Je Ghezali pachatelem útoku v Burgasu?

Během čtvrtka přinesla světová média zprávu, že identita útočníka z Burgasu je už známá. Měl to být Mehdi Ghezali, Alžířan se švédským občanstvím, jenž byl v minulosti zadržen Američany a vězněn na Guantánamu. Zpráva pochází od bulharských médií, ale bulharští vyšetřovatelé ji mezitím popřeli. Zdá se, že Mehdi Ghezali je falešná stopa, ale někdo se zřejmě snažil svést to na něj.

Mehdi Ghezali - muž na letišti v Burgasu?

Kdo byl Mehdi Ghezali?

Když už jsem to o něm celé napsal, povím vám, cp jsem o Ghezalim zjistil. Má již delší tradici kriminálních a extrémistických aktivit. Narodil se ve Švédsku roku 1979, ale ve 20 letech uprchl kvůli podezření z krádeže. Ačkoli jeho otec tvrdil, že odjel do Alžírska, byl zadržen v Portugalsku, kde se podílel na přepadení banky a krádeži šperků.

V roce 2000 byl propuštěn a v té době začal jevit zájem o islámský radikalismus. Pokoušel se studovat v Saúdské Arábii, ale po neúspěchu začal studovat v Londýně u militantního kazatele Omara Bakriho, který je podezřelý z účasti na teroristických útocích v Londýně roku 2005. Bakri byl vyhoštěn do Libanonu.

Ghezali odjel z Londýna už v roce 2001 do Pákistánu, kde se znovu neúspěšně pokoušel studovat islám. Odjel tedy do Afghánistánu, kde se připojil k spolupracovníkům al-Kajdy. Americká armáda ho zatkla při útoku na jeskynní komplex Tora Bora a věznila ho na Guantanámu jako „nepřátelského bojovníka“. Švédská vláda se zatčeného muže zastávala a v roce 2004 dosáhla toho, že byl předán do švédské vazby. Transport zvláštním letadlem platila švédská vláda. V roce 2006 byl propuštěn.

Po propuštění Ghezali vydal knihu Fange pa Guantánamo : Mehdi Ghezali berättar (Vězněm v Guantánamu: Vypovídá  Mehdi Ghezali) ISBN 91-7343-086-2. Stěžoval si, že se jej Švédsko nezastalo dostatečně silně, tvrdil, že byl mučen a chystal prý žalobu proti USA.

Po svém propuštění se Ghezali zřejmě znovu vydal do Pákistánu a Afghánistánu, protože v září 2009 zde byl znovu zatčen jako spolupracovník al-Kajdy. Okolnosti jeho „výletu“ ale nejsou z veřejných zdrojů dostatečně objasněné.

http://en.wikipedia.org/wiki/Mehdi_Ghezali

Ghezali v Burgasu?

Ghezali byl jako pachatel identifikován bulharskými médii, ale než jsem to dopsal, zase to vyvrátili. Podezření nejprve popřela švédská bezpečnostní služba a poté i bulharští vyšetřovatelé. Pro spolehlivou identifikaci údajného útočníka se bulharským vyšetřovatelům podařilo získat z jeho pozůstatků otisky prstů i jeho DNA a obojí odeslali k identifikaci do laboratoří FBI. Nabízí se otázka, kde je Mehdi Ghezali, pokud pachatelem nebyl on.

Muž na záběrech bezpečnostních kamer mu je podobný. Nicméně jisté není ani to, jaká byla úloha muže na záběrech, ani není známo, jak došla policie k tomu, že je to atentátník. Pořád se totiž vyskytují zprávy, které zpochybňují, zda šlo o sebevražedný atentát. Výbuch prý skutečně vzešel ze zavazadlového prostoru, ale přesně v okamžiku, když se údajný Ghezali vmísil mezi izraelské turisty v autobuse.

Izraelská média spekulují o tom, že útočník se možná nechtěl zabít. Nicméně tvrzení ČT24, že pachatel pocházel z Dagestánu, asi určitě není pravda. Izraelská vláda a experti na terorismus zatím nezměnili své tvrzení, že za útokem stojí nejspíše Írán a Hizballáh.

Autor: Ivo Cerman | pátek 20.7.2012 14:36 | karma článku: 13,01 | přečteno: 1136x

Další články autora

Ivo Cerman

Hoax o palestinských rukojmích v Izraeli

Vracení izraelských rukojmích se stalo pro palestinské dezinformátory příležitostí pro naprosté převracení rolí.

