Sektáři pořádají na školách protidrogové besedy a společnost mlčí

Představte si, že by si základní školy zvaly muslimské občanské sdružení, aby jeho členové poučili děti v rodinné výchově o tom, jak má vypadat manželství a jaká je role ženy v něm. Troufám si po zkušenosti s případem muslimské učitelky tvrdit, že podobné aktivity škol by tvrdě narazily na odpor rodičů a většiny společnosti. Když si ale základní školy zvou scientology na protidrogovou přednášku, společnost mlčí.

O co jde? Od roku 2002 působí v České republice občanské sdružení Řekni NE drogám – Řekni ANO životu (neplést s preventivním programem VZP Řekni drogám NE!), které se podle vlastních slov zabývá protidrogovou prevencí. Zdánlivě bohulibá činnost má ale jeden háček – jedná se o aktivitu Scientologické církve, která to na svých stránkách sama přiznává. Na webu sdružení se taky dočteme, že „úzce spolupracuje s nadací Foundation for Drug Free World,“ která prokazatelně patří scientologům.

Nebezpečná sekta

Scientologická církev přitom není například v České republice registrována jako skutečná církev a je religionisty většinou považována za sektu, která hojně využívá manipulační techniky a praktiky. (Není proto náhodou, že scientologové také pořádají jakési manažerské kurzy.)

Sám jsem na sdružení Řekni NE drogám a jeho napojení na scientology přišel náhodou. V jedné internetové diskuzi pod článkem o dívce, jež měla údajně zemřít po požití extáze na maturitním plese, mě zarazilo fanatické démonizování marihuany od jednoho diskutéra. Neustále se přitom odkazoval na stránky zmíněného sdružení, kde se to polopravdami a nepravdami jen hemží a tak jsem si zjistil, kdo za těmito nesmysly stojí.

Že jsou scientologové ostřílení manipulátoři ukazuje například případ z roku 2009, kdy byla ve Francii tato sekta odsouzena k mnohamilionové pokutě za podvodné vylákání peněz od svých členů. A o dva roky později vyšetřovala FBI americkou odnož kvůli obchodu s bílým masem a zotročování svých vlastních členů. V lednu tohoto roku řešili obdobný případ i v Belgii.

Řekněte NE scientologům – Řekněte ANO odborníkům

Vraťme se ale k samotnému občanskému sdružení „Řekni NE drogám – Řekni ANO životu“ a jeho činnosti. Provozuje několik webů se zavádějícími informacemi jako Drogy.cz a Marihuana.cz. Pořádá také každoroční akci s názvem Cyklo-běh za Českou republiku bez drog, kde zástupci sdružení zavítají do nějakého města, vyfotí se s místními politiky (a nejen místními, ale i s nejvyššími představiteli státu), jenž podepíší „protidrogovou chartu“, vymyjí dětem na náměstí mozek svou propagandou a zase jedou o kus dál. Na Facebooku se pak chlubí, jak jsou úspěšní. Především ale toto sdružení pořádá protidrogové přednášky pro základní škol a letmým pohledem do Googlu zjistíte, že jejich není málo.

Možná si říkáte, v čem je problém? Sice to jsou třeba magoři, ale dělají alespoň nějakou záslužnou činnost. V prvé řadě je problém v šíření nejrůznějších mýtů a paušálním démonizování drog, kdy staví vedle sebe například relativně neškodnou marihuanu a extrémně zhoubný heroin. Kampaň je vyloženě založena na šíření strachu, ne objektivních informacích o konkrétních látkách. Popis jednotlivých drog ve spotech na YouTube je mírně řečeno mimo a pro alespoň trochu zasvěceného člověka působí spíš úsměvně.

U marihuany je např. velmi zdůrazňováno, že se jedná o tzv. „vstupní drogu“ vedoucí k užívání tvrdých drog, což je velmi sporná teorie, kterou neuznává ani Světová zdravotnická organizace. Korelace dvou jevů nedokazuje jejich příčinnou souvislost. Je to stejné jako tvrdit, že hraní si na indiány v dětství vede k vraždění v dospělosti, protože určité procento vrahů si v dětství hrálo na indiány.

