MapFactor Navigator pro Android

V předchozím článku jsem spíše kritizoval, a protože nemám rád příliš kritizování, musím si to vynahradit pozitivním článkem. Takže ještě jeden článek o GPS aplikaci pro Android, tentokrát pochvalný.

Mé předchozí zkušenosti s GPS navigacemi nejsou příliš široké. Měl jsem vestavěnou navigaci v autě - tedy ještě mám - která mě odnavigovala i po Polsku k Mazurským jezerům na Polskou rally. Zábavnost této navigace spočívala v tom, že neukazovala mapu, jen tvary křižovatek. Takže když mě navigovala i po lesní šotolinové cestě, trochu jsem znejistěl, ale skutečně mě vedla správně. Když v této navigaci odešel GPS čip, bylo výhodnější koupit si externí s mapou od TomTom, než nechávat opravit čip. S touto navigací jsem byl spokojený, bohužel v té době se (aspoň u TomTom) moc nenosila doživotní aktualizace map.

Význam samostatných navigací dnes postupně klesá s rozšiřováním „chytrých“ mobilů. Po koupení mobilu s Androidem jsem se rozhodl odložit specializovanou navigaci a začít používat mobil místo ní. Protože jsem se rozhodl nesvěřovat číslo své debetní karty Googlu, vybíral jsem z aplikací, které jsou zdarma dostupné na Android marketu. Mezi aplikacemi, které jsem vyzkoušel, mě nejvíce oslovil MapFactor Navigator.

První věc, kterou jsem měl ve svých požadavcích na aplikaci bylo, aby aplikace byla schopna navigovat zcela v offline módu. MapFactor Navigator umožňuje stáhnout mapy do mobilu a to jak komerční od TomTomu, tak volně dostupné mapy z projektu OpenStreetMap. Sám používám mapy z projektu OpenStreetMap, které považuji za dostatečně podrobné a nemám důvod kupovat si mapy TomTom. Možnost použití OpenStreetMap, které si můžete kdykoliv zadarmo stáhnout i aktualizovat, považuji za velké plus této aplikace.

V úvodním přehledném menu je šest základních položek. Můžete rychle přepnout do zobrazení mapy, navigování, zobrazení oblíbených bodů, zobrazení informací o zvolené trase a v nástrojích můžete třeba nastavit zakázané body cesty. Za povedenou pak považuji položku hledání. Můžete vyhledávat offline podle adresy. Není-li databáze adres dostatečně podrobná a máte-li právě k dispozici přístup k internetu, můžete k vyhledání adresy využít databázi Google. Můžete vyhledávat i mezi zajímavými místy (POI - points of interest) anebo využít jeden ze tří formátů pro ruční zadání GPS souřadnic. To poslední možná vypadá jako samozřejmost, ale setkal jsem se se specializovanými GPS navigacemi do auta, které tuto možnost výběru cílového bodu neumožňovaly. Po výběru místa na mapě si můžete vybrat, jestli jej chcete pouze zobrazit na mapě, nebo rovnou začít navigaci k zvolenému cíli.

Dobré jsou i nastavení programu, které vám umožňují vybrat si, jestli chcete navigovat jako pěší, cyklista, řidič osobního nebo řidič nákladního auta. Lze zvolit i automatické přepínání mezi denním a nočním zobrazením a automatické přepnutí do 3D pohledu když program začne navigovat.

MapFactor Navigator považuji za aplikaci, která zcela nahradí současné specializované autonavigace a částečně poslouží i cyklistovi a turistovi. Považuji ji za jednu z nejlepších dostupných GPS aplikací pro Android.

Autor: Ivo Peterka | sobota 11.1.2014 12:21 | karma článku: 13,17 | přečteno: 1977x
  • Další články autora

Ivo Peterka

Měsíčník - prosinec 2022

30.12.2022 v 7:07 | Karma: 0

Ivo Peterka

Měsíčník - listopad 2022

10.12.2022 v 6:24 | Karma: 0