Pozoruhodná „pružnost“ postojů vlády

Činí - li jeden dvakrát totéž, není to totéž. O platnosti tohoto rčení nás přesvědčila i vláda Andreje babiše

Zatímco v případě petice, kterou přijal Evropský parlament pokud jde o permanentní střet zájmů českého premiéra ndreje Babiše, kterého komise parlamentu viní z neoprávněného čerpání evropských dotací Agrofertem, vláda i sám premiér kategoricky odmítají aby se Evropský parlament míchal do, podle Babiše, „vnitřních záležitostí České republiky,“ v případě polského hnědouhelného dolu Turow je reakce zcela opačná. Česká vláda vehementně požaduje, aby se Evropský parlament zastal českých zájmů a naopak se „vmísil“ do vnitřních záležitostí Polské republiky.

Babiš a česká vláda evropskou petici o střetu zájmů premiéra odmítají, argumentují přitom vlastní právní analýzou vypracovanou ministerstvem spravedlnosti. Stejně jako v případě někdejších zveřejněných informacích o údajném únosu Babišova syna na Krym kvůli kauze Čapího hnízda hovoří předseda vlády i o úmyslném načasování zveřejnění unijní analýzy, podle níž je Babiš ve trvalém střetu zájmů, „napadání mé osoby europoslanci,“ což prý souvisí s debatami o rozpočtu EU i s blížícími se evropskými volbami. 

Ministryně Dostálová považuje jednání evropského parlamentu „za hranou“ a ministryně spravedlnosti Marie Benešová nevidí důvod, proč by neměla premiérovi Andreji Babišovi věřit. Podle ní splnil všechny zákonné požadavky, když převedl Agrofert do svěřenského fondu, který mu také patří, a připravila výjimku ze zákona o zveřejňování koncových majitelů firem. V případě svěřenských fondů by mělo stačit, že by byl vlastník povinen uvést pouze vlastnictví svěřenského fondu a již nikoliv vlastnictví forem do tohoto fondu převedených. Tím by se Andrej Babiš zbavil přiznání, že je vlastníkem Agrofertu, i když jím ve skutečnosti je.

Za Andreje Babiše se vláda postavila jako jeden muž, byť sociální demokracie projevila jisté váhání, ale nakonec své roli fíkového listu v Babišově menšinové vládě splnila. Andrej Babiš si k tomu přidal svojí trošku do mlýna a označil evropských parlament za „bandu lenochů,“ která ničemu nerozumí a jenom pobírá extrémně vysoké platy. Zkritizoval Evropský parlament, že bez jakýchkoliv konkrétních znalostí a důkazů nabádá k činění kroků ve vztahu ke konkrétnímu trestnímu řízení na území ČR. To je prý důkaz politického a mediálního tlaku na justiční systém v ČR a vměšování do vnitřních záležitostí, které patří nezávislým a hlavně nepolitickým orgánům. Za zmíněnou rezolucí prý stojí čeští europoslanci (podle Babiše vlastizrádci), kteří dělají vše pro to, aby Českou republiku v Bruselu poškodili a německá europoslankyně, předsedkyně kontrolního výboru Monika Hohlmeierová, O té Babiš prohlásil, že je „pomatená.“

V případě dolu Turow je postoj české vlády opačný. Když výbor Evropského parlamentu projednal petici proti rozšiřování a pokračování těžby hnědého uhlí v polském dole Turów v těsné blízkosti českých hranic a postavil se na stranu České republiky, Andrej Babiš to přivítal.

Až do europarlamentu se petice dostala díky iniciativě českých i německých europoslanců.

To, že se výbor zabýval peticí 13 tisíc obyvatel Liberecka, svědčí o tom, že se jedná o skutečný problém,” oceňuje postoj europoslanců jedna z iniciátorek českých protestů v Bruselu, europoslankyně Martina Dlabajová (ANO). „Evropský parlament tato vážná situace nenechává klidným a už jen to, že se nám podařilo na situaci u hranic s Polskem zaměřit pozornost, by mohlo vyvinout na Varšavu potřebný tlak a ta by mohla ustoupit,” dodala s tím, že Evropský parlament teď očekává bezodkladnou reakci Evropské komise.

Polský hnědouhelný důl Turów zásobuje uhlím hlavně sousední elektrárnu. Koncese pro těžbu měla firmě skončit letos na jaře, polské ministerstvo klimatu ji ale přes námitky české strany a výtky poslanců Evropského parlamentu, o šest let prodloužilo.

Stejně jako v případě polského dolu, neustoupí evropský parlament ze svých pozic ani v případě trvalého střetu zájmů Andreje Babiše a neoprávněně čerpaných dotací z  "dolu"  na evropské dotace pro Babišovsko Tomanovský agrobyznys.

S tím by měl Andrej Babiš počítat.

Ivan Bednář

 

 

 

 

 

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Ivan Bednář | středa 15.7.2020 10:09 | karma článku: 19,62 | přečteno: 579x
  • Další články autora

Ivan Bednář

Konec finské „finlandizace“

13.5.2022 v 14:21 | Karma: 24,49

Ivan Bednář

Středula na Hrad

1.5.2022 v 10:30 | Karma: 28,18

Ivan Bednář

Ucho se utrhlo. Na Slovensku.

22.4.2022 v 9:36 | Karma: 31,33