Premium

Získejte všechny články
jen za 49 Kč/měsíc

Za nás Juncker tedy určitě nemluví

Už jsme si zvykli od našich eurocentristů na zaměňování termínů Evropa a Evropská unie. Stejně libovolně, jako kdyby šlo o synonyma, s nimi zachází i předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker.

To ale na jeho projevu bylo to nejmenší, vůči čemu je nutno se ohradit. Junckerův projev byl (nebo spíše měl být) prvním zásadní shrnující reflexí stavu EU po červnovém hlasování Británie o odchodu z EU, což byla určitě největší událost v poválečné historii evropské integrace. Bylo by namístě čekat, že taková reflexe se bude zabývat především tím, proč občané třetí nevětší (počtem obyvatel i ekonomickým výkonem) členské země už nechtěli dál žít pod bruselskou kuratelou a proč podobné hlasy sílí i v mnoha dalších zemích. Jenže takovou sebereflexi bychom od eurokrata Junckerova ražení čekali marně. Téma brexitu pojal pouze jako téma pro úvahy o technickém řešení odchodu Británie. O příčinách nic.

Evropská unie stále není jednotná…Některé věci se vylepšily, jiné ne. S tím souvisí krize v EU,“ řekl Juncker a odhalil tím své myšlení. Nejednotu považuje za příčinu krize a řešení vidí ve „vylepšení“ této nejednotnosti, tedy v jejím odstranění.

Různost členských zemí EU a různost jejich zájmů ale není tím, co by měl vrcholný úředník na jeho místě řešit nebo považovat za problém. Je to danost, je to realita, zrozená staletími vývoje. EU nikdy neměla sloužit k překonání přirozených rozdílů a zájmů, ale ke kooperaci v těch oblastech, kde ony rozdíly jsou minimální nebo nulové. Lidé jako Juncker to vidí jinak. Mají představu o cílovém uspořádání a svou práci vidí v tlačení zemí a jejích obyvatel k této své cílové představě, ne v co nejlepším administrování toho, co země svým společným institucím k administrování poskytnou.

Juncker necítí svou roli jako pověření od členských zemí, ale jako poslání shůry, o kterém má členské země přesvědčit. Takovým lidem by členské země své pověření měly odejmout. V krizi nejsou země EU, ale bezohledný integrační projekt, který Juncker reprezentuje a na kterém nehodlá nic přehodnocovat ani po brexitu, ani po zničující migrační vlně.

Zajímavé je i Junckerovo množné číslo první osoby: „Nechceme ji (Evropu) zničit, nechceme ji podkopat. Chceme budovat, chceme lepší Evropu. Musíme pracovat.“ Za koho pan předseda mluví? Za Evropskou komisi? Ta mu to odhlasovala? Za bruselský unijní aparát? Za stoupence vize stále centralizovanější a unifikovanější EU? Možná. Rozhodně ale nemluvil za členské země a její obyvatele. Jejích přání a potřeby ho nezajímají, zajímá ho jen umanutá představa EU jako shora řízeného útvaru.

 

psáno pro IVK

 

Autor: Ladislav Jakl | čtvrtek 15.9.2016 15:18 | karma článku: 42,22 | přečteno: 2074x

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Další články autora

Ladislav Jakl

Brno 2026 = Karlovy Vary 1938 ?

Kdyby se brněnský sjezd Landsmanšaftu konal už dnes, mohli by jeho účastníci přijmout něco jako Brněnský program. Uctili by tak dnešní hezké 88. výročí vyhlášení Karlovarského programu.

28.4.2026 v 16:10 | Karma: 22,98 | Přečteno: 395x | Diskuse | Ostatní

Ladislav Jakl

Konec pátrání. Kennedyho nechala zabít advokátka Hrdá.

Třiašedesát let vyšetřování, zkoumání archivů a utajovaných materiálů může skončit. Amerického prezidenta nechala zastřelit feministická právnička Lucie Hrdá.

