Raketa pro Buran - Energija
Přeprava systému Energija-Buran na startovní rampu
Stotunové náklady měla vynášet na nízkou oběžnou dráhu, nosnost na geostacionární dráhu byla 20 tun a na dráhu k Měsíci byla schopná vynést objekt o hmotnosti do 32 tun. Startovní komplex pro raketu
Energija byl postaven na kosmodromu Bajkonur a dopadové oblasti pro první stupeň byly vymezeny pro vzlety na dráhy se sklonem k rovníku 51, 65 a 97°.
Raketa Energija byla koncipovaná jako dvoustupňový nosič s tím, že užitečné zatížení nebylo umístěno v ose rakety, ale upevňovalo se na boční stěnu centrálního druhého stupně. První stupeň tvořily čtyři bloky, označené "blok A", které byly dlouhé přes 38 metrů a jejich maximální průměr byl 390 cm. Druhý stupeň ("blok C") byl dlouhý 58 metrů a jeho průměr byl 770 cm. Raketové motory RD-170 bloků A pracovaly na kapalný kyslík a kerosin, čtyři motory RD-0120 bloku C pracovaly s kapalným kyslíkem a vodíkem.
Zajímavý byl postup spouštění motorů při startu: nejprve se zapalovaly motory bloků prvního stupně a se zpožděním asi 8 vteřin se spouštěly motory druhého stupně. V této časové prodlevě automatický systém diagnostiky prověřoval chod všech čtyř motorů prvního stupně a dodávky paliva do motorů a v případě, že všechno funguje podle předpokladů, zapálily se motory centrálního stupně a raketa byla uvolněna ze zámků startovní rampy. V případě jakékoliv odchylky by se start přerušil. Po vzletu z rampy pak pracovaly všechny motory prvního a druhého stupně současně.
Řídicí systém rakety byl v případě vysazení jednoho bloku A schopen dopravit raketu na nízkou oběžnou dráhu s pracujícími dvěma bloky - symetrický správně fungující blok ba se pro zachování symetrie tahu vypínal. Řídicí systém už pracoval na bázi digitálního výpočetního systému a byl připraven ke zvládnutí 500 mimořádných událostí. Na raketě byl také instalován kontrolní systém, který měl zabránit explozi rakety za letu.
První kompletní raketa byla sestavena v montážní hale kosmodromu Bajkonur v prosinci 1982 a tento exemplář byl používán k dynamickým testům a k vyzkoušení pozemního zařízení. Mezi březnem a říjnem 1985 probíhaly "studené" testy centrálního stupně (blok C) na zkušebním stavu a vyzkoušeno bylo i tankování nádrží palivem a okysličovadlem. Na závěr komplexních testů proběhly dva statické testy motorů. Při prvním se plánoval chod motorů v délce 20 vteřin, ale po 2,58 vteřiny automatika motor vypnula. Důvodem byl nedostatečný přívod paliva do motoru - dodatečně se zjistilo, že došlo k porušení jedné z přívodních trubek o průměru 20 mm. Druhé zapálení už proběhlo bez závad a motor na zkušebním stavu bezchybně pracoval 390 vteřin.
Nosná raketa Energija byla poprvé vypuštěna z kosmodromu Bajkonur 15. května 1987. Na místě raketoplánu Buran, který vinou opožděného vývoje ještě nebyl k letu připraven, byla instalována maketa kosmické zbraně Skif-DM (Poljus). Raketa sice nedosáhla oběžnou dráhu, ale získaná data během letu potvrdila správnost konstrukce a ukázala, že byl postaven univerzální prostředek pro vynášení těžkých nákladů.
Druhý start rakety Energija byl připravován na 29. října 1988 a tentokrát už k ní byl připojen raketoplán Buran. Veškeré operace probíhaly normálně až do 51 vteřiny před zapálením motorů; pak automatický systém vydal příkaz "přerušení startu". Státní komise okamžitě rozhodla o odkladu startu a vyšetřování ukázalo, že k zastavení přípravy vzletu došlo vzhledem k opožděnému zadání azimutu navedení na dráhu. Po přijetí potřebných opatření byl nový termín startu stanoven na 15. listopadu 1988. Tentokrát byly nepříznivé povětrnostní podmínky (síla větru se pohyboval na povolené hranici - 20 m/s), ale raketa úspěšně odstartovala a vynesla raketoplán Buran na geocentrickou dráhu ve výšce 251 až 263 km. Buran po dvou obletech Země vstoupil do atmosféry a za řízení autopilota přistál na ranveji letiště kosmodromu Bajkonur. Přistání bylo excelentní: boční odchylka od středu dráhy byla jen 3 metry (a to foukal boční vítr rychlostí 17 m/s) a raketoplán zastavil po doběhu dlouhém 1620 metrů (přibližně v polovině délky dráhy).
Přestože se první orbitální let systému Energija-Buran plně zdařil, byl současně premiérou i derniérou. Systém už vícekrát nevzlétl.
Jan Sedláček
NOAA zabránila SpaceX vysílat z oběžné dráhy

