rodiče s rizikovou genetickou...
Švédská královna skládek půjde za mříže. Skončila tak největší odpadová kauza v zemi
Ve Švédsku odsoudili k šesti letům vězení za nelegální ukládání statisíců tun toxického odpadu...

Dětská vlasová péče Childs Farm si získala srdce (i vlásky) malých testerů
Naše testerky se svými dětmi vyzkoušely dětskou vlasovou péči od značky Childs Farm. Jak byly spokojené s kvalitou obsahu, vůní a obalem? A jak...
- Počet článků 556
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 1050x