Na křídlech do vesmíru
Nejdříve se tato idea objevuje ve fantastických románech a později se tomuto tématu věnují i konstruktéři. Známý je návrh rakouského leteckého konstruktéra Eugena Sängera z roku 1938 a jeho stroj pojmenovaný Silbervogel (Stříbrný pták) ovlivnil řadu dalších konstruktérů.
Na začátku kosmické éry se už objevují realizovatelné projekty okřídlených aparátů, které ovšem vzlétají na raketách a teprve přistání se děje na letišti.
Ve Spojených státech byl ministerstvem obrany rozpracován projekt X-20 Dyna-Soar, který byl ale už v roce 1963 zrušen a nedošel až do fáze letových zkoušek. Projekt si vyžádal 410 miliónů dolarů a podle amerických komentátorů je to nejdražší kosmický letoun, jenž nikdy neletěl.
K projektu raketoplánu se Američané vrátili v době vrcholícího měsíčního programu Apollo. Bylo jasné, že nosná raketa Saturn 5, používaná k letům na Měsíc, není vhodná (a je příliš drahá) pro dopravu těžkých nákladů na oběžnou dráhu kolem Země. Byl zahájen projekt Space Shuttle, raketoplán, který měl podle prvotních představ NASA levně a spolehlivě dopravovat náklady na nízkou oběžnou dráhu. Teoreticky by měl být opakovaně použitelný prostředek levnější než jednorázové rakety.
To se však nikdy nestalo a provoz raketoplánů byl naopak natolik drahý (každý přišel na 1,5 miliardy dolarů ročně), že díky vysokým nákladům byl projekt v roce 2011 zastaven - raketoplány létaly 30 roků. Náklady byly tak vysoké díky "přítomnosti" kosmonautů na palubě a složité poletové kontrole a údržbě raketoplánu. Na druhou stranu lze ale zdůraznit, že bez existence raketoplánů by nemohla být postavena Mezinárodní kosmické stanice, nebo by nemohla být v dnešní podobě.
Americké letectvo v posledních letech obnovilo myšlenku bezpilotního raketoplánu ve svém projektu X-37B; tento bezpilotní raketoplán už se třikrát vydal do vesmíru. X-37B startuje na klasické raketě pod aerodynamickým krytem, takže je vyloučeno poškození tepelné ochrany při vzletu, a přistává automaticky na speciální přistávací dráze.
V poválečné době se návrhy na okřídlené stroje pro lety do vesmíru objevují také v tehdejším Sovětském svazu. Jeden z projektů předpokládal dvoustupňovou variantu - první stupeň tvořilo těžké dopravní letadlo, které by startovalo z běžného letiště s dostatečně dlouhou vzletovou dráhou. Druhý stupeň by se od letadla odděloval ve výšce nad 10 km a s pomocí vlastního raketového motoru by se dostal na oběžnou dráhu. Při návratu by stroj přistával opět na klasickém letišti, protože měl být vybaven i proudovými motory použitelnými po sestupu do spodních vrstev atmosféry. Proti raketoplánům (jak americkým, tak ruskému Buranu) tak měl nespornou výhodu v možnosti motorických manévrů v atmosféře. Projet takového stroje ale nikdy neopustil konstrukční kanceláře.
Naopak nejvyšší sovětské stranické a státní orgány rozhodly "okopírovat" americký raketoplán a postavit vlastní raketoplán (Buran), který při jediném letu prokázal možnosti automatického přistání. Jediným rozdílem vzhledem k americkému vzoru bylo vynesení na dráhu - ruská strana využila raketu Energija použitelnou i k jiným projektům.
Do strojů s křídly, jež mají létat do vesmíru, zařaďme i stroje, které pro suborbitální "turistické" lety na hranici vesmíru budou využívat soukromé společnosti jako například Virgin Galaktic (její lety by měly být zahájeny v příštím roce a letenky si už zakoupilo na 600 lidí) nebo Lynx. Jejich dopravní prostředky budou vzlétat z klasického letiště a v určité výšce se od nosného letounu oddělí okřídlený stroj s raketovým motorem, který vystoupí do výšky kolem 100 km a poté se vrátí na letiště, z něhož původně vzlétlo.
Jan Sedláček
NOAA zabránila SpaceX vysílat z oběžné dráhy

Agentura NOAA (National Oceanic and Atmospheric Administration) zabránila přímému přenosu z druhého stupně nosné rakety Falcon 9, který v pátek 30. března vynášel na oběžnou dráhu deset družic Iridium-NEXT.
Jan Sedláček
Nárůst extrémních meteorologických jevů

Nedávno zveřejněná aktualizace studie evropské organizace EASAC o změnách klimatu z roku 2013 obsahuje upozornění na nebezpečné trendy množství extrémních meteorologických jevů v Evropě.
Jan Sedláček
Vzniknou Kosmické síly Spojených států?

V polovině března vyhlásil v San Diegu americký prezident Donald Trump, že by Spojené státy měly vytvořit novou vojenskou službu - Space Force (Kosmické síly).
Jan Sedláček
Satelitní navigace potřebuje alternativu

V minulých dnech proběhla sdělovacími prostředky zpráva, že vojenské kruhy v USA jsou znepokojeny závislostí armádních složek na satelitních technologiích.
Jan Sedláček
Ostrý test ruské raketové střely

Ruské ministerstvo obrany vydalo prohlášení, ve kterém oznamuje úspěšný test leteckého a raketového systému Kinžal.
Další články autora |
Válku vyřeší konec vojenské pomoci, řekl Putin Trumpovi. Probrali hokej i vztahy
Prezidenti Ruska a USA Vladimir Putin a Donald Trump v úterním telefonátu „podrobně a otevřeně“...
Bombové hrozby v Praze. Policie evakuovala tisíce lidí, odklonila dopravu
V Praze se ve čtvrtek večer uskutečnily masové evakuace kvůli nahlášeným bombám v pražské Lucerně a...
Neblokujte protiruské sankce, udeřil Rubio na Maďary. Ti rázem ustoupili
Americký ministr zahraničí Marco Rubio kontaktoval svůj maďarský protějšek Pétera Szijjárta, aby na...
Jak Trump mluví s Kremlem? Prezidenti si volají jinak než obyčejní smrtelníci
Premium Pokud si myslíte, že americký prezident náhle řekne „vytočte mi Putina“ nebo si ho dokonce sám...
Masivní hřib nad Ruskem. Ukrajinci zasáhli základnu strategických bombardérů
Saratovská oblast se v noci stala cílem ukrajinských dronů. Bezpilotní stroje údajně zasáhly i...
Ukrajinci nabízejí na síti zbraně z války. Černý obchod bují už teď, bude to horší
Premium Samopal MP5 Heckler & Koch MP5 za 490 dolarů. Samopal 26 za 450 dolarů, samonabíjecí puška Taurus...
Těžký test, lehké přijímačky. Velké opakování z matiky přezkouší důkladně
Premium V uplynulých pěti dílech jste si mohli matematiku díky různým druhům úloh na přijímací zkoušky...
V Srbsku může kdokoli špehovat kohokoli. Bondovská technika je k sehnání snadno
Premium V Srbsku je snadné kohokoli špehovat. Může vás jednoduše sledovat partner, kolega, šéf nebo soused...
Je fentanyl příčina, anebo záminka? Za co všechno může a nemůže Čína
Už na počátku února se americký prezident rozhodl zavést dodatečné desetiprocentní clo na veškerý...
- Počet článků 556
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 1049x