Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Zabili snad George Floyda v Praze?

Zmatení Američané v Praze demonstrovali proti Policii ČR. Máme naslouchat heslům jako "ACAB" a "Fuck the Police"?

Jelikož mi v Národní knihovně propadla výpůjční doba několika vědeckých knih, musel jsem se vypravit do centra Prahy, abych výpůjčky vrátil. Nic zlého netuše jsem došel od Masarykova nádraží na Staroměstské náměstí, jež zdobí svítící novostavba Mariánského sloupu. U nové památky stála hromadná demonstrace. Co to je za lidi? Říkal jsem si. Snad už proti tomu sloupu někdo nedemonstruje?

Defund the Police!

Demonstranti bohužel zabírali náměstí po celé šíři a musel jsem skrz ně projít. Jeden měl nápis „I can´t breathe.“ Že by demonstrace za klima? Ale pak mě zarazila spousta agresivních transparentů proti policii. „Fuck the Police“. „ACAB“. „Defund the Police“ (Přestaňte financovat policii.) „No one has to be a cop. (Nikdo nemusí být polda.). „No cops no clowns.“ K tomu další hesla vyzývající k tomu, aby policie vůbec nebyla.

Stála zde i dívka s velmi obsáhlým citátem americké komunistky Angely Davis. Tato dáma, která kdysi jezdila do ČSSR podporovat naše komunisty, jejíž moudrá hesla citovalo Rudé Právo, dnes stojí samozřejmě v pevné řadě boje proti Trumpovi a americkému kapitalismu. Teď ji necituje Rudé Právo, ale americká turistka, která stojí na Staromáku s širokým pruhem kartonu a nápisem: „You have to act as if it were possible to radically transform the world and you have to do it all the time Angela Davis.“

Přiznávám, že jsem demonstranty nejdřív považoval za nějaké zmatené české aktivisty, kteří opakují hesla amerického marketingu. Všechny transparenty byly totiž v angličtině. Navíc jako kdyby si spletli zemi „Black Lives Matter“. „Black Lives Matter.“ „Black Lives Matter.“ „Silence kills.“ „We all bleed the same color.“ A taky „No justice, no peace.“ (Žádná spravedlnost, žádný mír.),““ Tak jsem se jich zeptal, proč to máte v angličtině… Po pár pokusech jsem zjistil, že to jsou samí Američané. Uprostřed byla i delegace české antifa s praporem Antifa , na zemi rozložená bílá prostěradla s rudými nápisy: „Antifašismus je nutnost. No more racist murders, no more police state.“

Vše mám zdokumentováno, protože v takových situacích vytahuji fotoaparát či mobil a fotím nápisy na transparentech do své sbírky dokumentů naší doby.

Může za to česká policie?

Původně jsem se chtěl zeptat domněle českých demonstrantů, proč mávají anglickými hesly, i když nevystihují českou realitu. Ale když se ukázalo, že to jsou všechno Američané, tak jsem se na to zeptal jich. „Proč demonstrujete proti policii v ČR, za něco, čeho se dopustila policie v USA?“ Bohužel se nenašel ani jeden, který by řekl, že ten rozdíl chápe.

Všichni, jeden každý, opakovali, že  se to děje všude, it´s happening everywhere. Pana s nápisem ACAB jsem se ptal, jestli to myslí i na české policisty. Ujistil mě, že je Američan, že ví, co říká, že ACAB znamená All cops are bastards, all!, a že jsou to všichni. Ve všech zemích musí být policie zrušena. Ptal jsem se ho, jestli tím myslí i čeští policisty, když žádné Afroameričany nezabíjejí, ale ujistil mě, že ano. Ptal jsem se , jestli heslo „defund the police“ se vztahuje i na Českou republiku.  Ujistili mě, že ano. 

