Švejnar for prezident ?

Lidé by prý chtěli za prezidenta ekonoma Jana Švejnara. No, nevím. Prý to ale říkají průzkumy veřejného mínění. Uvedla MfD na základě průzkumu agentury Median. Z 609 lidí by Švejnara za prezidenta chtělo 30 %. To je špatná zpráva.  

Nebo spíše zpráva, která hovoří o tom, že bude pro příštích pár letech lepší zachovat stávající systém volby prezidenta parlamentem. Je to bohužel dost vážný argument pro to, aby se přímo prezident nevolil.

Proč?

Přemýšlejte se mnou.

Nevím, jaký je Jan Švejnar ekonom v USA. Ale vím, že michiganská universita nepatří k těm nejprestižnějším universitám ve Spojených státech. (Harvard, Oxford, Yale aj.).

Zato v České republice je ekonom Jan Švejnar předsedou dozorčí rady ČSOB, která patří belgické finanční skupině KBC a která kdysi „uloupila za bílého dne“ Investiční a poštovní banku a dodnes vede s českým státem soudní spor o miliardové částky.

Nevím, jaký má Jan Švejnar charakter. Ale vím, že byl přistižen při tom, jak falšuje svůj životopis. Když v roce 2008 kandidoval Švejnar proti Václavu Klausovi upozornil na nesrovnalosti ve Švejnarově životopise článek v Neviditelném psovi. Tomáš Haas tehdy napsal, že si Jan Švejnar v případě svého životopisu vymýšlí, když tvrdí, že je členem "nominační komise pro Nobelovu cenu v oboru ekonomie." To ale nebyla pravda. "Máme pětičlennou komisi, která se stará o Nobelovu cenu za ekonomii. Všichni její členové jsou Švédové a žádný pan Švejnar mezi nimi není," řekla tehdy MfD Annika Pontikisová z Královské akademie věd. Švejnar poté přiznal, že skutečně nepatří mezi členy žádné takové komise.

Nevím, jaký je Jan Švejnar člověk. Ale matně si vzpomínám, že kdysi v nějakém rozhovoru poradkyně pěti amerických prezidentů Eliška Hašková Coolidge prohlásila, že by Švejnarovi nikdy nepodala ruku. Problém je zřejmě v minulosti. Švejnar v roce 1970 vyjel na oficiální výjezdní doložku (!) za svými rodiči do Švýcarska (?). Posléze se přestěhovali do Spojených států amerických, kde Švejnar začal ihned studovat na Cornell University, stát New York (ve svých 18 letech). Myslím, že mu mnozí emigranti mohli jen závidět tuto snadnou cestu ke vzdělání.

Zvláštní také je, že na svých stránkách se Jan Švejnar úzkostlivě vyhýbá jakékoliv zmínce o svých rodičích. Možná, že právě paní Eliška Hašková Coolidge, která sama prožila trudné emigrantské začátky v cizí zemi, o tom ví víc.

Nevím, jaký je Jan Švejnar politik. Ale vím, že se zatím dychtivě sápal po každé příležitosti jak se dostat ke výnosnému korytu, ať to bylo za jakoukoliv politickou stranu či seskupení. Jeho dřívější prezidentskou kandidaturu podporovali Zelení i ČSSD. A jak jinak – také Václav Havel. V roce 2008 Švejnar v senátních volbách na Strakonicku podporoval kandidáta ČSSD Miroslava Krejču. Před volbami do EU v roce 2009 podporoval kandidáta SNK-ED Lukáše Macka a SZ Kateřinu Jacques. Strana zelených ho také v roce 2009 nominovala na post eurokomisaře.

Asi nemá cenu pokračovat.

Já Jana Švejnara za prezidenta nechci. 70% dotázaných také ne. Nechci za prezidenta člověka, který má dvojí občanství (české a americké), a toho amerického by se vzdal jenom, kdyby byl zvolen prezidentem České republiky (jeho slova). A až by mu vypršel mandát, zase by o americké občanství požádal. Znamená to, že kdyby byl zvolen americkým prezidentem, vzdal by se českého občanství? Co pro něj občanství vlastně znamená?

To už by byl snad lepším prezidentem i ten Paroubkův Marťan.

Ivan Bednář

 

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Ivan Bednář | úterý 28.12.2010 12:00 | karma článku: 48,04 | přečteno: 14407x
  • Další články autora

Ivan Bednář

Konec finské „finlandizace“

13.5.2022 v 14:21 | Karma: 24,49

Ivan Bednář

Středula na Hrad

1.5.2022 v 10:30 | Karma: 28,18

Ivan Bednář

Ucho se utrhlo. Na Slovensku.

22.4.2022 v 9:36 | Karma: 31,33