Raketa z pásma Gazy dnes zasáhla restauraci (9.7.2012)

Chtěl jsem napsat o tom, jak skončila poslední výměna střel mezi pásmem Gazy a Izraelem, ale ukázalo se, že střílení pořád ne a ne přestat. Dnes zasáhly minometné granáty izraelskou restauraci na křižovatce Yad Mordechai. Zatím se neví, která skupina je za útok zodpovědná, armáda prý pročesává oblast. Ví se jen, že restaurace byla zřejmě zasažena náhodou, protože z pásma Gazy ji není vidět. Ale že byly granáty vypáleny, aby něco zasáhly, je zřejmé, nešlo o slavnostní ohňostroj. Dnešnímu palestinskému útoku předcházel úspěšný izraelský letecký zásah proti palestinské jednotce, která se chystala odpálit raketu na Izrael.

Auto zasažené dnešním útokem. IsraelNationalNews

Oběti?

Tentokrát palestinské střely nikoho nezranily ani nezabily. Zasáhly ale zaparkovaná auta, ve kterých naštěstí nikdo nebyl. Jedno z aut patřilo např. Jisté Orit, která byla v restauraci s celou rodinou. Kdyby v tu chvíli seděli v autě, dopadlo by to jinak. Nicméně hosté restaurace utrpěli šok a dle zpráv jeví známky posttraumatické stresové poruchy. Palestinci pak pálili na oblast kolem Aškelonu, „červené světlo“ bylo naposledy hlášeno v 19.28.

Ještě jiné útoky?

Podle palestinských zdrojů dnes jedna jejich jednotka střílela na izraelská vojenská auta poblíž od Khan Younis a odvetná palba prý zranila jednoho Palestince. Podle izraelského sedmého kanálu však Palestinci nestříleli na vojáky, ale na skupinu zemědělců, kteří pracovali na poli na izraelské straně hranice. Vypálili na ně protitankovou střelu. Nahlášena byla také střelba na vchod do židovské osady Kiryat Arba poblíž Hebronu.

Proč to neskončilo?

Nevím, proč tentokrát raketové (a minometné) útoky z Gazy neskončily. Podobné přestřelky dřív trvaly jen jeden víkend, nebo o pár dní déle. Tentokrát sice Egypt vyjednával příměří, které mělo vstoupit v platnost ve čtvrtek 21.6., ale Hamás a brigády Izz al-din-al-Quassam pokračovaly v ostřelování Izraele i poté. Druhé příměří mělo vstoupit v platnost v sobotu 23.6., ale mluvčí Hamásu pak prohlásil, že příměří nebylo dohodnuté na žádné pevné datum a palestinské skupiny pokračovaly v ostřelování. Ještě v tentýž den dopadlo na hustě obydlené oblasti u Aškelonu asi 5 raket. Sebevědomé teroristické organizace dokonce zveřejnily video, kde v hebrejštině varovaly, že v tomto střetnutí rozdrtí Izrael. Další palestinský útok následoval minulé úterý 3.7., a to raketami Grad.

Izrael podal oficiální stížnost v OSN, v níž upozorňuje na trvající palestinské útoky proti izraelským civilistům. Varuje, že nečinnost Rady bezpečnosti OSN a mezinárodní veřejnosti povede k dalšímu vyostření konfliktu.

Odlišné pohledy

Podle palestinských tiskových agentur je to celé série nevyprovokovaných agresí ze strany Izraele, na které se „vojáci“ jen snaží reagovat. Ale způsob palestinského zpravodajství by vydal na samostatný článek, zvlášť když vždy vytahují propagandistické argumenty největšího kalibru. Z izraelské strany zazněla ostrá kritika armády, jejíž reakce byly prý tentokrát příliš měkké a neefektivní. Agentura Reuters převzala palestinský úhel pohledu.

Dění v pozadí

Mezitím byl v Egyptě konečně zvolen prezident, v Moskvě proběhla a ztroskotala další mezinárodní konference s Íránem a v Izraeli propukla velká debata o všeobecném branném zákoně a legalizaci židovských osad na Západním břehu. V Sýrii bylo sestřeleno turecké letadlo, což vyvolalo vážnou mezinárodní krizi, o čemž ČT informovala s několikadenním zpožděním. Je možné, že Hamás a další skupiny z pásma Gazy získaly silnější sebevědomí kvůli situaci v Egyptě. Izrael teď ale řeší hlavně debatu o všeobecné branné povinnosti, která by se vztahovala i na Araby a ortodoxní Židy. K útokům, o kterých jsem psal, musím doplnit, že se týkají jižního území Izraele poblíž pásma Gazy. Ve zbytku země vám určitě rakety ani jiné útoky nehrozí.

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Ivo Cerman | pondělí 9.7.2012 23:08 | karma článku: 18,78 | přečteno: 1155x