Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Na křídlech do vesmíru

První návrhy na stavbu kosmických okřídlených strojů, které by startovaly a přistávaly na běžných letištích, se objevují už ve dvacátých letech minulého století.

Nejdříve se tato idea objevuje ve fantastických románech a později se tomuto tématu věnují i konstruktéři. Známý je návrh rakouského leteckého konstruktéra Eugena Sängera z roku 1938 a jeho stroj pojmenovaný Silbervogel (Stříbrný pták) ovlivnil řadu dalších konstruktérů.

Na začátku kosmické éry se už objevují realizovatelné projekty okřídlených aparátů, které ovšem vzlétají na raketách a teprve přistání se děje na letišti.

Ve Spojených státech byl ministerstvem obrany rozpracován projekt X-20 Dyna-Soar, který byl ale už v roce 1963 zrušen a nedošel až do fáze letových zkoušek. Projekt si vyžádal 410 miliónů dolarů a podle amerických komentátorů je to nejdražší kosmický letoun, jenž nikdy neletěl.

K projektu raketoplánu se Američané vrátili v době vrcholícího měsíčního programu Apollo. Bylo jasné, že nosná raketa Saturn 5, používaná k letům na Měsíc, není vhodná (a je příliš drahá) pro dopravu těžkých nákladů na oběžnou dráhu kolem Země. Byl zahájen projekt Space Shuttle, raketoplán, který měl podle prvotních představ NASA levně a spolehlivě dopravovat náklady na nízkou oběžnou dráhu. Teoreticky by měl být opakovaně použitelný prostředek levnější než jednorázové rakety.

To se však nikdy nestalo a provoz raketoplánů byl naopak natolik drahý (každý přišel na 1,5 miliardy dolarů ročně), že díky vysokým nákladům byl projekt v roce 2011 zastaven - raketoplány létaly 30 roků. Náklady byly tak vysoké díky "přítomnosti" kosmonautů na palubě a složité poletové kontrole a údržbě raketoplánu. Na druhou stranu lze ale zdůraznit, že bez existence raketoplánů by nemohla být postavena Mezinárodní kosmické stanice, nebo by nemohla být v dnešní podobě.

Americké letectvo v posledních letech obnovilo myšlenku bezpilotního raketoplánu ve svém projektu X-37B; tento bezpilotní raketoplán už se třikrát vydal do vesmíru. X-37B startuje na klasické raketě pod aerodynamickým krytem, takže je vyloučeno poškození tepelné ochrany při vzletu, a přistává automaticky na speciální přistávací dráze.

V poválečné době se návrhy na okřídlené stroje pro lety do vesmíru objevují také v tehdejším Sovětském svazu. Jeden z projektů předpokládal dvoustupňovou variantu - první stupeň tvořilo těžké dopravní letadlo, které by startovalo z běžného letiště s dostatečně dlouhou vzletovou dráhou. Druhý stupeň by se od letadla odděloval ve výšce nad 10 km a s pomocí vlastního raketového motoru by se dostal na oběžnou dráhu. Při návratu by stroj přistával opět na klasickém letišti, protože měl být vybaven i proudovými motory použitelnými po sestupu do spodních vrstev atmosféry. Proti raketoplánům (jak americkým, tak ruskému Buranu) tak měl nespornou výhodu v možnosti motorických manévrů v atmosféře. Projet takového stroje ale nikdy neopustil konstrukční kanceláře.

Naopak nejvyšší sovětské stranické a státní orgány rozhodly "okopírovat" americký raketoplán a postavit vlastní raketoplán (Buran), který při jediném letu prokázal možnosti automatického přistání. Jediným rozdílem vzhledem k americkému vzoru bylo vynesení na dráhu - ruská strana využila raketu Energija použitelnou i k jiným projektům.

Do strojů s křídly, jež mají létat do vesmíru, zařaďme i stroje, které pro suborbitální "turistické" lety na hranici vesmíru budou využívat soukromé společnosti jako například Virgin Galaktic (její lety by měly být zahájeny v příštím roce a letenky si už zakoupilo na 600 lidí) nebo Lynx. Jejich dopravní prostředky budou vzlétat z klasického letiště a v určité výšce se od nosného letounu oddělí okřídlený stroj s raketovým motorem, který vystoupí do výšky kolem 100 km a poté se vrátí na letiště, z něhož původně vzlétlo.

Autor: Jan Sedláček | čtvrtek 5.12.2013 21:00 | karma článku: 13,49 | přečteno: 368x
  • Další články autora

Jan Sedláček

NOAA zabránila SpaceX vysílat z oběžné dráhy

Agentura NOAA (National Oceanic and Atmospheric Administration) zabránila přímému přenosu z druhého stupně nosné rakety Falcon 9, který v pátek 30. března vynášel na oběžnou dráhu deset družic Iridium-NEXT.

