Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Pilotované kosmické stanice - Saljut I

V dubnu 1971 byla vypuštěna první orbitální vědecká stanice - Saljut 1. Zpráva agentury TASS o jejím vypuštění uváděla, že hlavním úkolem je prověrka nových konstrukčních prvků a palubních systémů při kosmickém letu.

Historii sovětské orbitální stanice Saljut začali psát paradoxně Američané. Po přistání na Měsíci v červenci 1969 začali v rámci programu Apollo Aplications připravovat družicovou stanici Skylab, jejíž první start byl předběžně stanoven na rok 1972.
V Sovětském svazu byl v té době připravován kanceláří CKBM (OKB-52) projekt velké stanice MKBS. Tento projekt byl ale závislý na superraketě N-1, jejíž vývoj se opožďoval, a která byla určena prvotně pro sovětský lunární program. Druhou orbitální stanici - Almaz - připravovala armáda.

Začátkem srpna 1969 bylo zřejmé, že pokud nezačnou obě konstrukční kanceláře spolupracovat, předhoní Američané Sovětský svaz i ve sféře kosmických stanic. Proto se několik pracovníků obou kanceláří (bez vědomí jejich šéfů Vladimira Čelomeje a Vasilije Mišina) spojilo a zpracovalo předběžný návrh stanice, jejímž základem se stala vojenská stanice Almaz doplněná o spojovací systém a korekční motor z lodí Sojuz. Toto řešení podle odhadu týmu mělo umožnit postavit stanici během jednoho roku a porazit tak Američany.

S návrhem se Boris Čertok (který zemřel v prosinci 2011 ve věku téměř 100 let) počátkem října 1969 dostavil na Ústřední výbor KSSS za předsedou vojensko průmyslové komise Dmitrijem Ustinovem. Projekt nazvaný Dolgovremennaja orbitalnaja stancija (DOS; dlouhodobá orbitální stanice) byl stranickými činovníky přivítán a Ustinov za něj začal bojovat i u nejvyšších funkcionářů. Generální tajemník - Leonid Brežněv -, který po americkém úspěchu už ztratil zájem o Měsíc, začal podporovat projekt družicových stanic, jež by mohly přinést další prvenství pro SSSR.

Díky podpoře Ustinova byl projekt DOS zařazen do plánu a 9. února 1970 bylo vydáno usnesení 105-41, jímž byl zahájen vývoj orbitální stanice s projektovým označením 17K; šéfkonstruktérem byl jmenován Jurij P. Semjonov.
Současně se zahájením prací na stanici se rozběhl výcvik posádek. Velitel oddílu kosmonautů generál Kamanin jmenoval pro první dvě expedice posádky a ihned byl zahájen jejich výcvik.

První exemplář stanice, která v té době nesla pracovní název Zarja, byl přivezen na kosmodrom Bajkonur 1. února 1971. Stanice byla umístěna v jedné z montážních hal, kde probíhaly dokončovací práce. Pracovní týmy pracovaly v třísměnném rytmu a tak se podařilo 3. března dokončit veškeré práce.
Poté zasedla Rada hlavních konstruktérů, která řešila poslední nedodělky, ale výsledkem zasedání bylo, že veškeré úpravy a opravy musí být dokončeny do 9. dubna (den instalace stanice na nosnou raketu Proton) a současně předběžně stanovila data startů: 15 dubna 1971 měla odstartovat stanice a mezi 18. a 20. dubnem transportní loď Sojuz 10 s první tříčlennou posádkou.

Během dalších testů se ale objevily závady na navigačním a stabilizačním systému stanice; bezvadná funkce těchto systémů byla pro úspěch pokusů rozhodující. Proto došlo k posunutí všech dříve stanovených termínu.
V této době se také rozhodlo o definitivním pojmenování stanice - Saljut. Zjistilo se totiž, že doposud používané pojmenování Zarja (Úsvit) také hodlají použít Číňané pro svou připravovanou pilotovanou kosmickou loď.