12.2.2025 v 9:43 | Karma: 5,36 | Přečteno: 70x | Diskuse | Média

Ivo Cerman

GAČR financuje palestinskou propagandu

Grantová agentura ČR nechce odhalit, v čem měl spočívat palestinský projekt, který financuje. Prý jde o obchodní tajemství.

29.12.2024 v 9:46 | Karma: 17,88 | Přečteno: 232x | Diskuse | Politika

Ivo Cerman

Nešlo jen o vyvěšenou palestinskou vlajku

Galerie Světová bylo indoktrinační centrum vysokoškolské mládeže. Ale kdo je školil? Ve svém prohlášení lžou.

22.12.2024 v 10:42 | Karma: 29,71 | Přečteno: 682x | Diskuse | Politika

Ivo Cerman

Proč vznikla petice Proti akademickém antisemitismu

Na podzim byly české vysoké školy vystaveny silnému náporu antiizraelských skupin. Nešlo o „falešné studenty“.

13.12.2024 v 9:23 | Karma: 25,56 | Přečteno: 473x | Diskuse | Politika

Ivo Cerman

Reakce signatářů Výzvy osobností proti Izraeli z 6. 2. 2024

Kopie reakce zveřejněné pod Rozborem signatářů antiizraelské výzvy z 6. února“. Zde jako samostatný dokument.

7.12.2024 v 16:24 | Karma: 0 | Přečteno: 47x | Diskuse

Nejčtenější

Skokem do propasti Macocha ukončila život matka oběti střelby na fakultě

14. dubna 2025  8:27,  aktualizováno  9:06

Skokem do Macochy ukončila o víkendu život matka jedné z obětí tragické střelby na Filozofické...

Bílá rakev, věnec od Gottové. Na rozloučení se Slováčkovou dorazil i prezident

15. dubna 2025  8:30,  aktualizováno  16:35

Rodina a přátelé se v kostele v centru Prahy rozloučili Annou Julií Slováčkovou. Zpěvačka a...

Výbuch v Poličce: ostraha hlásila, že se předtím nad areálem vznášely cizí drony

11. dubna 2025  18:12

Exploze v muničním areálu v Poličce, k níž došlo koncem března, stále vyvolává otázky. Ačkoli...

Bili ho, řezali a natáčeli, jak umírá. Mladíci umučili třináctiletého kluka, pro zábavu

14. dubna 2025

Premium Mladistvý spolu s kamarádem zabil v Děčíně před třemi lety třináctiletého chlapce. Nebývale...

Trump si hraje s vojáčky. Stažení by Evropu bolelo, na výběr jsou jen špatné varianty

15. dubna 2025  14:06

Premium Je to jen pár dní, co Donald Trump vyslal směrem k Evropě poněkud nepříjemnou zprávu. USA mohou ze...

Sněžku zasáhlo nečekané ochlazení, silný vítr zastavil horní úsek lanovky

19. dubna 2025  11:07

Na hřebenech Krkonoš se v noci na sobotu výrazně ochladilo. Na Sněžce teplota klesla z plus sedmi...

Zdrogovaný muž najížděl autem do dveří podniku, kde předtím napadl recepční

19. dubna 2025  10:54

Mladého muže, který pod vlivem drog najížděl do dveří jednoho z podniků v Rozvadově na Tachovsku,...

Další dodávky zbraní pro Ukrajinu USA nezvažují. Mlčí i ohledně sdílení informací

19. dubna 2025  10:28

Spojené státy nyní neuvažují o dodávkách dalších zbraní Ukrajině poté, co země napadená Ruskem...

VIDEO: Roboti poprvé běželi půlmaraton s lidmi. Tápali, padali, ale vůbec nestačili

19. dubna 2025  10:27

Budou roboti vyhrávat atletické závody a budou v běhání lepší než lidé? Časem možná, ale prozatím...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

  • Počet článků 281
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 2362x
Jsem historik a dělám šlechtu a osvícenství. Nejnověji jsem napsal knihu 1.11.1781. Zrušení nevolnictví (2022). Moje pojetí dějin je vyjádřeno v knize "Habsburkové 1740-1918. Vznikání občanské společnosti." (2016), která ukazuje, že historie našich občanských svobod začíná dlouho před rokem 1918. Od osvícenské, ani liberální Evropy jsme nebyli izolováni.