Supi se slétli na mršinou.

Společnost SAZKA vznikla v roce 1956. Jejím posláním byla tvorba prostředků na veřejně prospěšné účely, především pro sport a tělovýchovu.. Listopad 1989 znamenal pro SAZKU řadu významných změn v jejím statutu a vlastnické struktuře. Zakládající smlouvou ze dne 27. listopadu 1992 se změnila na akciovou společnost, která zahájila svoji činnost 15. února 1993. Jejími akcionáři se staly výhradně české občanské sdružení, působící v oblasti tělovýchovy a sportu.  

V roce 1994 se v SAZCE objevuje Aleš Hušák, kdy se jako ekonomický náměstek ČSTV stal členem představenstva.

Hušák (nar. 1957) vystudoval práva. Pak mu otevřel náruč podnik, který byl doslova líhní podezřelých polistopadových kádrů - Restaurace a jídelny. Tam se totiž objevuje nejen Hušák, ale např. i Jiří Paroubek. Kdysi se objevila aféra, že Paroubek měl v seznamech StB krycí jméno Roko, což bylo jméno jeho papouška.

Hušák má v těchto seznamech krycí jména Chapman a Krakonoš.

V roce 1995 se stal ředitelem SAZKY. .

Z Hušáka se časem vyklubal nebojácný chlapík Nebál se ani slovní války, kterou vedl s Vladimírem Špidlou, i když za to byl akcionáři předvolán na kobereček. Ti mu ale jen vytkli „nedostatek štábní kultury.“ Neohrozilo ho ani, když o něm Mirek Topolánek řekl, že ohrožuje bezpečnost státu. Stal se neomezeným diktátorem, představujícím ten nejhorší nepotismus, charakterizující mafii a mafiánské organizace.

Dnes Sazka čelí tzv. nepřátelskému převzetí, tj. takové převzetí firmy, které se provádí proti vůli představenstva. Tato největší (a nejvýnosnější) firma podnikající v České republice v oblasti hazardu totiž nejenže už dávno nedokáže přispívat sportovním svazům na jejich činnost (to bylo hlavní poslání této společnosti), ale nemá ani na splátky úvěrů, vzniklých při stavbě hokejové arény v pražských Vysočanech. Podnikal Roman Vítek skoupil podstatnou část dluhů Sazky, a tím získal rozhodující většinu. Svůj plán na převzetí SAZKA má i investiční společnost PENTA.

Mezinárodní ratingová agentura S&P (Standard & Poor's ) z důvodů platební neschopnosti  Sazky snížila proto její rating dlouhodobých závazků z CCC plus na CC, jinými slovy - tyto závazky se staly se rizikovějšími a Sazka bude zřejmě muset zaplatit větší procento.

Jenomže tak jako všechno na světě, ani tato aféra nespadla z ničeho nic. Megalomanskou výstavbu vysočanské haly (13 miliard, celková dluhová částka dosáhne 23 miliard) schválili přece Hušákovi  akcionáři, především ČSTV, kteří se dnes diví, že od Sazky nedostanou žádné peníze. Jak už je v tomto státě zvykem, obracejí se na stát, aby peníze na tělovýchovnou činnost sportovním svazům dal on. A křičí do světa o zániku českého sportu. Za který, pokud nastane, mohou především oni sami!

Spousta indicií v průběhu let také nasvědčovala tomu, že Hušák cíleně převádí majetek Sazky na svoje konto. Za otevřeného souhlasu akcionářů si vybudoval docela slušné impérium, které by mu mohli závidět i někteří ruští oligarchové.

Z katastru nemovitostí vyplývá, že mu patří nemovitost v Černošicích u Prahy, vlastní pozemek u Turnova a patří mu i zhruba třetinový podíl v hotelu Expo na pražském Výstavišti.

Hušák má navíc velké sídlo na španělském ostrově Menorca o rozloze téměř osmdesáti hektarů, kde má dobré sousedy. Mezi jinými na ostrově bydlí ruský oligarcha Roman Abramovič nebo rodina světoznámého výrobce bižuterie Swarovski.

Hušáka prý vyšlo obydlí na pakatel – bratru 60 milionů korun.

To samozřejmě vzbuzuje otazníky nad působením bývalých agentů StB v oblasti českého byznysu. Jsou tak schopní, že se jim tak daří? Anebo je to spíš tím, že jsou všeho schopní a někdo nad nimi drží ochranou ruku. Jakoby se potvrzoval názor, že byli již několik let před listopadem 1989 cíleně připravováni na tyto svoje pozice.

Jenomže Hušák, oslněný sám sebou, to zřejmě přepískl.

O předluženou Sazku usilují dnes jiní. Supi se slétli nad mršinou. Je jenom otázka, zda nejsou všichni z jednoho vrhu.

A také jak se zachová stát?

Nasype do Sazky miliardy jako je kdysi Zemanova vláda nasypala do českých bank? Jenomže v bankách měli svoje peníze občané tohoto státu. S jistou nadsázkou se dá říci, že tak „svými“ penězi pomohli sobě ke „svým“ penězům.

Ale Sazka? Její akcionáři dosud jen brali. Tak ať teď dávají. Oni! Ne stát.

V minulosti dostávaly sportovní svazy od Sazky ročně miliardu korun. Vlastní vinou způsobily, že v loňském roce to už byla jen čtvrtina. „Teď se zdá, že v následujících 20. letech nedostanou sportovní svazy od Sazky ani korunu,“ předpověděl v rozhovoru pro Lidové noviny místopředseda Českého olympijského výboru pro ekonomiku Jiří Kejval.

Tak kdo zaplatí tenhle punč?  A komu?

Ivan Bednář

Autor: Ivan Bednář | sobota 25.12.2010 18:16 | karma článku: 31,43 | přečteno: 2412x
  • Další články autora

Ivan Bednář

Konec finské „finlandizace“

13.5.2022 v 14:21 | Karma: 24,49

Ivan Bednář

Středula na Hrad

1.5.2022 v 10:30 | Karma: 28,18

Ivan Bednář

Ucho se utrhlo. Na Slovensku.

22.4.2022 v 9:36 | Karma: 31,33