Koronavirus a Česká televize – trojité profesní selhání veřejnoprávního média

Hrubá profesní selhání ČT z posledních týdnů vyvolávají znepokojivé otázky. Jakým způsobem ČT ověřuje pravdivost svých zdrojů? A na čí objednávku vznikají některé reportáže? Jak velký je rozdíl mezi ČT a dezinformačními weby?  

Evropská služba pro vnější činnost (ESVA) v polovině března upozornila na „významnou dezinformační kampaň ruských státních a prokremelských médií, která se týká nemoci COVID-19,“. Podle ESVA ruská média zpochybňují schopnosti italských a španělských úřadů nákazu zvládnout, čímž podrývají důvěru občanů těchto zemí v jejich demokraticky zvolené vlády.

Přiznám se, že i já pochybuji o schopnosti většiny států západního světa zvládnout probíhající nákazu, a to přesto, že ruská média nesleduji. Zprávy přicházející ze západní a jižní Evropy jsou natolik děsivé, že není potřeba vymýšlet cokoliv dalšího.

Mezi média šířící nepravdivé zprávy neboli „fake news“ se nechtěně zařadila i Česká televize. Ve čtvrtek 19. března v hlavním zpravodajském pořadu Události v čase 50:40 odvysílala příspěvek o tom, jak to vypadá v Benátkách. Prázdné tiché město, opuštěné gondoly kotvící u břehu, delfíni prohánějící se v čisté vodě. Nádhera. Stačilo pár týdnů bez lidí a příroda se vrací zpět tam, odkud jsme ji vyhnali.

Je to krásné, bohužel to není pravda. Záběry delfínů, které odvysílala ČT, byly natočeny v přístavu Cagliary a s tímto popisem jsou vystaveny na YouTube. S tvrzením, že  se jedná o Benátky, přišla Putinova agentka s krycím jménem „ikaveri“, která upravené video jednoduše vystavila na Twitteru. To stačilo k tomu, aby jí zpravodajská redakce ČT sedla na lep a její příspěvek bez dalšího ověřování pravdivosti zařadila do vysílání.

Zpráva o delfínech určitě nepatří mezi zvláště důležité. Přesto vzbuzuje nepříjemné otázky. Pokud zpravodajská redakce ČT tak snadno a lehce odvysílá nepravdivou zprávu, jak máme věřit tomu, že to ostatní, co nám ČT říká, je pravda? Jakým způsobem ČT prověřuje své zdroje a rozhoduje o tom, co zařadit do vysílání? Kde leží hranice mezi ČT a takzvanými dezinformačními weby? V konečném důsledku je celkem jedno, zda je nepravdivá zpráva odvysílána záměrně nebo omylem.

Není jisté, zda ikaveri je skutečně agentkou ruské tajné služby. Nicméně kdyby jakákoliv tajná služba chtěla vést dezinformační kampaň proti Evropě, nemůže si přát nic lepšího než přistihnout váženou veřejnoprávní televizi evropské země při šíření prokazatelně nepravdivé zprávy.

Ještě mnohem závažnější chybu ČT udělala v pondělí 24. února. Epidemie koronaviru v severní Itálii již běžela na plné obrátky. Italská vláda neprodyšně uzavřela nejvíce nakažená města. Byl vyhlášen zákaz pohybu pro desítky tisíc lidí, ruší se společenské akce, zavírají školy. Česká vláda doporučila občanům necestovat do zasažených oblastí. Zároveň se blíží předposlední týden českých jarních prázdnin a tisíce Čechů, kteří mají zajištěné ubytování v italských lyžařských střediscích, se rozhodují, zda mají pobyty zrušit. 

V tuto chvíli ČT v hlavním večerním pořadu Události odvysílala jasný vzkaz: dovolenou nerušte! Příspěvek začíná v čase 33:50. Slovo dostali odborníci. Nejprve mluvila spolumajitelka cestovní kanceláře CK Italia Travel, která si stěžovala, že Češi ruší zájezdy do Itálie a ona tím přichází o peníze. Potom promluvil ten nejpovolanější – výkonný ředitel Asociace cestovních kanceláří ČR Michal Veber. Pan Veber jednoznačně prohlásil, že návštěvníci lyžařských středisek se nemají čeho bát. V lyžařských střediscích se podle jeho slov žádný koronavirus nevyskytuje (a ředitel Asociace cestovních kanceláříto musí vědět!). Nakonec se ozval hlas z lidu. Blíže neurčený muž jménem Zdeněk z telefonu sdělil divákům, že právě lyžuje v Itálii a skvěle si to užívá. Žádný koronavirus nikde nepotkal. Pan Zdeněk diváky ujistil, že situaci sleduje a kdyby se něco dělo, bude to samozřejmě řešit. Na závěr celého vstupu zazněla ještě výhružka, že zákazníci, kteří zruší zájezd, nemají nárok na vrácení peněz.