Dalšího pána s heslem proti „police brutality“ jsem se ptal proč tam nemá „US police“. Proč tam demonstruje proti policii obecně, když třeba česká policie s ním očividně brutálně nejedná. Vedle totiž stáli čeští policisté, aby antipolicejní demonstraci chránili. Zjevně je naše konverzace zaujala, jelikož se k nám přiblížili. Pán – běloch Američan - mě ledabyle poučil, že všichni policisté jsou brutální a musíme se ozvat. Silence kills. Vedle stojící Američan mi angažovaně začal rovněž vysvětlovat, že se to děje všude – everywhere. Na námitku, že s ním policie nijak brutálně nejedná odpověděl, že to, že se to právě neděje, vůbec nic neznamená. Zřejmě je třeba obviňovat tak říkající do zásoby. Říkal jsem mu, že zobecňuje jednu událost, která se stala v USA a ptal jsem se ho, jestli si uvědomuje rozdíl mezi USA a zbytkem světa. Ovšem pán si mlel pořád svou, jako kolovrátek. Dialog s těmi lidmi není možný.

Demonstrantům s transparenty „Silence kills“ vůbec velmi vadilo, že se je na něco ptám. Všichni místo odpovědi opakovali pořád dokola několik hesel. A proč s nimi o tom prý vůbec mluvím? Na to jsem jim vždycky řekl „Silence kills – mlčení zabíjí“. To na ně jediné platilo. Mluvme s nimi, vnímejme je, protože tohle je součást naší doby. It´s happening.

Jsou levicoví extrémisté užiteční?

Národní knihovna měla zavřeno, jel jsem domů s nepořízenou, ale bohatší o zkušenost. Vnímám tuto agresivní protipolicejní rétoriku jako součást postdemokratického tažení proti státu, za přechod k nějakému novému pořádku, kde se bude rozhodovat v ulicích a lidé se budou posuzovat dle rasy. Policii potřebujeme, levicové extrémisty ne. Demonstranti zobecňují jednu událost, v jedné zemi, navíc pouliční bojůvky přeci neudělají stát lepším. A tato představa Američanů, že musí svoje vnitřní problémy zobecňovat na celý svět, je taky poněkud zjednodušující.  To jsem také tomu Američanovi říkal: „Zjednodušujete.“ Jedna Američanka za mnou při odchodu volala „Educate yourself better about what´s going on in the world!“ Taky by se mohli zkusit vzdělávat, třeba v zeměpise.

Ale buďme tolerantní. Mám zkusit jejich řešení? Dobře, zítra vezmu transparent s nápisem „Black Lives Matter“ a pojedu s tím demonstrovat na náves do Hovorčovic. Uvidíme, co to udělá.

 

Zde povinné 2 odkazy : zpráva novinky.cz

https://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/clanek/tisice-lidi-vysly-v-evropskych-mestech-vcetne-prahy-demonstrovat-proti-rasismu-40326759#seq_no=2&source=hp&dop_ab_variant=0&dop_req_id=D7S00Hxnuz1-202006061713&dop_source_zone_name=novinky.sznhp.box&utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=z-boxiku&utm_campaign=

zde TV nova

https://tn.nova.cz/clanek/proti-policejnimu-nasili-a-rasismu-k-protestum-se-pripojila-i-praha.html

Autor: Ivo Cerman | sobota 6.6.2020 20:42 | karma článku: 48,70 | přečteno: 25437x
  • Další články autora

Ivo Cerman

Pozitiva islamizace, aneb perličky z revize RVP dějepisu

Nemá-li krajní levice dost stoupenců na to, aby vyhrávala volby, musí jim je státní školství vychovat.

17.6.2024 v 9:00 | Karma: 26,77 | Přečteno: 715x | Diskuse | Společnost

Ivo Cerman

V čem se antiizraelská petice z 6. 2. mýlí

Podívejme se, jak se to má s mezinárodním právem, a posuďme, zda se Izrael ve válce dopouští genocidy.

15.3.2024 v 11:59 | Karma: 28,05 | Přečteno: 857x | Diskuse | Politika

Ivo Cerman

Rozbor signatářů antiizraelské výzvy z 6. února (doplněno o reakci)

Zkusme si za jména doplnit instituce, kde signatáři působí. Zjistíme organizační zázemí levicového "antiizraelského hnutí".

