Nový raketový útok na Izrael 16.6.2012

V sobotu 16. června byly vypáleny dvě rakety Grad na jižní Izrael, tentokrát ovšem z Egypta.  Je to relativně nová situace, protože většinou byl Izrael ostřelován z pásma Gazy. Sinajský poloostrov se začal využívat jako nová základna teroristických skupin po pádu Husního Mubáraka, protože má, oproti pásmu Gazy, zřetelné strategické výhody. Většinou nejsou známá jména skupin, které tyto útoky podnikají.

Zbytky rakety Grad vypálené ze Sinaje.

Útoky na Ejlat v srpnu 2011

Častým cílem útoků ze Sinaje je město Ejlat, proslulé izraelské letovisko na břehu Rudého moře. K prvnímu raketovému útoku došlo již v srpnu 2010, další následoval 2.8.2011, tenkrát ještě bez mrtvých. Velký útok 18.8.2011 však dopadl mnohem hůře, protože směřoval na konkrétní auta s rodinami, které cestovaly do Ejlatu na prázdniny. Výsledkem bylo sedm mrtvých Izraelců. Mezi nimi Flora Gez a Moše Bez, Kfar Savaa a jeho žena Shulamit, dále pak Josef Levy, který jel se ženou domů z dovolené v Eilatu. Až 26.12.2011 se k útokům přihlásila neznámá organizace „Ansar al-Jihad“, která často cituje Usámu bin Ládina.

Při přestřelce s teroristy, kteří následně zaútočili z egyptské strany hranice, bylo zabito i několik egyptských vojáků. Důsledkem byla dlouhodobá krize izraelsko-egyptských vztahů a protiizraelské protesty v Egyptě. Útok byl úmyslně vyprovokován, aby ohrozil mírovou smlouvu z Camp Davidu.

Útoky z dubna 2012

K poslednímu raketovému útoku na Eilat došlo 5.4.2012. Kaťuše vystřelené z Egypta sice nikoho nezabily, ale dopadly blízko obydlí v menších vesnicích této oblasti. Závažnost těchto útoků nelze podceňovat. I když nikoho nezabily, šlo o útoky skutečnými raketami, ne o mírumilovnou demonstraci s neškodným ohňostrojem.

Útoky ze soboty 16. června 2012

Rakety vystřelené v sobotu dopadly jen do pouště v oblasti Ovda a Mitzpe Ramon. I tentokrát dopadly blízko lidských obydlí, ačkoli nikoho nezasáhly. Obyvatelé však slyšeli výbuchy a informovali o tom izraelskou armádu, která pak našla zbytky raket.

Útok nejspíš souvisí s prezidentskými volbami v Egyptě, které začaly tuto sobotu. Islamistické síly v Egyptě jsou nepřátelské vůči Izraeli a zpochybňují mírovou smlouvu z roku 1979. Dohody z Camp Davidu (dojednané v r. 1978, smlouva až v r. 1979) je základní mírová dohoda na Blízkém východě, po jejím odvolání by se v oblasti nejspíše nepodařilo udržet mír.

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Ivo Cerman | neděle 17.6.2012 11:43 | karma článku: 15,96 | přečteno: 998x