NOAA zabránila SpaceX vysílat z oběžné dráhy

Agentura NOAA (National Oceanic and Atmospheric Administration) zabránila přímému přenosu z druhého stupně nosné rakety Falcon 9, který v pátek 30. března vynášel na oběžnou dráhu deset družic Iridium-NEXT.

Firma SpaceX doposud svá vysílání ze startů nosných raket Falcon a navádění družic na oběžnou dráhu zpravidla končila až v době, kdy se družice uvolnily na samostatnou dráhu. Tentokrát byl ale přenos ukončen devět minut po vzletu rakety, přibližně dvě sekundy před skončením práce raketového motoru a dosažením základní oběžné dráhy. Komentátor přenosu Michael Hammersley uvedl, že se tak stalo díky opatření NOAA, jež obsahovalo podmínku nevysílat přímé záběry Země z oběžné dráhy.

Agentura NOAA k tomu vydala prohlášení, ve kterém se uvádí: "Zákon o národních a komerčních kosmických programech vyžaduje povolení k dálkovému průzkumu Země pro společnosti mající schopnost pořizovat snímky zemského povrchu z oběžné dráhy. Nyní, kdy jsou videokamery instalovány na horních stupních nosných raket, které jsou schopné dosáhnout oběžnou dráhu, budou všechny takové lety podle požadavků zmíněného zákona a jeho podmínek."

Společnost SpaceX obdržela od NOAA licenci pro přímý přenos jen pro dobu před dosažením oběžné dráhy, a proto byl přenos z druhého stupně předčasně ukončen. Podle NOAA jsou kamery na raketě, využívané pro technické účely, kvalifikovány jako systém dálkového průzkumu.

Stejné kamery byly umístěny i na nosné raketě Falcon Heavy, která nedávno na heliocentrickou dráhu vynesla Tesla Roadster, a po několik hodin vysílaly v přímém přenosu záběry Země aniž měly od NOAA speciální licenci. A v tomto případě i prezident Donald Trump a ministr obchodu Wilbur Ross společnost SpaceX ocenili firmu SpaceX za tyto záběry. Podle Petera B. Selinga mohou být právě tyto záběry způsobem, jakým agentura NOAA trestá SpaceX za to, že nepožádala o licenci pro kamery sledující Zemi při startu Falconu Heavy.

Předpisy o dálkovém průzkumu Země byly ve Spojených státech přijaty, aby zabránily soukromým firmám a jednotlivcům vypouštět a provozovat družice pro dálkový průzkum Země s ohledem na národní bezpečnost. Není zřejmě co je ohrožením národní bezpečnosti v případě kamer na horním stupni Falconu 9, zvláště když se v době navedení na oběžnou dráhu pohybuje nad polárními oblastmi.

Autor: Jan Sedláček | sobota 31.3.2018 8:01 | karma článku: 23,13 | přečteno: 1172x
  • Další články autora

Jan Sedláček

ATV-1 Jules Verne

11.3.2018 v 7:34 | Karma: 8,43