Praha pod vedením Pirátů zoufale zaostává v digitalizaci veřejné správy

Pirátská strana má ve svém programu digitalizaci veřejné správy. Hlavní město Praha, které vede pirát Zdeněk Hřib, však v digitalizaci silně pokulhává. Co tedy piráti vlastně umí?

Českým národním koníčkem je nadávání na vládu. Za všechno, co se v zemi nedaří a co je špatně, může vždy v první řadě vláda. Občas se ale stane, že vláda a jí podřízené úřady udělají něco dobře. Příkladem jednoznačného úspěchu, na který může být naše země hrdá, je určitě internetová služba Portál občana.

Portál občana je webová stránka, pomocí které můžete snadno na dálku přistupovat k mnoha různým službám poskytovaným různými státními i obecními úřady. Zvláště v době koronavirové epidemie je to skvělý nástroj, který občanům umožní spoustu věcí vyřídit ze svého domova a snížit tak nebezpečí nákazy Covidem-19 pro sebe i pro úředníky, s nimiž by ještě před pár lety museli svou záležitost projednat.

Podmínkou pro používání Portálu občana je samozřejmě spolehlivé prokázání své totožnosti v tak nespolehlivém a nejistém prostředí, jakým je Internet. To byla donedávna překážka, který odrazovala uživatele od používání portálu. Od letošního roku je však možné svoji Internetovou totožnost prokázat několika dobře dostupnými (a také levnými) způsoby. Internetovou totožnost (tak zvanou eIdentitu) nově začínají poskytovat také banky (ve chvíli, kdy vzniká tento blog, jsou to ČSOB a Česká spořitelna).

Pokud máte účet například u ČSOB nebo Poštovní spořitelny, stačí Vám už jen tak zvaný „chytrý telefon“, na kterém běží Android 6 nebo vyšší a bez jakýchkoliv dalších nákladů můžete u ČSOB získat svoji internetovou totožnost, která je propojená s Portálem občana.

Prostřednictvím Portálu občana potom můžete například:

  • podat daňové přiznání a podívat se, zda máte zaplacené všechny daně
  • prohlédnout si seznam svých dopravních přestupků za posledních dvacet let, zjistit kolik trestných bodů máte jako řidič, případně zjistit, zda máte zákaz řízení a podobně
  • zobrazit a stáhnout (potažmo vytisknout) potvrzení o provedeném očkování proti Covid-19 (v blízké budoucnosti možná dost důležitý doklad)
  • na stránkách Správy sociálního zabezpečení můžete zjistit, zda máte správně započtená odpracovaná léta (odpracovaná léta jsou nutnou podmínkou pro přiznání starobního důchodu, může se však stát, že některý Váš zaměstnavatel neodeslal hlášení na SSZ, proto je dobré si to průběžně hlídat)
  • v katastru nemovitostí si můžete prohlédnout seznam všech nemovitostí, které vlastníte
  • pokud se chystáte koupit ojeté vozidlo, můžete po zadání VIN zjistit stav počítadla ujeté vzdálenosti vozidla zaznamenaný při předchozích technických prohlídkách vozidla, což Vám pomůže odhalit případné stočení tachometru.

A ještě celou řadu dalších služeb např. pro živnostníky, pojištěnce VZP a tak dále.

A to vše z jedné výchozí webové adresy a s jedním přihlášením!

 

V neposlední řadě se můžete z Portálu občana dostat na portály celé řady českých měst a obcí, na kterých můžete vyřizovat úřední záležitosti na obecní úrovni, podívat se, zda obci nedlužíte za odpad a tak. Seznam obcí, jejichž portály jsou propojeny s Portálem občana, je dlouhý. Jsou zde obce malé i velké, Najdeme zde například Hradec Králové, Chotěboř, Přeštice, Velké Meziříčí, Holešov, Kolín, Bílinu, Bílovice nad Svitavou a spoustu dalších.

Jenom Prahu byste hledali marně. Je tu městská část Praha 5, ale hlavní město Praha řízeném pirátem Zdeňkem Hřibem ke dni uveřejnění blogu není napojeno na portál občana.

Je to docela překvapivé. Pirátská strana vznikla v prostředí IT a digitalizaci státní správy má ve svém programu na předním místě. A přesto právě Praha, na jejímž řízení se piráti významně podílejí, v digitalizaci pokulhává.

V programu Pirátské strany, který je umístěn na Internetu, je mj. uveden bod „Zpřístupníme úřední agendy také na jednotném internetovém portálu veřejné správy.“. Je to určitě dobrý nápad. Zdá se ale, že Piráti si nějak nevšimli, že tento bod jejich programu už za ně splnil Andrej Babiš.

Půl roku před sněmovními volbami se tak nabízí otázka, co mohou Piráti v případě svého vítězství této zemi přinést. Tedy kromě korupce, klientelismu, přílivu nelegálních migrantů a zákazu vozidel se spalovacími motory. Ale o tom si povíme v některém z příštích blogů.

 

Zdroje:

https://obcan.portal.gov.cz/prihlaseni

https://www.pirati.cz/program/dlouhodoby/e-government/

https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/mistopredseda-respiratory-koalice.A210314_094726_domaci_vank

https://ivanpicek.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=733476

https://ivanpicek.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=665126

Piráti v západní Africe jsou čím dál drzejší, peníze EU na boj s nimi nestačí - iDNES.cz

https://cs.wikipedia.org/wiki/Zden%C4%9Bk_H%C5%99ib

ttps://cs.wikipedia.org/wiki/Jolly_Roger

 

Pozn: Na úvodním obrázku je tradiční vyobrazení vlajky Jolly Roger identifikující pirátské lodě se záměrem zaútočit. Díky hollywoodským filmům jsou dnes piráti vnímáni značně romanticky. Ve skutečnosti jejich řemeslo nijak romantické není.

Autor: Ivan Picek | pondělí 15.3.2021 12:16 | karma článku: 31,54 | přečteno: 847x