O válce v Iráku vám lhali

  Připomínáme si 10 let od začátku války v Iráku. Je čas říci pravdu!............

  Připomínáme si 10 let od začátku války v Iráku a stále se najdou lidé, kteří s touto válkou jako takovou nesouhlasí, chtěli by zpět vládu strany Baas a sochy jejího předsedy. Zavrženíhodné je chování některých amerických vojáků ve věznici Sijn Abu Ghurayb i na dalších místech. Jejich chování podléhá zákonům a případným trestům. Ale válka v Iráku přináší výsledky. Iráčané si vytvořili svoji ústavu a volí si svobodně svoje vlády. Irácké vlády už nám nehrozí. Nechtějí proti nám vytvářet chemické ani biologické zbraně. Nenapadají své sousedy a nezapalují jejich ropná pole. Írán už se nemůže vymlouvat, že vyvíjí jadernou bombu kvůli nebezpečnému sousedovi. U nás se za celých deset let neobjevily hromadně rozesílané obálky s anthraxem z Iráku a máme velkou naději, že se neobjeví ani v dohledné době. Tak doufejme. Irácké vlády již netolerují spolupráci svých spoluobčanů s velmi nebezpečnou (na dlouhodobé cíle zaměřenou) zločinnou organizací al-Káida, proti které naši spojenci v Iráku bojovali také. Irácké vlády již nezabíjejí Asyřany, Kurdy, Iráčany ani další skupiny obyvatel Iráku. Již z rozmaru neničí přírodu.

  Koho podporují ti, kteří s válkou v Iráku jako takovou nesouhlasí? Podporují vraha, který toto všechno dělal! Nevím, proč je nazýván zločincem proti lidskosti. Podporoval snad zvířeckost? Nikoli. Vraždil, vydíral, útočil, válcoval. Spaloval kuvajtskou i iráckou krajinu, ale to je to nejmenší. Abych nezapomněl, hlava děravá, také porušoval rezoluce OSN, nespolupracoval s mezinárodními inspektory. Proč se ho někteří z vás zastáváte? Protože se jemu a jeho ozbrojeným podporovatelům dařilo oddalovat boje v Iráku a rozpad jeho království? Za jakou cenu? Nebo se ho snad zastáváte proto, že za jeho vlády neprováděli jeho spojenci a kamarádi bombové útoky a nestříleli z kulometů?

  Saddam Hussein Abd al-Majid al-Tikriti si potrpěl na přepych, ale rozdavačný moc nebyl. Také si potrpěl na vlastní sochy a busty. Mě by nikdy nenapadlo objednat si svoje vlastní sochy a vystavit je u nás na zahradě a na pár náměstích, aby se u mé podobizny zastavovaly dámy s psíčky Antona Pavloviche Čechova. No, i když na takovým Václaváku... Proč byl Irák v době prvních svobodných voleb tak zničený? Mnozí z vás říkají, že za to mohou Američané a Britové. Jenže ti zničili při leteckých útocích především strategické budovy. Ostatní bylo zničeno zubem času. Pan Hussein měl o ulice iráckých měst pramálo starostí. Nanejvýš brečel před spaním, když si vzpomněl na chudobu „svého“ lidu. Irácká města a vesnice jsme zničili také my. Hospodářskými sankcemi. Trestali jsme Iráčany za jejich vraha.

  Saddam Hussein Abd al-Majid al-Tikriti měl materiál, zařízení, odborníky a plány. Plány jak nás oslabit, nebo dokonce zničit během několika týdnů! A tak ačkoli chemické ani biologické zbraně nikdo nenašel (byť o nich byla svědectví od uprchlíků i fotografie podezřelých kamionů), odborníci byli šokováni velikostí jeho potenciálu. Dost možná sám spolupracoval s al-Káidou. Na nic z toho ale nikdo z těch z vás, kteří podporovali pana Husseina, nehledí. Vidíte jen, že nebyly nalezeny chemické ani biologické zbraně. Zbraně, které pan Hussein používal proti Kuvajťanům i Kurdům. Ale vy jste věděli, že už je nemá. Mám rád takové chytré lidi. Pomlouváte Američany i Brity, že přišli do Iráku za ropou. Lžete, snad nevědomky. Na zakázky proběhlo rozumné výběrové řízení, takové, jaké si představujeme jako standardní. Většinu zakázek získaly především čínské a také ruské společnosti. Spojené státy naopak válka stála mnoho životů i peněz. Ale máte pravdu, že by bylo bývalo lepší, kdyby irácká ropa zůstala panu Husseinovi a jeho rodině.