5.3.2024 v 10:10 | Karma: 36,02 | Přečteno: 1850x | Diskuse | Politika

Ivo Cerman

Když Erasmus Rotterdamský bránil svobodu proti luteránům

Podle školního dějepisu byla reformace krokem k moderně, ve skutečnosti bránil lidskou svobodu spíš katolický kněz Erasmus Rotterdamský.

27.1.2024 v 14:10 | Karma: 17,68 | Přečteno: 375x | Diskuse | Společnost

Ivo Cerman

Překvapivá obvinění Izraele v pořadu Máte slovo!

Výsledkem pořadu Máte slovo bylo další obvinění Izraele z vraždění dětí a pohádka o dobrotivé vládě Hamásu v pásmu Gazy.

23.10.2023 v 7:04 | Karma: 45,95 | Přečteno: 9348x | Diskuse | Média
  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Rozdáváme kola za milion korun

15. července 2024

Členství v iDNES Premium má velkou spoustu výhod. Čtenáři se dostanou ke všem prémiovým článkům na...

Trumpa při pokusu o atentát trefili do ucha. Střílel mladý republikán, nepřežil

14. července 2024  1:01,  aktualizováno  14:56

Republikánský kandidát na amerického prezidenta Donald Trump přežil pokus o atentát. Na...

Francouzský volební šok. Vyhrála levicová koalice, Le Penová je až třetí

7. července 2024  14:25,  aktualizováno  8.7 6:05

Druhé kolo předčasných parlamentních voleb ve Francii překvapivě ovládla levicová Nová lidová...

Zemřela Shannen Doherty. Hvězda Beverly Hills 90210 podlehla rakovině

14. července 2024  15:17,  aktualizováno  17:04

Po téměř deseti letech boje s rakovinou zemřela americká herečka Shannen Doherty, informují média....

Padaly kroupy jak pingpongové míče. Bouřky se opět hnaly Českem

10. července 2024  8:02,  aktualizováno  22:52

Česko má za sebou další tropický den. Denní maxima byla ve středu překročena na 56 z celkem 167...

Celý týden budou teploty okolo 30 stupňů, varují meteorologové. Hrozí i bouřky

15. července 2024,  aktualizováno  19:09

Po celý týden očekávají meteorologové teplé letní počasí s občasnými bouřkami. Varují před vysokými...

Španělsko, nebo Anglie? Velvyslanci sledovali fotbalové finále pospolu

15. července 2024  18:50

Ke sledování nedělního finále fotbalového mistrovství Evropy, kde se utkala Anglie se Španělskem,...

Vhodnější plodiny mohly následky povodní zmírnit, řekl Výborný. Farmáři nesouhlasí

15. července 2024  18:37

Velký vliv na ničivých následcích opakovaný bleskových povodní na Přerovsku mají podle ministra...

Rozervaná supervelmoc. Trumpovo krvavé ucho podtrhlo křeč Ameriky

15. července 2024  18:33

Podcast Tak nám postřelili Donalda Trumpa a Amerika se zase šťourá v otázce, jak moc je vzdálená od...

Každý pátý člověk na planetě řeší neplodnost. V Čechách to může být i 15 %
Každý pátý člověk na planetě řeší neplodnost. V Čechách to může být i 15 %

O někoho se opřít a nebýt v tom sama… To byl hlavní impuls, proč Anna Sedláková a Karolína Krejčová založily projekt Indiánky. Obě dvě slyšely ve...

  • Počet článků 274
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 2410x
Jsem historik a dělám šlechtu a osvícenství. Nejnověji jsem napsal knihu 1.11.1781. Zrušení nevolnictví (2022). Moje pojetí dějin je vyjádřeno v knize "Habsburkové 1740-1918. Vznikání občanské společnosti." (2016), která ukazuje, že historie našich občanských svobod začíná dlouho před rokem 1918. Od osvícenské, ani liberální Evropy jsme nebyli izolováni.