Nárůst extrémních meteorologických jevů

Nedávno zveřejněná aktualizace studie evropské organizace EASAC o změnách klimatu z roku 2013 obsahuje upozornění na nebezpečné trendy množství extrémních meteorologických jevů v Evropě.

EASAC (European Academies Science Advisory Council) je subjektem, který je sdružením 27 národních akademií zemí Evropské unie (EU) a Norska a Švýcarska. Svoji studii EASAC směřuje k vedoucím představitelům EU a vyzývá k přizpůsobení evropských sociálních systémů a evropské infrastruktury nárůstu extrémních povětrnostních jevů.

Počet povodní a dalších událostí souvisejících s prouděním vod se mezi roky 1980 a 2016 zvýšil čtyřnásobně, zdvojnásobilo se množství klimatologických událostí jako je extrémní teplota, sucho a lesní požáry a je rovněž dvojnásobně víc silných bouřek. Nárůst byl zaznamenán i v případě zemětřesení, následných cunami a sopečných erupcí. Autoři studie upozorňují, že množství případů je sice ovlivněno lepším monitoringem než byl před třiceti lety, ale rostoucí trend počtu událostí přinášejících ekonomické ztráty je varující. 

Aktualizace studie jako ilustraci ekonomických ztrát uvádí přehled škod za sledované období v Severní Americe a v Evropě. Severní Amerika v roce 1980 ztratila v důsledku bouřek necelých 10 miliard dolarů a v roce 2016 už škody činily 20 miliard dolarů. Mimořádný byl rok 2012, kdy škody z bouřek přesáhly 40 miliard dolarů. Pro Evropu se studie zaměřila na povodně a konstatuje, že díky zavedeným optřením se škody výrazně nezvýšily (zůstávají průměrně pod 10 miliardami dolarů ročně), přestože absolutní počet povodní vzrostl. Výjimkoou byl rok 2003, kdy rozsáhlé povodně zasáhly velká území v Evropě a škody přesáhly 20 miliard dolarů.

Dalším jevem, jímž se aktualizace zabývá, je Golfský proud, o terém se vedou diskuse, zda může být ohrožen zvýšením množství sladké vody v severních zeměpisných šířkách (silné deště, tání ledovců v Grónsku). Oceánografická data zatím neumožňují přesnější prognózu, ale už existují náznaky oslabení severního proudění, což může mít vliv na klima v severozápadní Evropě.

EASAC také upozorňuje na to, že měření nazančují souvislost mezi oteplováním v Arktidě a extrémně chladnými obdobími na jihu, a to jak v Evropě, tak na východě Spojených států.

Aktualizace studie EASAC je k dispozici na: https://easac.eu/fileadmin/PDF_s/reports_statements/Extreme_Weather/EASAC_Extreme_Weather_2018_web.pdf

Autor: Jan Sedláček | pátek 23.3.2018 8:18 | karma článku: 13,12 | přečteno: 772x
  • Další články autora

Jan Sedláček

ATV-1 Jules Verne

11.3.2018 v 7:34 | Karma: 8,43