  Současný americký prezident Barack Hussein Obama označil za jedinou správnou válku tu v Afghánistánu. Ta je však ještě mnohem dražší, delší a Tálibán ani al-Káida snad žádné jaderné, chemické ani biologické zbraně nevyvíjely (čímž ale netvrdím, že tyto boje nemají své opodstatnění).

  Viníte koaliční státy z nebezpečných iráckých ulic, jako kdyby američtí, britští, australští či polští vojáci stříleli po hotelech a letadlech a páchali bombové atentáty na vojáky i civilisty. Mýlíte se. Bylo to naopak. Chránili ministerstva, ambasády, hotely, letiště, rozvodny elektřiny, vody, ropy, důležité cesty. Kdyby byla koalice spojenců větší, mohli hlídat i všechny významné policejní stanice (na něž Iráčané často útočili jako na kolaboranty), soudy, banky, nemocnice...

  Spojené státy si nemohly dovolit nechat rozpadnout irácký stát. Proto už v počátcích války představily svůj plán předání moci Iráčanům (a také plán částečné obnovy jejich infrastruktury a hospodářství, zkrátka plán pomoci). Skupiny lidí, které chtěly odtržení svých území od Iráku, měly vyčkat na úplné předání moci a odchod cizích vojsk. Jinak nemohly počítat s ničím jiným než s odporem. Své zájmy navíc rozhodně neprosazovaly přátelským jednáním u turecké kávy ani u kávy arabica. A Američanům a jejich spojencům se podařilo Irák udržet pohromadě.

  Mnozí vytýkáte Američanům, že rychle rozpustili iráckou armádu. Ale značná část armády se rozpustila sama (a erární zbraně si ponechala). A na ostatní irácké vojáky bych já osobně asi také raději nespoléhal (ale nejsem znalcem struktury tehdejší armády).

  V počátcích války nikdy nelze zabránit chaosu. Nelze očekávat, že budou vyplaceny všechny mzdy, budou fungovat dodávky elektřiny, pitné vody či benzínu. Koaliční vojska se ale snažila o nápravu, rozvoji nikdo nebránil. Kazili to však někteří Iráčané. Koaliční státy si nechtěly ponechat rozvodné sítě. Předávaly je Iráčanům. Bohužel. Ti je mnohdy rozkradli nebo zničili bombovými útoky. Spousta Iráčanů si pomoci vojáků ani svojí vlastní policie nevážila.

  Přesto se toho hodně povedlo, zejména (ale nejen) díky samotným Iráčanům. Do určité míry se povedlo rozšlapat ekonomiku. V obchodech (často živnostech) se objevilo i zboží, které jste tam nesehnali ani za vlády pana Husseina. Koaliční státy také zavedly novou měnu, pro celý stát.

  Nesouhlasím s názorem, že válka v Iráku byla úspěšná. Žádná válka nemůže být úspěšná. Každá přináší oběti. Válka v Iráku ale byla úspěšnější než velká většina válek ostatních. Pro nás, pro naše spojence, pro většinu Asyřanů, Kurdů, pro Kuvajťany, Íránce i pro většinu Iráčanů. Pan prezident Obama ji ale ukončil příliš brzy.

  Děkuji především koaličním vojákům, ale také politikům v čele s panem prezidentem Georgem Walkerem Bushem i daňovým poplatníkům!

Autor: Jakub Černý | středa 20.3.2013 2:30 | karma článku: 17,01 | přečteno: 1214x