Uplácel Ázerbájdžán i české politiky?

Mezinárodní sdružení investigativních žurnalistů OCCRP odhalilo korupční fond, ze kterého ázerbájdžánské elity posílaly peníze politikům do ciziny, celkem 66 miliard korun, napsala MF Dnes.

Vzhledem k tomu, že jde o list, který patřil donedávna českému ministru financí Andreji Babišovi, dá se předpokládat, že v jeho redakci musejí dobře vědět, o čem je řeč.

Část úplatků šla prý k politikům, kteří v Evropě šíří dobré jméno Ázerbájdžánu. Z toho nejméně 130 milionů Kč prý skončilo v ČR,

I v Ázerbajdžánu platí, že je pod svícnem tma Nejvíc úplatků totiž mělo skončit podle OCCRP ve firmách napojených na rodinu šéfa ázerbájdžánského antikorupčního úřadu.

Na seznamu politiků, kteří za autoritářský režim lobbovali, je i šéf sněmovny, předseda meziparlamentní skupiny ČR-Ázerbájdžán Jan Hamáček (ČSSD). Ten to ale popírá, jak jinak. Listu řekl, že z funkce žádné výhody nemá

To, co MfD nenapsala je v této souvislosti i případ hradního kancléře Vratislava Mynáře (SPO). Z toho by totiž Miloš Zeman neměl vůbec žádnou radost. 

Mynář totiž už dříve loboval za českou firmu v Kyrzyzstánu, aby dostala přidělenou zakázku za dvanáct miliard korun. Taky prý z toho nic neměl. Jen odeslal z prezidentské kanceláře do kanceláře kyrgyzského prezidenta dopis, v němž výslovně podporuje neznámou českou firmu Liglass Trading. Ta obří zakázku na výstavbu čtyř vodních elektráren v Kyrgyzstánu později skutečně získala. A to ještě Mynář v anglicky psaném dopise nasekal desítky školáckých chyb. Zřejmě mu„pismo“ korigoval sám prezident Zeman.

Někdejší český politik a diplomat Jaroslav Bašta (ČSSD) byl v letech 2007–2010 velvyslancem na  Ukrajině. Oficiálně odešel z velvyslaneckého postu ze zdravotních důvodů.

Jenomže v době jeho působení na Ukrajině proběhla aféra okolo podvodů a úplatků při vydávání českých víz na Ukrajině. Bašta měl údajně dohlížet na operaci nelegálních vydávání českých víz.  

Počet žadatelů o víza do České republiky je na Ukrajině velký. Podvod spočíval v tom,  že se žadatelé museli telefonicky zaregistrovat, a tato "služba" byla zpoplatněna částkou 20 USD. Podvod se týkal více než třiceti tisíc žádostí.  Firmu call centra, která registraci prováděla, údajně vedl blízký Baštův přítel. Tehdy si podle ukrajinského listu "C??????" měl český velvyslanec přijít na více než půl milionu USD.

Jedni sem, druzí ven. Kdepak, není nad ekonomickou diplomacii, které si tak považuje pan prezident Miloš První.

Ivan Bednář

ivanbednar.blog.iDNES.cz

 

Autor: Ivan Bednář | pátek 15.9.2017 9:52 | karma článku: 20,15 | přečteno: 533x
  • Další články autora

Ivan Bednář

Konec finské „finlandizace“

13.5.2022 v 14:21 | Karma: 24,49

Ivan Bednář

Středula na Hrad

1.5.2022 v 10:30 | Karma: 28,18

Ivan Bednář

Ucho se utrhlo. Na Slovensku.

22.4.2022 v 9:36 | Karma: 31,33