Satelitní navigace potřebuje alternativu

V minulých dnech proběhla sdělovacími prostředky zpráva, že vojenské kruhy v USA jsou znepokojeny závislostí armádních složek na satelitních technologiích.

Markantní je to zejména při využívání satelitního navigačního systému GPS a telekomunikačního provozu. V prosinci tajemník amerického letectva Heather Wilson prohlásil, že v současnosti neexistuje žádná vojenská akce, která by nebyla závislá na satelitech a že letectvo by bez GPS prakticky neexistovalo. Podobné je to  také v civilním sektoru a stále více aplikací se spoléhá na satelitní metodu určování polohy, času a rychlosti.

Toto rostoucí využívání satelitních systémů navigace, a to nejen amerického GPS, ale i ruského GLONASS, evropského Galileo nebo čínského Beidou, vyvolává obavy pro případ výpadku signálů. V této souvislosti řekl Michael O'Connor (výkonný ředitel firmy Satelles), že pro bezpečnost aplikací postavených na satelitní navigaci je nutné vytvořit nový zdroj signálů nezávislý na družicích schopný nahradit chybějící data a dodal, že satelitní systémy zasahují do našich životů mnohem více, než si lidé uvědomují. V minulém roce také proběhlo v americkém Senátu jednání výboru pro zpravodajství, které se problému hrozby útoku na satelitní systémy (telekomunikace, navigace) věnovalo.

Narušení satelitního vysílání navigačních signálů může probíhat několika způsoby. Nejjednodušší, ale snadno detekované, je přerušení příjmu informací z družice; v takovém případě ale přijímací stanice "závadu" snadno zjistí a může zablokovat další akce. Mnohem nebezpečnější je odblokování správného signálu z družice a jeho nahrazení falešným signálem, který způsobí nesprávný výpočet pozice. Falešný signál přitom dává takové informace, že ani nejlepší automatizované systémy nejsou schopny odhalit nesprávná data. A další možností je kybernetický útok na řídicí pozemní stanice, který zavede chybná data do celého systému GPS a prakticky jej tak vyřadí z provozu.

Východiska z této situace hledají vojenské i civilní týmy. Například agentura amerického ministerstva obrany pro pokročilé technologie DARPA (Defense Advanced Research Projects Agency) pracuje na systému, který by pro navigaci a čas využíval kromě navigačních družic i signály z mobilních sítí a komerčních telekomunikačních družic. Získaná data by byla zpracovávána souběžně a teprve jejich porovnáním by byla určena pozice a čas. Systém už byl testován na různých vojenských vozidlech a námořních lodích.

Firma Aerospace Corp. ve svém alternativním systému navigace využívá ještě různorodější zdroje: TV vysílání, rozhlasové vysílání a snímky okolí. Při testech dospěla firma k dobrým výsledkům, kdy při srovnání odchylek od systému GPS došlo k odchylkám do 20 metrů a v několika případech bylo určení pozice totožné.

Alternativní případně kombinované určování pozice a času by měly najít uplatnění v automobilech bez řidiče nebo při řízení letů dronů, tedy v případech, kdy panuje velké nebezpečí při použití falešných dat. 

Autor: Jan Sedláček | sobota 17.3.2018 7:14 | karma článku: 13,68 | přečteno: 489x
  • Další články autora

Jan Sedláček

ATV-1 Jules Verne

11.3.2018 v 7:34 | Karma: 8,43