Otevřený dopis zastupitelům města Olomouce

Vážená paní zastupitelko, vážený pane zastupiteli, píši Vám ohledně pravidelného dělení Olomouce do obvodů v komunálních volbách. Jsem členem Strany svobodných občanů, neparlamentní strany, která by ráda měla své zástupce mimo jiné i v městském zastupitelstvu.

Avšak rozdělení Olomouce do pěti volebních obvodů, které sice umožňuje § 27 volebního zákona č. 491/2001 Sb.[1], nahrává velkým politickým stranám a diskriminuje strany malé. Systém s více volebními obvody totiž způsobuje, že pro získání jednoho mandátu je reálně potřeba získat okolo 10 % hlasů, zatímco v systému jednoho volebního obvodu stačí přesáhnout 5% hranici.[2] Politologové takovéto nepřímé ovlivňování volebních výsledků označují jako „gerrymandering“.[3]

Rozdělení města Olomouce do dílčích obvodů je neopodstatněné, jelikož jednotlivé volební obvody nemají své radnice, a v rámci České republiky ojedinělé (snad s výjimkou Prahy).[4] Jednotlivá území Olomouce sice mohou mít některé specifické problémy, ale ty nejsou natolik rozdílné, aby bylo pro ně nutné vytvářet samostatné volební obvody. Koneckonců, občané ve všech obvodech stejně volí své zastupitele do jednoho jediného zastupitelstva. Absurditu a účelovost rozdělení navíc dokazuje například volební obvod č. 5 táhnoucí se od městské části Řepčín až po Lošov, které dělí vzdálenost 10 kilometrů.

Systém více volebních obvodů lidem ztěžuje možnost zvolit si zastupitele z menších stran, které jsou tímto rozdělením diskriminovány. Současně toto opatření vede k tomu, že je volič omezen nabídkou kandidátů pouze ze svého volebního obvodu. Nemůže tak například volit kandidáta, kterého sice osobně zná a důvěřuje mu, ale který kandiduje v sousedním volebním obvodu. I toto vede ke zkreslení volebních výsledků, neboť lidé jsou nuceni volit pouze jakési „menší zlo“ v rámci svého obvodu.

Porovnám-li tedy výhody a nevýhody obou volebních systémů pro město Olomouc, vychází mi jednoobvodové řešení jako mnohem demokratičtější, čitelnější a výhodnější pro voliče.

V minulosti vzniklo několik iniciativ, který na toto nesmyslné rozdělování upozorňovalo. Naposledy před volbami v roce 2010 vznikla iniciativa menších stran „Jedna Olomouc“, která nasbírala pod petici za prosazení jednoho volebního obvodu celkem 1615 hlasů. Primátor Novotný však obhajoval správnost rozdělení města a tehdejší zastupitelé jej také opět odhlasovali.[5] V roce 2007 dokonce podal pan Dušan Dvořák v této věci stížnost k Ústavnímu soudu[6], který ji však odmítl s tím, že rozdělení města do obvodů je v souladu se zákonem. Z nedávné historie ovšem víme, že ne vše, co je v souladu se zákonem, je správné.

Chci Vás proto požádat o odpověď, zda budete (respektive máte v plánu) hlasovat pro opětovné rozdělení města Olomouce do dílčích volebních obvodů pro komunální volby v příštím roce. Nejste-li rozhodnut(a), chci Vás požádat o zamítnutí takového návrhu, a ponechání tak jednoho jediného volebního obvodu z výše uvedených důvodů.

Děkuji předem za odpověď a přeji pěkný den.

S pozdravem
Jakub Hájek, člen Strany svobodných občanů a občan Olomouce

[1] „Obec tvoří jeden volební obvod. Zastupitelstvo obce může nejpozději 85 dnů přede dnem konání voleb vytvořit více volebních obvodů“ Portál veřejné správy [2] Petr Zavadil: Volná soutěž politických stran v Olomouci [3] Pojem pochází od republikánského senátora Elbridge Gerryho ze státu Massachusetts, který stanovil hranice volebních obvodů tak, aby výsledky hlasování napomáhaly konkrétní straně (jejímu kandidátovi) a zajistily jeho zvolení. Podoba těchto obvodů byla skoro stejná jako silueta mloka a spojením anglického výrazu pro tohoto obojživelníka (salamander) a jména autora reformy vzniklo pojmenování této techniky ,,Gerrymandering” (Johnston, Ronald. 2001. The dictionary of human geography. Oxford, Blackwell Publisher).
[4] Pavel Šaradín: Rozdělování Prahy do volebních obvodů nemá smysl [5] Olomoucký Deník: Olomouc zůstává pro volby rozdělena na pět obvodů, petice neprošla [6] epravo.cz: Ústavní soud odmítl stížnost na rozdělení Olomouce při volbách

Autor: Jakub Hájek | pátek 12.4.2013 15:12 | karma článku: 12,74 | přečteno: 647x