Kolumbus a Mezinárodní rok vesmíru

Kryštof Kolumbus v srpnu 1492 vyplul se svými třemi loděmi - Santa María, Pinta a Niňa - z přístavu Palos dela Frontera v jižním Španělsku, aby západním směrem doplul do Východní Indie. Španělsko a Portugalsko koncem 15. století soupeřily, kdo první nalezne bezpečnou námořní trasu; Portugalsko se už dříve vydalo na cestu kolem Afriky. Kolumbus zamířil západním směrem, kolem Kanárských ostrovů a po mnoha týdnech na moři věřil, že jeho lodi dosáhnou Japonsko. Místo toho zakotvil 12. října 1492 u ostrova Guanahaní na dnešních Bahamách.

V roce 1985, v době, kdy se připravovaly oslavy 500 let objevu Nového světa, navrhl havajský senátor Spark Matsunaga, aby byl rok 1992 prohlášen "Mezinárodním rokem vesmíru". K akci se přihlásilo 29 národních kosmických agentur a dalších deset mezinárodních organizací, které se zabývají výzkumem vesmíru a moderními technologiemi. Akci vyhlásila Organizace spojených národů v roce 1990 na doporučení Výboru pro mírové využívání kosmického prostoru, jenž se Mezinárodním rokem vesmíru zabýval na zasedání v červnu 1989. Generální tajemník OSN Boutros Boutros-Ghali dne 28. srpna 1992 o Mezinárodním roku vesmíru prohlásil, že tato akce "zdůrazní jedinečnou úlohu věd o vesmíru a kosmických technologií při podpoře mezinárodního porozumění." Přesto se většina aktivit zaměřila na planetu Zemi a vliv činnosti člověka na přírodní podmínky.

Na začátku roku 1992 připravil NASA expedici raketoplánu Discovery (STS-42), který vynesl na oběžnou dráhu první mezinárodní laboratoř IML (International Microgravity Laboratory). V sedmičlenné posádce byli kromě amerických astronautů také astronautka z Kanady (Roberta Bondar[ová]) a německý astronaut Ulf Merbold. Na přípravě experimentů pro IML-1 se podílelo více než 200 vědců z dvanácti zemí; největší podíl na výzkumech v IML-1 měl americký NASA, Evropská kosmická agentura, německá Deutsche Agentur für Raumfahrtangelegenheiten (DARA), Kanadská kosmická agentura, francouzská CNES (Centre National d'Études Spatiales) a japonská NASDA (National Space Development Agency). Je nutno ovšem poznamenat, že tento let původně nebyl směřován k roku 1992, ale jeho příprava byla odložena z původně plánovaného května 1987 kvůli tragické havárii raketoplánu Challenger. Přesto se let STS-42 významně zapsal jako úvodní podnik Mezinárodního roku vesmíru.

V rámci Mezinárodního roku vesmíru se Národní vesmírná společnost Austrálie zabývala projektem Mission to Planet Earth, který pomocí dat ze satelitů studoval podmínky rostlinného života na Zemi a změny rostlinstva ve vztahu k prostředí měnící se působením civilizace. Japonská NASDA zajišťovala podobný výzkum v oblasti Tichého oceánu.

Do akcí se zapojilo také Rusko, které poskytlo pro projekt Space Flight Europe-America 500 nosnou raketu typu Sojuz, která v listopadu 1992 vynesla na geocentrickou dráhu družici Resurs-500. Družice odstartovala z ruského kosmodromu Pleseck a po sedmidenním letu přistála v Tichém oceánu necelých 200 km od Grays Harbor ve státě Washington. Po vylovení z moře byla kabina naložena na oceánografické plavidlo Maršál Krylov, jež ji dopravilo do přístavu v Seattlu, kde se k této příležitosti konalo slavnostní shromáždění za účasti místních obyvatel a 330 hostů z Ruska, mezi nimiž byli vládní hodnostáři, obchodníci, vědci, novináři, církevní představitelé a také kosmonaut German Titov. Uvnitř pouzdra, které cestovalo vesmírem z Ruska do USA, byly dárky, suvenýry, obchodní vzorky, umělecká díla (mezi nimi ikony pro katedrálu Saint Spiridon) a vánoční dárek pro amerického prezidenta Clintona. Uskutečnil se tak první kosmický let, který začínal v Rusku a končil v USA.

Mezinárodní rok vesmíru, mířící především na planetu Zemi, se také stal významnou součástí Mezinárodní dekády pro snižování následků přírodních katastrof, která probíhala od roku 1990 do konce tisíciletí.

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Jan Sedláček | pondělí 5.11.2012 6:00 | karma článku: 10,89 | přečteno: 667x