Novoroční přání

S novoročními projevy se roztrhl pytel. Týden, který přichází, by se dal nazvat „týdnem novoročních poselství.“ Jakoby nebylo důležité, zda mám druhým co sdělit či nikoliv, ale hlavně se těchto řečnických dostihů zúčasnit. 

K národu nejdřív pohovořil prezident Miloš Zeman a nyní se k tomu chystá premiér Andrej Babiš, předseda Senátu Jaroslav Kubera a konečně i předseda Poslanecké sněmovny Radek Vondráček.

Miloš Zeman, aby se odlišil od svých předchůdců Václava Havla a Václava Klause, si vynutil posunutí svého projevu z prvního dne nového roku na svátek svatého Štěpána, kdy podle tradice odcházeli ze služby čeledíni, příp. i děvečky. Na odchodnou sloužící dostával zvláštní koláč, tvořený třemi spletenými prameny do kruhu a ozdobený ořechy, rozmarýnem a pentlemi.

I letos nám Zeman nadělil tři "„prameny“ bez ořechů a pentlí, proč kritizovat jinak „vynikající“ vládu Andreje Babiše. Problémy, které přetrvávají, či se dokonce stupňují v dobách nebývalého ekonomického růstu – pomalé soudnictví, těžkopádný stavební zákon a mizerná výstavba dálniční infrastruktury. Mohou za to, podle Zemana, předchozí vlády.

Prezident ve své kritice nějak pozapomněl, že již šestým rokem je hybným činitelem vlády, nejprve sociálně demokratické Sobotkovy, a nyní i menšinové, koaliční, tvořené hnutím ANO, ČSSD a KSČM, hnutí ANO a že za neexistující výstavbu dálnic mohou především „aňáčtí“ ministři dopravy, ať již se jmenovali Prachař či Ťok nebo nejčerstvěji Kremlík. A kdo si dnes vzpomene na jména jako Peltrám či Šlink, kteří byli ministry dopravy v Zemanově jednobarevné (!) sociálně demokratické vládě vládě v letech 1998 – 2002? A že soudní struktury vypracovaly jeho vlády a jeho sociálně demokratičtí souputníci, ať již se jmenovali Jičínský či dnešní dvojnásobný předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský.

Ale budiž, prezidentovo slovo již bylo vyřčeno, a každý si může udělat obrázek sám.

Ale co bude s proslovy ostatních činitelů? Na jejich „slovo“ si musíme ještě chvilku počkat, ale jak už bylo řečeno, nejde ani tak o obsah sdělení, jako o etický problém a míru odpovědnosti. "Mravní zákon v nás" (Immanuel Kant) se zřejmě zcela vyhnul premiérovi Babišovi.

Nebo se opravdu Andrej Babiš domnívá, že je vhodné, aby na Nový rok k nám z veřejně právní televize promlouval trestně stíhaný premiér, v auditech Evropské komise dokonce označený jako podvodník a lhář? Člověk zatížený takovou minulostí jako on, který měl ve svazcích StB krycí jméno Bureš? Člověk, který v Poslanecké sněmovně křivě přísahal na zdraví svých dětí? Premiér, jehož maléry trvale zaměstnávají, jeho vládu a jehož řečnické výkony mnohdy překonávají slavný projev Milouše Jakeše na Červeném Hrádku u Plzně. "Motýle“ by mohli vyprávět.

Raději si přejme hlavně pevné nervy a zachovat klid. A dávat si dobrý pozor na to co, kdo a kdy říká.

Abychom se jednoho dne nedočkali toho, že o Vánočních svátcích a na Nový rok nám budou promlouvat do duše Tomio Okamura a Vojtěch Filip.

Ivan Bednář

Autor: Ivan Bednář | pondělí 30.12.2019 9:38 | karma článku: 14,06 | přečteno: 193x
  • Další články autora

Ivan Bednář

Konec finské „finlandizace“

13.5.2022 v 14:21 | Karma: 24,49

Ivan Bednář

Středula na Hrad

1.5.2022 v 10:30 | Karma: 28,18

Ivan Bednář

Ucho se utrhlo. Na Slovensku.

22.4.2022 v 9:36 | Karma: 31,33