Sliby se rozplývají, popularita roste

Už se mi nechce psát o Andreji Babišovi (Hnutí ANO). Co ale dělat, když místopředseda vlády, ministr financí a předseda hnutí ANO denně dodává jednu aféru za druhou. A přesto je nejpopulárnějším politikem. V březnu sice něco podle STEM ztratil, ale stále zůstává naprv ním místě. Průzkum poněkud znevěrohodňuje další pořadí. Na druhém místě se umístil premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) a na třetím ministr obrany Martin Stropnický (ANO). Čtvrtý  ministr lidských práv Jiří Dienstbier (ČSSD) a pátý ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD). Představitelé opozice TOP 09 Miroslav Kalousek a ODS Petr Fiala obsadili spolehlivě konec peletonu.

Andrej Babiš si získal voliče sliby, že zlikviduje státní dluh, lhal, že zvýší příjmy státu a zlepší výběr daní, zamezí korupci, sliboval odpovědnou personální politiku a hodlal obnovit důvěru občanů z současnou politiku.

Nesplnil z toho nic. Sliby chyby.

Místo naplnění svých slibů svádí v zákulisí rozsáhlé boje s rozhazovačnými ministry ČSSD (Marksová, Dienstbier, Němeček, Chládek). Přitom v součinnosti s nimi se chystá likvidovat malé a střední podnikatele a živnostníky plošnými opatřeními, zákazy a byrokratickou šikanou. Jeho Hnutí ANO, přes téměř neomezené finanční zdroje a štědré dary, hospodařilo v loňském roce se ztrátou téměř padesáti milionů korun.

Zamezení korupce mu jen těžko někdo uvěří, když je jako představitel velkopodnikatelských kruhů a současně ministr financí a místopředseda vlády denně v permanentním konfliktu zájmů a jeho firmy jsou ve velké zasypávány státními či evropskými dotacemi a benefity. Výpadek 20 miliard, o které AGROFERT přišel v soudním sporu s PKN Orlen, bude muset někdo nahradit.

Zlepšení výběru daní se projevuje tím, že se dluh nijak nemenší, naopak, vzhledem k současnému ekonomickému růstu se dluh de facto zvyšuje.

Jeho personální politiku „postavíme tým odborníků“ dostatečně charakterizuje odvolaný ministr dopravy Antonín Prachař, odvolaná ministryně spravedlnosti Helena Válková  a pražská primátorka Adriana Krnáčová. O tom, co se děje na nižších stupních vlády a v komunální politice ani nemluvě.

Důvěru v současnou politiku „zvyšuje“ nízkou kulturou mluveného projevu, nadávkami na adresu svých oponentů a opovrhováním Poslaneckou sněmovnou.

Přesto prý překvapivě jeho popularita roste. Asi jako popularita Adolfa Hitlera, který Němcům sliboval mír a prosperitu, a místo toho přinesl válku a zkázu nejen pro Německo, ale pro celou střední a východní Evropu. A to si ještě matně vzpomínám, jak v nějakých pamětech si prý Stalin povzdechl„škoda, že ten Churchill neotevřel tu druhou frontu a půl roku později, to jsme mohli dojít až do Paříže.“

Na jeho popularitě pracují špičkoví Piáristé. Údajně američtí. Ještě, že ne ruští! Oni mají Američané víc zkušeností, jak vyrobit politika, který je oblíbený veřejností a přitom je jeho politika pro vlastní zemi doslova katastrofou (viz dvojí zvolení Baracka Obamy prezidentem). Ale vsadil bych se, že i ti ruští v tom mají jakés takés prsty. Ono totiž, aby obchodoval v éře bipolárního světa v Maroku s ropou československý občan, sledovaný StB, a ušel pozornosti agentů KGB se zdá být zcela vyloučené. 

Jsou dva základní způsoby, jak zvýšit popularitu politika. Bojovat proti nějakým nepopulárním věcem (v tomto případě státnímu dluhu, korupci a podvádění při výběru daní) a být za tento boje nějak pronásledován.

Kdo si dnes pamatuje na údajného atentátníka, zadrženého před letošními vánocemi který byl prý podezřelý, že na podzim poslal otrávený dopis místopředsedovi české vlády, ministrovi financí a předsedovi hnutí ANO v jednom, Andreji Babišovi. Zatčení čtyřiadvacetiletého studenta veterinářské fakulty se rozsáhle věnovala především Mladá fronta Dnes. Zveřejnila kompletní životopis mladého studenta, kterého do té doby nikdo neznal (asi jako nizozemského komunistu van Lubbkeho před požárem říšského sněmu, který si zapálili sami nacisté), na mnoha stránkách rozebírala proces atentátu, jeho přípravu, souvislosti atd., atp. Jen čistě náhodou patří Mladá fronta Dnes právě Andreji Babišovi.

Dnes po tom neštěkne pes. Popularita roste. Jenomže až začne klesat, objeví se zcela určitě zase nějaký ten pokus o atentát.

Ivan Bednář

ivanbednar.blog.iDNES.cz

 

Autor: Ivan Bednář | neděle 12.4.2015 12:34 | karma článku: 26,63 | přečteno: 674x
  • Další články autora

Ivan Bednář

Konec finské „finlandizace“

13.5.2022 v 14:21 | Karma: 24,49

Ivan Bednář

Středula na Hrad

1.5.2022 v 10:30 | Karma: 28,18

Ivan Bednář

Ucho se utrhlo. Na Slovensku.

22.4.2022 v 9:36 | Karma: 31,33