Zelený Bandita a oranžový Schulz

Z Evropského parlamentu přišla další špatná zpráva. Předsedou byl zvolený německý sociálně demokratický poslanec, někdejší knihkupec a starosta města Würselenu, Martin Schulz. Co je na tom špatného ? Především to, že Martin Schulz patří k radikálnímu levicovému křídlu německé sociální demokracie. Pamětníci si jistě vzpomenou na jeho nehorázné chován,í když předsedové poslaneckých frakcí Evropského parlamentu navštívili prezidenta Václava Klause.  

V prosinci 2008 se v Zrcadlovém sále Pražského hradu setkal prezident Václav Klaus s některými členy konference předsedů Evropského parlamentu. Mezi nimi byl i Martin Schulz, který  vystřídal polského antikomunistu Jerzy Buzka. V delegaci byl tehdy také francouzský radikálně zelený poslanec Daniel Cohn-Bendit, který provokativně postavil prezidentu Klausovi na stůl vlajku Evropské unie a žádal její vyvěšení na Pražském hradě.

Poté položil Václavu Klausovi několik, diplomaticky řečeno, neuctivých otázek, které měly spíše charakter výslechu, vedeného zeleným prokurátorem. Prezidentu Klausovi sdělil, že ho prezidentovy názory na Lisabonskou smlouvu názory „vůbec nezajímají, chci vědět, co uděláte, až ji schválí česká Sněmovna a Senát. Budete respektovat demokratickou vůli zástupců lidu? Budete to muset podepsat.

Za další, chci, abyste mi vysvětlil, jaká je míra Vašeho přátelství s panem Ganleym z Irska. Jak se můžete scházet s člověkem, o němž není jasné, kdo ho platí? Ve Vaší funkci se s ním nemáte co scházet.“

Hulvátské jednání Cohn-Bendita, v kuloárech Evropského parlamentu přezdívaného Bandita, prezidenta Klause šokovalo.  „Musím říci, že tímto stylem a tónem se mnou za 6 let zde nikdo dosud nemluvil. Tady nejste na pařížských barikádách. Domníval jsem se, že tyto způsoby pro nás skončily před 18 lety. Vidím, že jsem se mýlil. Já bych se Vás nedovolil ptát, z čeho jsou financovány aktivity zelených.“ řekl tehdy překvapený Václav Klaus.

Proti stanovisku Václava Klause vystoupil tehdy  i  Martin Schulz:, který prezidentovi nevybíravě sdělil: „ Evropští socialisté budou bojovat o to, aby byla ratifikována. Lisabonská smlouva je nutná, nevyhnutelná, absolutně nezbytná.“

Jednání těchto dvou poslanců se vůbec neshodovalo s tím, čemu se říká demokratická diskuze. Spíše připomínala diktát vítězné mocnosti podřízenému vazalovi.

Na závěr schůzky prezident Klaus konstatoval: „Děkuji za tuto zkušenost, kterou jsem získal na setkání s Vámi. Netušil jsem, že je něco takového možné a za posledních 19 let jsem nic podobného nezažil. Myslel jsem si, že to patří minulostí, že žijeme v demokracii, ale v EU opravdu funguje post-demokracie.“

O tři měsíce později vystoupil se svým projevem Václav Klaus na půdě Evropského parlamentu. Jeho kritika se dočkala zuřivého odsouzení. "Václav Klaus si vybral správný moment pro své vystoupení před Evropským parlamentem, neboť jsme uprostřed karnevalové sezony. Zelení mu propůjčují karnevalový řád pro nejlepšího provokatéra roku. V této budově ještě nikdo nepronesl lepší karnevalovou řeč," uvedl Daniel Cohn-Bendit. Šéf socialistů Martin Schulz uvedl, že Klaus si sedí na svém hradě, kde ho nikdo neposlouchá, takže nyní využil příležitost promluvit před velkým plénem v Bruselu. "Sedí na svém úžasném hradě v Praze, ale o strukturách Evropské unie neví vůbec nic," řekl tehdy Schulz..

Zaorálkovo (místopředseda ČSSD) pomlouvačné vystoupení na frakci Socialistů a demokratů v Evropském parlamentu ve Štrasburku v listopadu loňského roku ocenil Martin Schulz jako záslužné. V jeho závěrečné řeči zaznělo též poděkování českému senátu, který „svým jasným usnesením vyzval k odstoupení od požadavku výjimky pro Českou republiku v oblasti vymahatelnosti sociálních práv.“

Martin Schulz poté ocenil vystoupení místopředsedy České sociální demokracie Zaorávka jako nevšední, provokativní a jako tu správnou výzvu ke společné práci.

Je známé, že to byla právě delegace ČSSD, která nominovala v září loňského roku jako budoucího předsedu Evropského parlamentu svého německého kolegu Martina Schulze. Hlasování o jeho nominaci frakcí Socialistů a demokratů (S&D) proběhlo během plenárního zasedání europoslanců ve Štrasburku. Hlasování mělo očekávaný hladký průběh a bylo jednomyslné.

Socialisté všech zemí, včetně naší ČSSD, se spojují. Potěš nás Pánbůh.

Ivan Bednář

 

 

Autor: Ivan Bednář | úterý 17.1.2012 9:50 | karma článku: 32,65 | přečteno: 1972x
  • Další články autora

Ivan Bednář

Konec finské „finlandizace“

13.5.2022 v 14:21 | Karma: 24,49

Ivan Bednář

Středula na Hrad

1.5.2022 v 10:30 | Karma: 28,18

Ivan Bednář

Ucho se utrhlo. Na Slovensku.

22.4.2022 v 9:36 | Karma: 31,33