Lyžování: Není servis jako servis

O servisu lyží a snowboardů toho bylo hodně napsáno i namluveno. Bohužel však stále dost lidí nezná základní rozdíl. Nejdůležitější je vědět: Za prvé je servis na automatických strojích pomocí kamene oproti ručním strojům výrazně šetrnější k lyžím a za druhé tyto lyže se pak mnohem lépe ovládají. A víte proč? Protože na automatickém stroji se brousí celá hrana pod stejným úhlem, což při ručním broušení nejde.

Opravy zlomené a vytržené hrany.Markéta Jaglarzová

 

Mé lyžařské začátky, praxe, zkušenosti

Další roli hrají zkušenosti servismanů samotných, jejich školení a délka praxe je tudíž nepostradatelná. Já jsem měla to štěstí a vyrůstala po boku takovýchto šikovných lidí a chytrých strojů, a přestože jsem holka, hodně mě zajímalo - jak věci fungují. Nadšení mě neopustilo ani teď a to je důvod, proč chci osvětlit i obyčejnému člověku základní rozdíl mezi dobrým a špatným servisem.

Jsme skromný národ, než řekněte to nepotřebuju, čtěte dál. Ve finále totiž ušetříte nejen peníze, ale hlavně nervy.

"Pepo, proč mi ty lyže netočí", "Matýsku zastav!".

Odpovědi na tyto zvolání kolikrát znáte lépe než já.

Je to tím, že je lyže špatně nabroušené či naúhlovaná. Tak i člověk, který má již něco odježděno, si připadá, že stojí poprvé na lyžích.

 

Přestože je lyžování dražší sport...

Například k běhání či bojovým sportům toho jako člověk moc nepotřebuji. Teplákovu, tenisky, kšiltovku. Lyžování a snowboarding ale patří k dražším sportům, a to nemluvím jenom o vybavení, ale také o ceně skipasů. Ta kolikrát, a především v hlavní sezoně, lyžování hodně prodražuje. Hodně moderních lidí se proto v poslední době třeba přeorientovalo na běžky, skialpy nebo sněžnice, kde se za skipas ušetří :)

 

... je to super zábava pro všechny na sjezdovce 

Každý má svůj zájem. Pro někoho je to Poker, pro jiného počítač, pro dalšího představuje hlavní zájem sport. Představte si situaci, kdy jste si koupili snowboard či nové/bazarové carvingové lyže, a máte z nich velkou radost. Ale co s nima dál, když po několika lyžovacích dnech se hrany otupí a skluznice podře. Pánové se také neholí tupou žiletou. Hokejisté také nebruslí na tupých ledních bruslích. Ano, lyže je třeba nechat nabrousit. Ženy zase ráno používají make-up a pleťové krémy, a tak i podřená skluznice se jednou za čas musí pospravovat a namazat (napustit horkým voskem), aby zase dobře vypadala a správně fungovala, jako pleť. Když se rýhance neopraví, chytá se do nich sníh a laicky řečeno se lyže ve sněhu zadrhává. Stejně tak je důležité čas od času nechat lyže a vázání seřídit, nejlépe na elektronickém stroji, který proměří sílu vypínacích sil a vytiskne potvrzení a vy si tak nezlámete svoji hnátu (protože máte jistotu, že vám vázání opravdu vypne, když má).

 

Úspora času i peněz

Když se podíváme za hranice, základní servis tam stojí zhruba 2x - 3x více než v České republice. Proto doporučuji zajít zavčas do autorizovaného servisu s dlouholetou praxí. Díky broušení na kameni ušetříte také životnost vašich lyží a snowboardů u velkého servisu až 3x - 5x -ti násobně při velkém servisu (velký servis = oprava hran i skluznice).  Servis by mě být prováděn alespoň 2 - 3x ročně, 1x příprava lyží před začátkem sezony, 1x během sezony, když už hrany nedrží nebo je skluznice rozbitá a 1x po sezoně (na zazimování lyží, aby nezrezivěly).

Jak často chodíte k holiči stříhat vlasy, abyste vypadala pěkně?

 

Na co si dát pozor

V posledních letech rostou různé servisy a bazary lyží jako houby po dešti a na vývěsní štít si dají nápis PROFESIONÁLNÍ SERVIS. Mnoho takovýchto samozvaných profesionálů nejsou ani lyžaři a žádný servis lyží ani neřeší, prostě vám za každou cenu něco vnucují. Každá profese vyžaduje znalosti, vybavení a zkušenosti. Ne styl jedna bruska a jsme skiservis Taky byste si šli nechat opravit chrup u polozubaře - který má odchozený jen rychlokurz? A tak se oni učí na vašich lyžích.

"To jsem nevěděl, sice jednorázově ušetřím 100,- Kč, ale svým lyžím zkrátím životnost o 1/2."

 

Kde by vám bylo lépe, v prodejně s tradicí kde lyžují a dobře poradí?

Nebo tam, kde to dostanete hlavně co nejlevněji s hezkou vnější fólii - a co hrany?

 

Víte, že? Z továrny máte k dispozici 1mm skluznice? U supermarketových a starších modelů ještě méně. Za jeden velký servis odebereme 0,066mm materiálu. To znamená, že lyže vydrží 15 velkých servisů. Pokud si necháte udělat 3 velké servisy za zimu lyže Vám vydrží 5 let.

Pro představu o broušení hran

ruční stroje vám je seberou za až 5 velkých servisů

u automatického stroje vám hrany vydrží až 25 velkých servisů

Špičkový skiservis vám udělá nejen servis lyží, s kterým budete spokojení, ale nabídne také opravy vyrvané či zlomené hrany a také variální struktury pro skluznice (Vario, šikmou, McDonalda, a jiné) pro pokročilejší sjezdaře (pro ještě snazší vodivost sněhu). Hlavní podmínkou pro realizaci variální struktury je stupeň technické kategorie brusného stroje. A tu Vám Montana Swiss Top Skiservice nabídne.

A kolik sezon na svých lyžích chcete odjezdit vy?

 

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Markéta Jaglarzová | sobota 23.11.2013 15:55 | karma článku: 6,64 | přečteno: 915x
  • Další články autora

Markéta Jaglarzová

Letní báseň

14.7.2023 v 14:00 | Karma: 6,73

Markéta Jaglarzová

Kam letos?

25.6.2020 v 13:31 | Karma: 11,47