Piráti volají po revoluci

Piráti jsou původně námořní lupiči. Známí byli již ve starověku. Obvykle přepadají obchodní lodi, ale často loupí i na pobřeží. Místo šavlí a plachetnic mají dnes k dispozici rychlé čluny. Dělí se na pět základních skupin. Bukanýry (buccaneers) působící hlavně v Západní Indii. Terorizovali španělské državy ve prospěch jiných evropských států. Korzáry (z franc. corsaire), kteří byli zakázáni Pařížskou námořní deklarací o námořním právu 1856. Lununy, působící v úžinách Malacca. A konečně nizozemští kapeři neboli flibustýři, kteří působili v latinsko-amerických revolucích a pučích. Podle tetičky Wiki jsou piráti hluční, vulgární, drsní, hrubí, extrovertní, násilničtí, bezohlední a krutí mořští bandité.

Poslední skupinou jsou Pražští zastupitelé. Jejich zbraní je internet. Neuznávají vlastnictví, pohrdají autorským právem, nerespektují zákony. Svoboda pro ně splývá s anarchií. Neuznávají vlastnictví, nerespektují zákony. Svobodu si pletou s anarchií. Rádi se vydávají za moderní prezentací rebelie – skupinu, která působí mimo dosah omezujících byrokracií moderního světa.

Před volbami na podzim loňského roku slibovali Piráti Pražanům, že zastaví klientelismus, drancování veřejných rozpočtů a zadlužování občanů. Lákali voliče na sliby, že vytvoří klub zastupitelů nezávislý na městské pokladně, trafikách v dozorčích radách a úplatcích.

Ve skutečnosti pirátští zastupitelé, jak vyšlo najevo, si nechávají hradit z rozpočtu města každé mrknutí oka, každé nadechnutí či pohnutí mysli, zkrátka vše, co dělají, dělají za peníze.

Pražským lídrem je pirát Jakub Michálek. Před volbami svalnatě sliboval Pražanům, že Piráti porazí občanské demokraty. Alespoň to uvedl v červenci loňského roku v rozhovoru pro deník Referendum. A dodal, že Piráti získají takový počet mandátů, který jim umožní obsadit pozici předsedy Finančního nebo Kontrolního výboru. Věděl, co říká. Piráti se před, dnes již třemi roky, dohodli s Andrejem Babišem na schůzce v Průhonicích o spolupráci. A před volbami to vypadalo, že jim Andrej Babiš jedno předsednické místo jistojistě slíbil. Přislíbil i možnost účasti Pirátů na budoucí magistrátní koalici.

Jenomže, dělej s čertem dohody! Když bude třeba, zapře nos mezi očima. Politická realita vedla Babiše nakonec k tomu, že kývnul na pražskou koalici ve složení ANO, ČSSD a Trojkoalice (KDU-ČSL, hnutí STAN a Zelení). Piráti utřeli nos. Zatím se zdá, že jsou jen nepovedeným pokusem Andreje Babiše vypěstovat si odnož svého hnutí ANO.

Někdejší předseda Pirátů Ivan Bartoš již v listopadu loňského roku předtím po schůzce u Andreje Babiše na Miínisterstvu financí na Facebooku Pirátů varoval:„Přišel jsem tam, řekl jsem,  jak si myslíme, že by to mělo být. Oni mi řekli, že to tak nejde, protože a,b,c,d. (Posudek NKÚ podle mě vznikl na základě sugestivní otázky). Já jim řekl, že po nich půjdeme. Voni řekli, že jsou rádi za podněty. A pak jsem se dozvěděl, že Rada pro IS (Informační společnost) vzniká, ale bude nahovno a že Krnáčová nám kontrolní výbor na magoši nedá, protože je nepodpoříme hlasováním, i když Babiš by nám ho dal“ (přetisknuto bez úprav)

Předsedou Finančního výboru se stal zkušený komunální harcovník a ředitel Fakultní nemocnice v Motole sociální demokrat Miroslav „Kulich“ Ludvík. V zájmu upevnění koalice ANO, ČSSD a Trojkoalice musel tento významný post logicky dostat předseda pražské ČSSD a její volební lídr.

Je politickou tradicí a zcela logické, že předsedou Kontrolního výboru je zástupce nejsilnější opoziční strany. V dobách koalic, vedených ODS, to byl zástupce KSČM. Teď vzhledem k vnitřní rozháranosti TOP 09 logicky to místo připadlo ODS, jako druhé nejsilnější opoziční straně, a její zástupkyni Jaroslavě Janderové.

Piráti, věrni tradicím, se rozhodli využít této obvyklé politické situace k dalším destruktivním prohlášením. Pražský zastupitel Jakub Michálek vyhrožuje: „Tak dostaly staré struktury školení na téma, co to je transparence (viz připojená prezentace). Zveřejňování odměn, výkazů práce, účetnictví, bankovních účtů apod. Tedy věci, které při svém žvanění o transparenci neviděli ani z rychlíku. Musím říci, že mě úroveň některých zastupitelů znepokojuje a že politika je svinstvo. Ale tohle pokrytectví nás neodradí a věřím, že jim to voliči patřičně ocení v dalších volbách. To nechce jiné lidi, to chce jiný systém!“

V tom se vzácně shodují jak Piráti, tvářící se, že jsou novou politickou (čistou) stranou, tak Babišovci, tvrdošíjně tvrdící, že nejsou politiky a že nemají s politikou nic společného. A obě dvě hnutí v tom až vzácně souznějí s tím třetím vzadu, s komunisty.

Jiný systém…. Moderní rebelie, revoluce! To volání po novém systému se v poslední době ozývá až příliš často. Zdánlivě nevinná formulace v sobě však skrývá hrozivé nebezpečí. Odmítání systému, založeného na demokratických principech a zásadách může vést nakonec k odmítnutí demokratického systému jako takového. Považovat zastupitelské instituce, ať již jde o Poslaneckou sněmovnu nebo Pražské zastupitelstvo, za zbytečnou žvanírnu je zpochybňováním celého systému. A snahou po jeho nahrazení systémem jiným, lepším, autoritářským. Řídit stát či město jako soukromou firmu! K tomu žádný parlament či zastupitelstvo nepotřebuji.

Šídlo vykouklo z pytle ven.  

Ivan Bednář

ivanbednar.blog.iDNES.cz

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Ivan Bednář | sobota 28.3.2015 10:47 | karma článku: 18,65 | přečteno: 586x
  • Další články autora

Ivan Bednář

Konec finské „finlandizace“

13.5.2022 v 14:21 | Karma: 24,49

Ivan Bednář

Středula na Hrad

1.5.2022 v 10:30 | Karma: 28,18

Ivan Bednář

Ucho se utrhlo. Na Slovensku.

22.4.2022 v 9:36 | Karma: 31,33