Prezidentské zmýlené

Je až s podivem, jak snadno se prezident Miloš Zeman mýlí. Nejde jen o tolik přetřásaný výrok o Ferdinandu Peroutkovi, který se dostal nakonec až před soud, který přikázal (marně) Zemanovi, aby se omluvil.

V rozhovoru pro BLESK (to je zřejmě nejoblíbenější Zemanova tiskovina vedle Haló novin, odkud přišel jeho tiskový mluvčí Ovčáček) přiznal, že se mýlil v případě tzv. kauza Nagyová.  Tehdy vtrhli na Úřad vlády policejní zakuklenci, a mluvilo se o tom, že bude konečně rozkryta rozsáhlá síť napojení politiků na podnikatele, tedy lobbistické struktury.

„To, že doktor Ištván tehdy opravdu vypouštěl zprávy, že je tady obrovská mafie – propojení politických a ekonomických struktur a že bylo zabaveno tolik a tolik zlata, tolik a tolik set milionů korun a tak dál – to je všechno pravda. Já jsem také veřejně sebekriticky přiznal, že jsem tomu uvěřil. Akce Ištvána a Šlachty byla provokací proti ODS. Považujte to za určitý druh omluvy, i když těch, kdo byli těmito dvěma lidmi dezinformováni, bylo příšerně mnoho,“ uznal prezident.

Prezidentská „zmýlená“ ovšem způsobila to, že Zeman tehdy, přes odpor vládní koalice, která chtěla pouze změnu na postu premiéra (Nečase měla nahradit Miroslava Němcová), jmenoval vládu úřednickou. Do jejího čela jmenoval Jiřího Rusnoka. Protestní hlasy lidí, znechucených tehdejší politickou situací, sesbíralo pak hnutí ANO a  Andrej Babiš.

Zeman teď řekl, že policejní žádost o vydání Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka trestnímu stíhání dva měsíce před volbami považuje za provokaci a vzbuzuje v něm podezření na zneužití policie pro politické účely. Zeman poznamenal, že chce věřit (?), že to není ministr vnitra Milan Chovanec, kdo za načasováním podání žádosti před volbami stojí, čímž skrytě říká, že že ministr Chovanec za podáním žádosti fakticky stojí. Podle Zemana to prý asi bude „nějaká nižší šarže“. Zdá se, že si prezident myslí, že ministerstvo vnitra řídí nějaká „nižší šarže“ ze suterénu nebo z kotelny ministerstva, aniž o tom ministr má nějaké tušení.

Faltýnek a Babiš čelí trestnímu oznámení v souvislosti s Farmou Čapí hnízdo od sklonku roku 2015. Firma patřila do přelomu let 2007 a 2008 do Babišova Agrofertu. Poté změnila formu vlastnictví, a nebylo tak možné dohledat jejího majitele. Díky změně dosáhla na padesátimilionovou evropskou dotaci. Po několika letech, kdy dodržovala dotační podmínku, se vrátila mezi firmy Agrofertu.

Sám Babiš na loňské mimořádné schůzi Sněmovny řekl, že v době získání dotace vlastnily farmu jeho dvě dospělé děti a bratr jeho partnerky. Faltýnek v Agrofertu od roku 2001 pracoval v manažerských funkcích. V rozhodné době byl místopředsedou představenstva holdingové firmy ZZN Pelhřimov, která farmu ovládala a tudíž se vše muselo odehrát s jejím souhlasem.

Vypadá to, že se prezident Zeman zase mýlí. A jeho„zmýlená“ by mohla mít opět neblahé důsledky. Prezident totiž považuje za optimální povolební koalici Babišova hnutí ANO a ČSSD, ovšem bez Bohuslava Sobotky.

V premiérském křesle by tak Zeman rád viděl"dotačního podvodníka", který čeká až ho nově sestavená sněmovna k trestnímu stíhání policii nevydá. Ale tolik podivných skandálů, které se v poslední době nakupily kolem Andreje Babiše, je něco nebývalého.

Snad je to právě jejich nebývalým rozsahem, že to nevadí nejen prezidentovi Zemanovi, ale zdá se, že ani voličům. Podle posledních průzkumů sice ANO ztratilo zhruba deset procentních bodů, ale stále se drží na čele pomyslného předvolebního žebříčku.

Ivan Bednář

ivanbednar.blog.iDNES.cz

 

 

Autor: Ivan Bednář | úterý 29.8.2017 9:13 | karma článku: 26,52 | přečteno: 691x
  • Další články autora

Ivan Bednář

Konec finské „finlandizace“

13.5.2022 v 14:21 | Karma: 24,49

Ivan Bednář

Středula na Hrad

1.5.2022 v 10:30 | Karma: 28,18

Ivan Bednář

Ucho se utrhlo. Na Slovensku.

22.4.2022 v 9:36 | Karma: 31,33