Agentura NOAA (National Oceanic and Atmospheric Administration) zabránila přímému přenosu z druhého stupně nosné rakety Falcon 9, který v pátek 30. března vynášel na oběžnou dráhu deset družic Iridium-NEXT.
Jan Sedláček
Nárůst extrémních meteorologických jevů

Nedávno zveřejněná aktualizace studie evropské organizace EASAC o změnách klimatu z roku 2013 obsahuje upozornění na nebezpečné trendy množství extrémních meteorologických jevů v Evropě.
Jan Sedláček
Vzniknou Kosmické síly Spojených států?

V polovině března vyhlásil v San Diegu americký prezident Donald Trump, že by Spojené státy měly vytvořit novou vojenskou službu - Space Force (Kosmické síly).
Jan Sedláček
Satelitní navigace potřebuje alternativu

V minulých dnech proběhla sdělovacími prostředky zpráva, že vojenské kruhy v USA jsou znepokojeny závislostí armádních složek na satelitních technologiích.
Jan Sedláček
Ostrý test ruské raketové střely

Ruské ministerstvo obrany vydalo prohlášení, ve kterém oznamuje úspěšný test leteckého a raketového systému Kinžal.
Další články autora |
Vymést Ursulu a její bandu pryč. Jsou to bolševici, tvrdí podnikatel Bernard
Premium Stanislav Bernard je podnikatelskou legendou. Selfmade man, který z ruiny vybudoval momentálně...
Válku vyřeší konec vojenské pomoci, řekl Putin Trumpovi. Probrali hokej i vztahy
Prezidenti Ruska a USA Vladimir Putin a Donald Trump v úterním telefonátu „podrobně a otevřeně“...
Bombové hrozby v Praze. Policie evakuovala tisíce lidí, odklonila dopravu
V Praze se ve čtvrtek večer uskutečnily masové evakuace kvůli nahlášeným bombám v pražské Lucerně a...
Neblokujte protiruské sankce, udeřil Rubio na Maďary. Ti rázem ustoupili
Americký ministr zahraničí Marco Rubio kontaktoval svůj maďarský protějšek Pétera Szijjárta, aby na...
Jak Trump mluví s Kremlem? Prezidenti si volají jinak než obyčejní smrtelníci
Premium Pokud si myslíte, že americký prezident náhle řekne „vytočte mi Putina“ nebo si ho dokonce sám...
Auto najelo v Praze do tramvajové zastávky, na místě jsou čtyři zranění
Všechny složky integrovaného záchranného systému zasahují u nehody vozidla, které najelo na...
Volby v Kanadě budou za měsíc. Trumpovi se nepodvolíme, uvedl premiér Carney
Předčasné parlamentní volby se v Kanadě budou konat 28. dubna, oznámil v neděli podle agentur...
Ve slovenských horách útočila medvědice. Muž se před ní bránil sekerou
Muže v lese ve slovenském pohoří Malá Fatra v pátek napadla medvědice, informuje server žilinak.sk....
Vzniká alternativa Pirátské strany. Za novým hnutím Kruh stojí její bývalé členky
Na české politické scéně vzniká nové hnutí Kruh. V současné době shání podpisy pro registraci....

Akční letáky
Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!
- Počet článků 556
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 1049x