31.3.2018 v 8:01 | Karma: 23,13 | Přečteno: 1172x | Diskuse| Věda

Jan Sedláček

Nárůst extrémních meteorologických jevů

Nedávno zveřejněná aktualizace studie evropské organizace EASAC o změnách klimatu z roku 2013 obsahuje upozornění na nebezpečné trendy množství extrémních meteorologických jevů v Evropě.

23.3.2018 v 8:18 | Karma: 13,12 | Přečteno: 772x | Diskuse| Věda

Jan Sedláček

Vzniknou Kosmické síly Spojených států?

V polovině března vyhlásil v San Diegu americký prezident Donald Trump, že by Spojené státy měly vytvořit novou vojenskou službu - Space Force (Kosmické síly).

21.3.2018 v 7:31 | Karma: 12,01 | Přečteno: 527x | Diskuse| Věda

Jan Sedláček

Satelitní navigace potřebuje alternativu

V minulých dnech proběhla sdělovacími prostředky zpráva, že vojenské kruhy v USA jsou znepokojeny závislostí armádních složek na satelitních technologiích.

17.3.2018 v 7:14 | Karma: 13,68 | Přečteno: 489x | Diskuse| Věda

Jan Sedláček

Ostrý test ruské raketové střely

Ruské ministerstvo obrany vydalo prohlášení, ve kterém oznamuje úspěšný test leteckého a raketového systému Kinžal.

13.3.2018 v 7:58 | Karma: 17,46 | Přečteno: 706x | Diskuse| Věda
  • Nejčtenější

Ženě se do ruky zakousl pes. Muž, který jí přispěchal na pomoc, zvíře zabil

29. května 2024  15:12

Ženu v Žihli na Plzeňsku vážně pokousal volně pobíhající pes. Na pomoc jí přiběhl příbuzný, který...

„Krok ke třetí světové.“ Ukrajinci zasáhli klíčovou ruskou radarovou stanici

25. května 2024  12:55

Ukrajinská armáda zřejmě tento týden zasáhla významnou ruskou radarovou stanici, která je součástí...

Brutální útok nožem v Mannheimu, policista po něm bojuje o život

31. května 2024  13:12,  aktualizováno  18:49

Šest lidí v pátek utrpělo zranění při útoku nožem na náměstí v centru německého Mannheimu, uvedla...

Nemocnému synovi vstříkla do krve vodu. Chtěla jsem, aby to skončilo, řekla

29. května 2024  13:51

Mimořádně nešťastný případ matky samoživitelky a jejího vážně nemocného dítěte řeší Městský soud v...

Velký podfuk s výsluhou, nemocenská i v civilu. Policisté obírají stát o miliony

31. května 2024

Premium Státu rapidně rostou výplaty výsluh pro policisty, hasiče, celníky či dozorce. Loni Česká republika...

V Indii po šesti týdnech skončily parlamentní volby. Očekává se vítězství Módího

1. června 2024  17:30,  aktualizováno  19:44

V sobotu završila Indie po šesti týdnech proces parlamentních voleb, ve kterých současný premiér...

Humorem proti trollům. Evropa se chystá na volby plné dezinformací

1. června 2024  19:27

S rozvojem umělé inteligence (AI) vzrůstá nebezpečí, že se útočníci budou snažit ovlivnit nebo...

KOMENTÁŘ: Atentát na velké rudé zvíře se stal šablonou pro politické procesy

1. června 2024

Premium Před 76 lety, 27. května 1948, jen tři měsíce po komunistickém puči, byl spáchán atentát na...

Propalestinští demonstranti vtrhli do muzea v New Yorku. Zasahovala policie

1. června 2024  18:47

V pátek vtrhly stovky propalestinských demonstrantů do Brooklynského muzea v New Yorku. Nad jeho...

Jaké vitamíny brát v těhotenství? Poradíme vám, jak se rozhodnout.
Jaké vitamíny brát v těhotenství? Poradíme vám, jak se rozhodnout.

Každá budoucí maminka se snaží zajistit pro své miminko jen to nejlepší. GS Mamavit je komplexní multivitaminový doplněk, který je speciálně...

  • Počet článků 556
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1048x
Důchodce z České Třebové, jehož dlouholetým koníčkem je kosmonautika a zejména její historie a historie souvisejících oborů (raketová technika, astronomie, astrobiologie). Ale sleduje i dění současné kosmonautiky - viz http://novinkykosmonautiky.blogspot.com/