Slabost se v politice nevyplácí

I když je dle soudobé politologické literatury za puč považován pouze vojenský typ státního převratu, není vyloučené převzetí státní moci nenásilnou formou.  

Pučisté se po nepodařeném puči vždy tvrdě trestali. Za komunistů popravami, za demokratů vězením.

Bohuslav Sobotka však po nezdařeném pokusu o puč po volbách v říjnu 2013 neudělal ani jedno, ani druhé. Zemanovy pučisty v čele s hejtmanem Haškem nechal žít. Ba co víc, ponechal je i v jejich funkcích. Neodpustitelná slabost se mu teď vrací v hávu zdanění církevních náhrad.

Hašek, Zimola i Tejc (Chovanec byl za svoji zradu pučistů odměněn ministerských křeslem), s nenávistným a pomstychtivým prezidentem v zádech, si tentokrát počínají mnohem rafinovaněji.

Navíc získali silného spojence, místopředsedu vlády a ministra financí Andreje Babiše. Společně vytáhli na premiéra strašáka, kterým se dosud odvážili hrozit jen komunisté – zdanění finančních náhrad církvi za nevydaný majetek. Bubáka o to silnějšího, že má podporu i u jisté části veřejnosti, která zkrátka těm„kněžourům“ vrácení majetku nepřeje.

Návrh, který do Sněmovny poslal jihočeský hejtman Zimola, kryjící si záda rozhodnutím zastupitelstva s koalicí ČSSD a KSČM, neznamená nic jiného, než že stát vypíše daň z vlastní zlodějny, byť ten stát tehdy nebyl docela státem, ale sovětskou gubernií, ovládanou komunisty. Daň z někdejší stamiliardové komunistické krádeže církevního majetku, jenž se rozhodnutím Nečasovy vlády má vrátit cirkvi přímo nebo vyplácením finančních náhrad, nemá obdoby!

Bývalý komunista, vedený ve svazcích StB pod krycím jménem Bureš, Andrej Babiš označil církevní restituce za velký tunel a podpořil zdanění restitučních náhrad. Další okradení církví by mělo vynést státu celkem jedenáct miliard. Loupež na druhou.

Co bude ale následovat?

Pokud návrh neprojde, budou muset v ČSSD nezbytně padat hlavy a uvnitř strany se rozhoří bratrovražedný boj. Z toho bude profitovat jak Zeman, tak Babiš, Sobotku to silně oslabí.

Pokud návrh Sněmovnou projde, budou muset vládu opustit lidovci, pokud by nechtěli ztratit i poslední špetku důvěryhodnosti, o kterou zvolna přicházejí díky působení svých ministrů ve vládě. To znamená konec Sobotkovy vlády a velký nástup Miloše Zemana, který začne pučistům rozdělovat vládní prebendy.

Nová vláda, jmenovaná Zemanem, by zemi spravovala, ať již ji Sněmovna vysloví důvěru nebo ne (v demisi), do příštích parlamentních voleb, tedy déle než rok. To by byla jistě dostatečná doba, aby se naplnila Zemanova vytoužená představa – zablokování prodloužení protiruských sankcí v Bruselu (schválení musí být jednomyslné, nestačí jen většina). Putin by mu zcela jistě zatleskal oběma rukama.

Inu, projevit slabost vůči pučistům se nevyplácí. Zdá se, že Bohuslav Sobotka tehdy udělal největší chybu své dosavadní kariéry. Na následky teď doplácí, ale nejen on sám.

Ivan Bednář

ivanbednar.blog.idnes.cz

Autor: Ivan Bednář | pátek 3.6.2016 12:22 | karma článku: 21,63 | přečteno: 354x
  • Další články autora

Ivan Bednář

Konec finské „finlandizace“

13.5.2022 v 14:21 | Karma: 24,49

Ivan Bednář

Středula na Hrad

1.5.2022 v 10:30 | Karma: 28,18

Ivan Bednář

Ucho se utrhlo. Na Slovensku.

22.4.2022 v 9:36 | Karma: 31,33