Po odstranění posledních nedostatků byla stanice připojena k nosné raketě Proton-K a 15. dubna byla vyvezena na startovní plošinu komplexu 81 kosmodromu Bajkonur. Raketa úspěšně odstartovala 19. dubna 1971 a vynesla stanici oficiálně pojmenovanou Saljut 1 na geocentrickou dráhu. Kolem Země se tak pohybovalo těleso o hmotnosti 18,9 tuny o délce přes 15 metrů a maximálním průměrem 415 cm. Stanice se skládala ze tří hlavních částí: přechodového úseku (obsahující spojovací uzel pro připojení transportní lodi), pracovní úsek a přístrojový úsek, který obsahoval potřebná zařízení a systémy. Vnitřní objem stanice byl asi 100 kubických metrů, ale více než polovinu z toho zabíraly systémy zabezpečení životních podmínek a vědecké přístroje. Pro činnost kosmonautů bylo uvnitř stanice připraveno sedm pracovních míst. Stanice byla opatřena dvěma páry slunečních baterií.
Po navedení na oběžnou dráhu se ale vyskytl jeden zásadní problém - nepodařilo se odstřelit kryt senzorů vědeckého vybavení. Hlavním zařízením byla astrofyzikální observatoř Orion, a přístroj ANNA určený k detekci gama záření. Rada hlavních konstruktérů proto rozhodovala, zda vůbec ke stanici vyslat posádku. Nakonec se rozhodlo, že loď Sojuz 10 odstartuje a otestuje chování orbitální stanice během pilotovaného letu, i když nebudou získána žádná vědecká data.

Kosmická loď Sojuz 10 s posádkou Vladimir Šatalov, Aleksej Jelisejev a Nikolaj Rukavišnikov odstartovala z Bajkonuru 23. dubna 1971 (podle místního času) a měla na stanici pracovat po dva týdny. Let lodi a přibližování ke stanici Saljut 1 probíhal až do vzdálenosti 180 metrů úspěšně. Poté zkolaboval navigační systém Igla a Rukavišnikov spojení se stanicí řídil ručně. Vzhledem k nedostatečně přesným informacím o vzájemném postavení těles se spojení sice zdařilo, ale došlo k poškození servomotorů, které přitahují příruby stykovacích uzlů.
Daleko horší ovšem bylo, že se Sojuz nemohl od Saljutu oddělit; to se podařilo až po pěti hodinách a návratový modul se tak mohl po necelých dvou dnech letu vrátit zpět na zem.

Druhá expedice ke stanici Saljut 1 startovala v kosmické lodi Sojuz 11 dne 6. června 1971. Kosmonauti Georgij Dobrovolskij, Vladislav Volkov a Viktor Pacajev se úspěšně připojili ke stanici a po kontrole hermetičnosti spojení obou těles přestoupili na její palubu. Kosmonauti uvedli do provozu všechny systémy stanice a prováděli vědecké experimenty. Koncem června byl program letu splněn a posádka se vracela zpět na zem. Sestup z dráhy probíhal automaticky a návratový modul přistál podle plánu v Kazachstánu, ale vyhledávací skupina nalezla kosmonauty v kabině bez známek života. Lékaři se pokoušeli kosmonauty oživit, ovšem veškerá snaha byla marná.
Pozdější vyšetřování zjistilo, že během sestupu ve výšce kolem 30 km se otevřel vyrovnávací ventil a veškerý vzduch z lodi unikl do okolního vzduchoprázdna. Kosmonauti upadli během několika vteřin do bezvědomí a udusili se. Kosmonauti neměli na sobě žádné skafandry; při dalších letech už sovětští kosmonauti během startu a přistávání skafandry oblékali.

Stanice Saljut 1 létala kolem Země až do 11. října 1971, kdy byl naposledy zapálen korekční motor, který ji navedl do hustých vrstev atmosféry k zániku. Stanice vstoupila do atmosféry a zanikla nad neobydlenými oblastmi Tichého oceánu.

HLAVNÍ PRAMENY:
[1] M. Codr: O kosmických dnech a nocích, Práce, Praha 1987
[2] P. Lála, A. Vítek: Malá encyklopedie kosmonautiky, Mladá fronta, Praha 1982
[3] K. Pacner, A. Vítek: Půlstoletí kosmonautiky, Epocha, Praha 2008
[4] L. Brabcová: 4 jedinečné laboratoře na oběžné dráze - in: Panorama 21. století, ročník 2011, číslo 6
[5] http://mek.kosmo.cz/pil_lety/rusko/saljut/saljut.htm[6] http://vesmir.thos.cz/viewtopic.php?f=46&t=279

-----
Příště: Kosmický teleskop Kepler v roce 2011; plánované zveřejnění: 9.1.2012.

