Proboha, už je to tady zas.

Sociální demokracie slibuje, že i bez nutné důchodové reformy bude dost peněz na důchody i po roce 2060.

Se sliby máme špatné zkušenosti.„Prý v roce šedesátém šestém, už bude vážně všude mír,“ zpívala kdysi Pavlína Filipovská, „a on že má být inženýr, a že by se mnou chodil normálně.“ Byl to hit a Pavlína vyprávěla v ČT pohádky pro ty nejmenší. Slova v písničce Vladimíra Dvořáka jistě při tom zpěvu myslela vážně, a lidé v těch krásných šedesátých také.

Nu, zda se její vyvolený stal inženýrem, známo není, ale ten mír jaksi nepřišel. Naopak. V šedesátém osmém přišly ruské tanky a brutální okupace ČSSR vojsky Varšavské smlouvy pod dozorem Sovětské armády.

„Maso bude,“ sliboval také tajemník Antonín Novotný v projevech po skončení prvomájových průvodů, když někdo z davu nebojácně vykřikl dotaz, proč není v prodejnách dostatek masa a proč jsou v restauracích povinné bezmasé čtvrtky, které komunisté zavedli v červenci 1963. Hospodyňky čekající ve frontách na maso byly lidově obdařeny přezdívkou „masařky“, čili frontové bojovnice za maso.

Komunisté nás odjakživa odkazovali do světlých zítřků, ty zítřky byly ale velice vzdáleny. Nikdy neměly nastat.  

Prvního tajemníka ÚV KSČ a třetího komunistického prezidenta republiky Novotného v lednu šedesátém osmém soudruzi odstranili (v prosinci se to odložilo, protože některé soudružky z ÚV KSČ musely jít péct vánočky předvánočními svátky) a začalo Pražské jaro se smutným koncem.

V nedávné historii se stal legendárním slib Vladimíra Špidly před volbami do Poslanecké sněmovny v roce 2002.Slibem nezarmoutíš, říká se. Předseda ČSSD a premiér Špidla při dotazu, kde chce na všechny socialistické plány vzít peníze, pronesl dnes již okřídlenou větu "zdroje jsou". Ani ne o necelý rok později Špidlův ministr financí Bohuslav Sobotka jeho výrok poopravil další větou, která také vešla do dějin "Předvolební sliby nebyly zasazeny do reálného rámce".

Podobně jako dnes i v letech 2002 až 2006 naše ekonomika rostla. Tehdy dokonce až o 7% HDP. Přes tento pozitivní ekonomický vývoj ale tehdejší ministr financí Sobotka dokázal dělat každoroční záseky do státní pokladny, přičemž výjimkou nebyly ani schodky přesahující 100 miliard. Kromě toho docházelo k navyšování podílu mandatorních výdajů, které dnes tvoří cca 85% státního rozpočtu.

Teď vláda slibuje, že stát bude mít dost peněz na důstojné důchody nejméně do roku 2060. Ve zprávě o stavu hospodářství, kterou vláda každý rok posílá do Bruselu, to píše další velmistr slibů Andrej Babiš. Penzijní systém prý žádnou podstatnou reformu nepotřebuje. I v příštích letech ale vláda bude systém dotovat z vybraných daní.

Prý v roce šedesátém šestém…. To ale byla básnická licence. Dluhy na důchodovém systému jsou bohužel realita. Když se ekonomice daří, tak je deficit 30 mld. ročně, když se jí nedaří, tak činí 50 mld.Kč.„Dluh se kumuluje a situace je neudržitelná,“ říká šéf poslanců ODS Z.Stanjura.

Svatá pravda. Sliby chyby.

Ivan Bednář

ivanbednar.blog.iDNES.cz

 

 

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Ivan Bednář | pondělí 18.4.2016 9:53 | karma článku: 24,16 | přečteno: 625x
  • Další články autora

Ivan Bednář

Konec finské „finlandizace“

13.5.2022 v 14:21 | Karma: 24,49

Ivan Bednář

Středula na Hrad

1.5.2022 v 10:30 | Karma: 28,18

Ivan Bednář

Ucho se utrhlo. Na Slovensku.

22.4.2022 v 9:36 | Karma: 31,33