„Rozhodně to nepřeju nikomu, sama jsem propadla drogám ve 14 letech. Začalo to u jointu. Kdysi mi řekl kamarád, ať to zkusím, tak jsem kývla a zkusila to. Nakonec to neskončilo jedním pointem, ale hned několika. Po asi roce mi joint už nestačil, tak jsem přešla na heroin, to šlo ze začátku, dokud byly peníze. Lehce potom už jsem peníze neměla, tak jsem si sháněla práci, ale nikdo mě nechtěl zaměstnat kvůli mé závislosti. Tak jsem se dala na prostituci, abych si nějak vydělala. Pak už bych to nechtěla dál rozvádět.“
– údajná Pája (17 let)

Druhým problémem je motivace, která stojí za scientologickým protidrogovým tažením. Jednak jsou podobné přednášky skvělou příležitostí získávat si přízeň dětí. „Oni nejsou nijak naivní, jejich systém je promyšlený. Do škol samozřejmě nejdou s tím, že jsou scientologové. Pomocí přednášek zaměřených na drogovou problematiku si mapují terén a získávají nové kontakty. Obecně lze říct, že jim podobné akce slouží k náboru nových lidí,“ říká psycholog Jan Lašek z Univerzity Hradec Králové.

Scientologická církev navíc získává peníze z nejrůznějších placených kurzů a jedním z nich je očišťovací program, tzv. purif (purification rundown).

„Tato velmi drahá služba prý očišťuje od jedů, které se údajně nahromadily v lidském těle (pesticidů, chemických barviv, drog, léků, radioaktivního záření, alkoholu apod.) a jež nyní prý způsobují únavu, nižší pracovní výkon atd. Tohoto očištění se dosahuje intenzívním saunováním, joggingem a užíváním niacinu, B-vitamínu, obyčejně vyráběného v některé zahraniční scientologické firmě. Na tomto z odborného hlediska více než diskutabilním takzvaném purifu je také založena scientologická protidrogová aktivita Narconon. Psychologicky je Narconon vysoce nebezpečný – nabízí výměnu závislosti na droze závislostí na víře.“

Že spojitost mezi aktivitami sdružení Řekni Ne drogám a programu Narconon není smyšlená dokazuje například zmínka o konaném semináři na stránkách města Tábor. Ano, čtete správně, městský strážník byl vyslán na scientologický seminář, aby se dozvěděl, jak správně vymývat mozky.

Medvědí služba odborné drogové osvětě

Na sektářské pozadí tohoto občanského sdružení už od roku 2004 upozorňují média, varují před způsobem informování dětí adiktologové, distancují se od sdružení státní instituce (včetně Národní protidrogové centrály) a krajské úřady (PDF) přímo vyzývají školy k nespolupráci.

Všechno marné, máme rok 2013 a ředitelé si rádoby odborníky na drogovou problematiku zvou do škol vesele dál. Buď z nevědomosti o sektářském pozadí sdružení a nebo se ředitelé škol řídí heslem „účel světí prostředky“ a neuvědomují si, že tím mohou napáchat na dětech víc škody než užitku.

Protože jak píše Jiří X. Doležal, který se před lety touto causou podrobněji zaobíral: „Kampaň proti marihuaně, kterou nyní scientologové vedou, je další společensky nebezpečnou aktivitou. Může ohrozit preventivistické působení odborníků a snížit rozlišování mezi nebezpečností drog u mládeže… když puberťák dostane do ruky scientologickou brožuru o drogách, v níž jsou absolutní nesmysly, které jsou v přímém rozporu s jeho osobní zkušeností, oslabí se autorita jakékoliv další informace o drogách. I autorita zcela pravdivé informace, že s heroinem se nedá žít.“ Doporučuji přečíst celý článek.

A rodiče? Ti jsou nejspíš spokojeni, že jejich dítko dostalo nalejvárnu o tom, že drogy jsou zlo a nezajímají se, kdo že to ve školách vystupuje a vydává se za odborníky. Sami rodiče mají totiž většinou o drogách velmi zkreslené představy nezakládající se na objektivních faktech, takže jim na scientologické kampani možná nepřijde nic divného. Aby se pak ale nedivili, až jejich dítě jednou vyzkouší heroin, který scientologové staví vedle běžně užívané marihuany.

Autor: Jakub Hájek | čtvrtek 27.6.2013 13:20 | karma článku: 27,06 | přečteno: 2256x