Autor: Jan Sedláček | sobota 7.1.2012 6:00 | karma článku: 13,88 | přečteno: 1119x
  • Další články autora

Jan Sedláček

NOAA zabránila SpaceX vysílat z oběžné dráhy

Agentura NOAA (National Oceanic and Atmospheric Administration) zabránila přímému přenosu z druhého stupně nosné rakety Falcon 9, který v pátek 30. března vynášel na oběžnou dráhu deset družic Iridium-NEXT.

31.3.2018 v 8:01 | Karma: 23,13 | Přečteno: 1172x | Diskuse| Věda

Jan Sedláček

Nárůst extrémních meteorologických jevů

Nedávno zveřejněná aktualizace studie evropské organizace EASAC o změnách klimatu z roku 2013 obsahuje upozornění na nebezpečné trendy množství extrémních meteorologických jevů v Evropě.

23.3.2018 v 8:18 | Karma: 13,12 | Přečteno: 772x | Diskuse| Věda

Jan Sedláček

Vzniknou Kosmické síly Spojených států?

V polovině března vyhlásil v San Diegu americký prezident Donald Trump, že by Spojené státy měly vytvořit novou vojenskou službu - Space Force (Kosmické síly).

21.3.2018 v 7:31 | Karma: 12,01 | Přečteno: 527x | Diskuse| Věda

Jan Sedláček

Satelitní navigace potřebuje alternativu

V minulých dnech proběhla sdělovacími prostředky zpráva, že vojenské kruhy v USA jsou znepokojeny závislostí armádních složek na satelitních technologiích.

17.3.2018 v 7:14 | Karma: 13,68 | Přečteno: 489x | Diskuse| Věda

Jan Sedláček

Ostrý test ruské raketové střely

Ruské ministerstvo obrany vydalo prohlášení, ve kterém oznamuje úspěšný test leteckého a raketového systému Kinžal.

13.3.2018 v 7:58 | Karma: 17,46 | Přečteno: 706x | Diskuse| Věda
  • Nejčtenější

Stovky amerických obrněnců se v řádu dnů nepozorovaně přemístily do Česka

2. května 2024  17:21

Několik set vozidel americké armády včetně obrněnců Bradley nebo transportérů M113 se objevilo ve...

Nahá umělkyně za zvuků techna házela před dětmi hlínou. Už to řeší policie

3. května 2024  10:10,  aktualizováno  13:43

Policie prošetřuje vystoupení, ke kterému došlo na Akademii výtvarných umění (AVU). Umělkyně a...

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

Auto vyjelo z vozovky a srazilo tři lidi. Žena zemřela, dvě vnučky jsou zraněné

2. května 2024  16:40,  aktualizováno  3.5 12:38

Osobní auto srazilo dnes odpoledne v Čáslavicích na Třebíčsku ženu a dvě děti. Žena srážku...

Zemřel bývalý místopředseda ODS Miroslav Macek. Bylo mu 79 let

1. května 2024  12:58

Ve věku 79 let zemřel bývalý místopředseda ODS a federální vlády Miroslav Macek, bylo mu 79 let. O...

Ruský zbrojní průmysl vzkvétá. Díky čínské pomoci výroba dramaticky roste

4. května 2024

Premium Přes citelné západní sankce ruský zbrojní průmysl vzkvétá. Tamní produkce zbraní se dramaticky...

Vyváděla strašné věci. Zahradil označil Jourovou za nejhorší z eurokomisařů

4. května 2024

Premium Když Česko vstoupilo 1. května do Evropské unie, byl tam matador ODS Jan Zahradil kooptován...

Budoucnost válčení? Stíhačka řízená AI obstála v „boji“, vezla i šéfa letectva

3. května 2024  21:23

Americký šéf letectva Frank Kendall se poprvé proletěl experimentální stíhačkou F-16, kterou místo...

Hamás má týden na příměří, jinak Izrael vtrhne do Rafáhu, spekuluje Egypt

3. května 2024  19:28,  aktualizováno  21:13

Izrael dal palestinskému radikálnímu hnutí Hamás týden na to, aby přijal dohodu o příměří a...

Byt 3+kk Brandýs nad Orlicí
Byt 3+kk Brandýs nad Orlicí

Lázeňská, Brandýs nad Orlicí, okres Ústí nad Orlicí
3 600 000 Kč

  • Počet článků 556
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1051x
Důchodce z České Třebové, jehož dlouholetým koníčkem je kosmonautika a zejména její historie a historie souvisejících oborů (raketová technika, astronomie, astrobiologie). Ale sleduje i dění současné kosmonautiky - viz http://novinkykosmonautiky.blogspot.com/