Tak to byla malá ukázka toho, jak vypadá zpravodajství české veřejnoprávní televize. Celý příspěvek byl doprovázen takzvanými „ilustračními záběry“. V tomto případě se jednalo o obrázky lyžařů prohánějících se po dokonale zasněžených bílých sjezdovkách pod jasně modrou oblohou.

Bylo by velmi zajímavé vědět, jaké pohnutky vedly redaktory ČT k vytvoření tohoto příspěvku. Stála u zrodu příspěvku jen hloupost a neznalost věci nebo vstup vznikl na objednávku nějakého známého, který vlastní cestovní kancelář a potřeboval „přátelskou výpomoc“? V pondělí 24. února bylo zřejmé, že koronavirus se v Itálii šíří stejně rychle a také stejně záludně a nepředvídatelně jako lesní požár. Seznam zasažených míst se měnil ze dne na den. Doporučit někomu, aby v takové chvíli odjel na týdenní pobyt do těsné blízkosti míst postižených nákazou, bylo přinejmenším nezodpovědné. Naprosto chápu, že ředitel Asociace cestovních kanceláří hájí své zájmy a řekne cokoliv, co bude právě potřeba. Od veřejnoprávního média bych však očekával trochu jiný přístup.

Přibližně jedna třetina osob nakažených virem Covid-19 dovezla nákazu do České republiky právě z italských lyžařských středisek. Kolik z nich se rozhodlo odjet na dovolenou pod vlivem zpráv z ČT se už nedovíme. Znovu se však vynořuje neodbytná otázka: jaký je vlastně rozdíl mezi ČT a takzvanými dezinformačními weby? Kdyby ČT šířila poplašnou zprávu, dopustila by se trestného činu. Šíření uklidňující zprávy však trestné není, přestože způsobená škoda může být v některých případech stejně velká.

Ve stejnou chvíli, kdy záhadný pan Zdeněk sděloval divákům Událostí své dojmy z dovolené, lyžovala v Itálii také reportérka ČT Pavla Kubálková. Kdyby se vrátila domů o několik dní později, musela by ihned do povinné dvoutýdenní karantény. Ve chvíli, kdy se vrátila, se však ještě povinná karanténa nevztahovala na celou Itálii. Mohla se tedy ihned vrhnout do pracovního procesu a již 5. března natočila reportáž – v domě pro seniory. Reportáž byla odvysílána ve večerních Událostech, začíná v čase 8:40. Reportáž se věnuje tomu, že právě senioři jsou nejohroženější skupinou. Vedoucí domova vysvětluje, jaká opatření pro ochranu klientů dělají – například každá návštěva musí ohlásit, zda byla někde v zahraničí. Ve stejný den, kdy byla odvysílána tato reportáž, už Ministerstvo zdravotnictví označilo jedno lyžařské středisko v Itálii za rizikové – oba příspěvky následují v Událostech krátce po sobě.

Co dodat na závěr? Snad jen to, že soukromá TV Prima poslala ihned svého moderátora Romana Šebrleho, který se z italských hor vracel do České republiky ve stejnou dobu jako Pavla Kubálková, preventivně na 14 dní do karantény. Česká televize tak neučinila.

 

 

Zdroje:

https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/rusko-dezinformace-kampan-nakaza-koronavirus-covid-19-nemoc-diplomacie-evropska-unie-fake-news.A200318_123115_zahranicni_dtt?

 

https://www.ceskatelevize.cz/porady/1097181328-udalosti/220411000100319/

 

https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/koronavirus-national-geographic-benatky-fake-news-delfini.A200321_144550_zahranicni_chtl

 

Původní záběry delfínů:

https://www.youtube.com/watch?v=cm7Py-PsXV4

 

https://www.ceskatelevize.cz/porady/1097181328-udalosti/220411000100224/video/752720

 

https://www.idnes.cz/olomouc/zpravy/unicov-litovel-koronavirus-karantena-uzavrena-oblast-krajska-hygienicka-stanice-nakaza-italie.A200317_539516_olomouc-zpravy_stk

 

https://www.extra.cz/uzavreni-unicova-manzele-se-vratili-z-lyzovacky-v-italii-koronavirus-sirili-jako-divi

 

https://www.ceskatelevize.cz/porady/1097181328-udalosti/220411000100305/

 

https://www.expres.cz/zpravy/karantena-koronavirus-coronavirus-covid-19-priznaky-pavla-kubalkova-ceska-televize.A200311_130145_dx-celebrity_ren

 

Autor: Ivan Picek | čtvrtek 26.3.2020 11:36 | karma článku: 48,22 | přečteno: 21589x