11.12.: události v kosmonautice

Vybraná výročí a události z kosmonautiky a raketové technikystředa 11.12.2013

40. výročí cvičného odpálení balistické rakety Minuteman 1B ze základny Vandenberg AFB.
50. výročí letu sondážní rakety Lambda 2 k výzkumu ionosféry; základna Kagošima, dostup 410 km.
50. výročí testovacího startu sondážní rakety Nike Zeus ze základny White Sands; dostup asi 200 km.
60. výročí zkušebního odpálení balistické rakety Matador GM-11080 ze základny na Cape Canaveral.
80. výročí vypuštění experimentální rakety Aviavnito ruského konstruktéra Leonida S. Duškina.

******

Ruská část posádky Mezinárodní kosmické stanice (Kotov, Rjazanskij, Tjurin) se bude zabývat údržbou systému dodávky vody a generátoru kyslíku Elektron a věnují se kontrole aparatury pro obnovu atmosféry stanice. Dále budou obsluhovat probíhající experimenty, prověří stav foto a videotechniky a zajistí technickou údržbu systému zabezpečení životních podmínek. Americká část posádky (Hopkins, Mastracchio, Wakata) bude pracovat s Robonautem, provede aktualizaci programového vybavení počítačů a otestuje TV systém sledující přibližování a připojování nákladní lodi. Kosmonauti zajistí pravidelnou revizi cvičebního zařízení, účastní se lékařských experimentů a věnují se kontrole a obsluze stávajících vědeckých experimentů.

*

Organizace Mars One, sídlící v Nizozemsku, oznámila, že vybrala společnosti Lockheed Martin a Surrey Satellite Technology Ltd. (SSTL) ke spolupráci při přípravě své první bezpilotní mise k Marsu v roce 2018. Bas Lansdorp, generální ředitel Mars One, v oznámení uvedl, že obě společnosti jsou významnými hráči na poli kosmické techniky a mají velké zkušenosti v této oblasti. Podle zveřejněné informace navrhne americká firma přistávací modul, který bude vycházet ze sondy Pheonix, SSTL se bude věnovat marsovskému satelitu, který bude zajišťovat retranslaci dat z přistávacího modulu na Zemi.

*

Indická sonda MOM (Mars Orbiter Mission) uskutečnila první korekci dráhy TCM (Trajectory Correction Maneuvre). Manévr byl zahájen v 6:30 hod. místního času (01:00 UT) a motor s tahem 22 N při něm pracoval 40,5 s. Kosmická sonda MOM byla v době manévru vzdálena od Země asi 2,9 miliónu km.

*

Roskosmos nebude pro své potřeby využívat ukrajinskou nosnou raketu Zenit. Roskosmos zvažoval nákup dvou Zenitů za cenu 1,2 miliardy rublů, ale ukrajinský Južmaš požadoval 1,4 miliardy rublů. Taková cena nemá pro ruského zákazníka cenu, neboť za 1,5 miliardy rublů získá nosnou raketu Proton, která má přitom větší nosnost.

*

Alfred McEwen z University of Arizona oznámil, že na základě dat z přístroje HiRISE na marsovské družici MRO bude nutné přehodnotit tezi, že rovníkové oblasti Marsu jsou suchá, bez kapalné nebo zmrzlé vody. Na snímcích z HiRISE byly objeveny tmavé skvrny, které se každoročně objevují na stejných místech, a které zřejmě ukazují na přítomnost slané vody. McEwen to řekl na konferenci Americké geofyzikální unie probíhající nyní v San Francisku.

*

Ruský vicepremiér Dmitrij Rogozin oznámil, že hlavním impulsem pro výměnu vedení Roskosmosu bylo zpoždění na stavbě kosmodromu Vostočnyj. Vláda se situací začala podrobně zabývat ve chvíli, kdy se zjistil dvouměsíční skluz prací. Vláda si vyžádala detailní zprávu s opatřeními, ale tehdejší vedení vládu neinformovalo úplně. V současné době Specstroj garantuje dokončení objektů kosmodromu v plánovaném termínu.

******
Další informace na http://novinkykosmonautiky.blogspot.cz/

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Jan Sedláček | středa 11.12.2013 19:28 | karma článku: 8,69 | přečteno: 172x