Zemanova segregace, pokrytectví „spravedlivých“

Prezident Miloš Zeman vyslovit svůj názor na integraci postižených dětí do kolektivu nepostižených dětí. Názor to byl dost neinformovaný, protože je v přímém rozporu s názorem a zkušenostmi odborníků a jako takový je zcela nesmyslný. Hned se rozpoutal závod, kdo dříve označí prezidenta slovem kdysi vyhrazeným pro lehkou mentální retardaci (tedy nikoliv mezi odborníky, ti mají dost rozumu, ale mezi zbylou populací je to velmi moderní). Už nikdo neřeší, že k segregaci dětí ve věku kdy chodí na ZŠ běžně dochází. Dokonce ji určitě mnoho hlasitých kritiků Zemanova názoru podporuje.

Vezmu si zde na pomoc vyjádření pana Tomáše Feřteka ze společnosti EduIn:

Všechna dostupná data naopak říkají, že největší problém českého vzdělávání je selekce dětí podle inteligence nebo jiných parametrů. Je podstatné, aby děti chodily do jednoho baráku. Z obou stran je to zásadní věc. Handicapovaní musí rozumět tomu, jak žijí nehandicapovaní, a mít pocit, že jsou součástí společnosti. A naopak, ti takzvaně zdraví musí rozumět tomu, že někdo je na tom jinak, v čem je jeho problém.

Co jiného než selekce podle inteligence je odchod vybraných dětí v páté třídě ZŠ na osmileté gymnázium? Už pěkně v páté třídě se testuje psychická odolnost a inteligence dítěte přijímacími zkouškami na gymnázium. Ti „co na to mají“, jsou vyselektováni k odchodu na gymnázium, a ti „co na to nemají“ zůstávají na ZŠ. Ale tato selekce podle inteligence je přece v pořádku, neboť jak jinak bychom si měli vychovávat novou elitu národa, že?

Ano, ano, vychovávání elity. V době, kdy se mluvilo o možnosti zrušení víceletých gymnázií právě s odůvodněním, že dochází k předčasné segregaci inteligentních dětí od těch ostatních, jsem zaregistroval v diskuzích četné prudké reakce, jak ty chytré ti méně inteligentní akorát brzdí a jak je potřeba vychovávat si elitu národa a k tomu je potřeba tuto budoucí elitu segregovat ve víceletých gymnáziích. Ač to nemůžu dokázat, osobně jsem přesvědčen, že ti, co tenkrát vykřikovali věty o nutnosti víceletých gymnázií pro vzdělávání chytřejších dětí, se značně překrývají s těmi, kdo dnes označují prezidenta za lehce mentálně retardovaného za to, co prohlásil o segregaci postižených dětí. Přitom v principu je to to samé.

Ano, názory Miloše Zemana jsou často neinformované a je schopen i tyto názory uvádět s nepřiměřenou arogancí a sebestředností. Mě osobně se nelíbil jeden jeho silně neinformovaný názor, který pronesl někdy na přelomu let 2012 a 2013, ale tenkrát se prudké kritiky nedočkal, neboť stejně neinformovaná většina společnosti byla tehdy v této věci na jeho straně. Ani tenkrát jsem ho neoznačil za lehce mentálně retardovaného, i když jsem věděl, že jeho názor je silně neinformovaný a tudíž nesmyslný. Než však po něm příště hodíte kamenem, tak se také zamyslete, jestli třeba nemáte velmi podobný názor a neříkáte ho s velmi podobnou arogancí.

Na závěr jen dodám, že mě příjemně překvapila reakce pana profesora Fialy ve výše odkazovaném článku. Jakkoliv jeho názory často nemusím, tak zde mě potěšila reakce hodná vrcholného politika a informovaného člověka.

Autor: Ivo Peterka | neděle 18.1.2015 20:30 | karma článku: 14,94 | přečteno: 1044x
  • Další články autora

Ivo Peterka

Měsíčník - prosinec 2022

30.12.2022 v 7:07 | Karma: 0

Ivo Peterka

Měsíčník - listopad 2022

10.12.2022 v 6:24 | Karma: 0