13.4.2026 v 13:43 | Karma: 23,87 | Přečteno: 411x | Diskuse | Ostatní

Ladislav Jakl

Čas: svůj nedáme, cizí nechceme

A je to tu zas. Krádež času. Já vím, mnozí z vás se už báli, že letos se svou každoroční filipikou proti letnímu času nevylezu.

2.4.2026 v 14:41 | Karma: 27,43 | Přečteno: 433x | Diskuse | Ostatní

Ladislav Jakl

Křížová výprava válka v Zálivu?

Modlení není nikdy dost. Což se nám připomene především o Svatém týdnu, který začíná v neděli. Modlíme se za boží přízeň, za zdraví, za úspěch. Třeba i za úspěch ve válce.

30.3.2026 v 15:07 | Karma: 23,37 | Přečteno: 450x | Diskuse | Ostatní

Ladislav Jakl

Podle štěku poznáte je

V diskusích jednoho zpravodajského serveru se přemnožili pejsci. Mopslíci, ratlíci, pudlíci, voříšci. Rádi poštěkávají na ty, co jdou kolem. Plot jim dává pocit bezpečí, tak hrdinsky štěkají tak usilovně, až z toho někdy sípou.

17.3.2026 v 15:31 | Karma: 32,26 | Přečteno: 905x | Diskuse | Ostatní

Nejčtenější

Pavel se s Babišem neshodl. Prezident trvá na účasti na summitu NATO, hrozí žalobou

Prezident Petr Pavel přijal na Hradě premiéra Andreje Babiše (8. května 2026)
8. května 2026  5:15,  aktualizováno  14:10

Jednání prezidenta Petra Pavla s premiérem a předsedou ANO Andrejem Babišem o zastoupení Česka na...

O kolik lze překročit rychlost za volantem v roce 2026? Tabulka tolerancí a pokut pro řidiče

Upozornění na měření rychlosti v ulici A. Dvořáka nechybí, avšak řidiči...
8. května 2026  17:43

Při rozhodování o postihu za překročení limitu přihlížejí policisté zejména k naměřené rychlosti....

Blíží se další výluka, metro C tři dny nepojede. Jak se dostat z Kobylis na Pankrác?

Stanice metra Budějovická
7. května 2026  6:58

Kdo si na prodloužený květnový víkend naplánoval rychlou cestu přes centrum metrem, bude muset...

Strahovská Devastation Tour. Historie kopce odchází, unikátní vily jdou k zemi, jiné už mají namále

Ulice Tichá. Na jejím konci je malá Devastation tour.
3. května 2026

Při touláním Prahou lze narazit na architektonickou minulost města. Na tu dávnou i relativně...

Skrytý ráj kousek za Prahou. „Tajná“ zahrada přetéká květy a lidé o ní skoro nevědí

Arboretum Všenory je méně známou alternativou k velkým zahradám typu Průhonice....
6. května 2026  7:30

Lepší než Průhonice? Voňavými kvítky čerstvě obdařené lýkovce, koberce plaménků, ale i nespočet...

vydáno 10. května 2026  9:20

Ani v Letňanech nezapomněli na padlé hrdiny světových válek. Jedna z páteřních ulic této městské...

Překonání rekordu v dálkové dopravě trvalo hasičům za Žďársku přes 15 hodin

ilustrační snímek
10. května 2026  7:44,  aktualizováno  7:44

Více než 300 dobrovolných hasičů se v sobotu před půlnocí na Žďársku podařilo překonat rekord v...

Praha 1

Praha 1
vydáno 10. května 2026  9:13

Komunistická oslava Dne vítězství na Staroměstském náměstí.9.5.2026.

Tváří se jako normální auto, ale jakmile šlápnete na plyn, katapultuje vás dřív, než zašeptáte Audi

Audi RS 3 Sedan
10. května 2026

Koukejte, před laserovým centrem v Dolních Břežanech vypadá skoro slušně. A to je na tom to...

  • Počet článků 526
  • Celková karma 28,23
  • Průměrná čtenost 3568x
Novinář, muzikant, politický analytik a pivovarnický expert. 

Seznam rubrik

Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.