Nedůvěryhodná parta

Stranou pozornosti médií, ale i veřejnosti, je vyšetřování poslanecké komise k policejní reformě. Škoda. Možná je její práce pro nás důležitější než jsou třeba oslavy 17. listopadu či volby amerického prezidenta.

O takzvaném„brutálním úniku informací“ z policejního vyšetřování nejsou důkazy. Řekl to předseda vyšetřovací komise Pavel Blažek poté, co poslanci v úterý vyslechli žalobce z olomouckého vrchní státního zastupitelství Petra Šeredu a Jarmilu Ošlejškovou.

„Nás bude zajímat, jakým způsobem probíhalo vyšetřování Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS), které dozorovalo státní zastupitelství v Olomouci. Ukázalo se, že tam jsou zásadní chyby, a nás zajímá, kdo za to může,“ nastínil Blažek.

Bývalý detektiv již neexistujícího Útvaru odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Jiří Komárek v minulosti v souvislosti s toto kauzou zakázek na informační systémy, ve které bylo obviněno 27 lidí a dvě firmy, nařkl policejního prezidenta Tomáše Tuhého z„brutálního úniku informací“.

Z dosavadního vyšetřování komise však vyplynulo, že zprávy o úniku informací nebyly pravdivé a že nikdo z okolí Tuhého neposílal varovnou SMS o chystaném zásahu protikorupční policie.

Minulý týden poslanci vyslýchali bývalého šéfa ÚOOZ Roberta Šlachtu a vyšetřovatele GIBS Milana Vaculíka, který údajný únik informací z okolí policejního prezidenta vyšetřoval. Z výpovědi Vaculíka vyplynulo, že během vyšetřování se stala chyba, kterou přebraly další orgány.

„Pokud pan Komárek (bývalý detektiv ÚOOZ, Šlachtův spojenec- I.B.) a pan Komár z olomouckého státního zastupitelství (Istvanův podřízený – I.B.) zamýšleli svým mediálními prohlášeními to, že zamezí policejní reformě, tak z taktického hlediska udělali podle mého názoru obrovskou chybu, protože řekli některé výroky, které podle mého názoru nikdy neprokáží,“ řekl novinářům předseda komise. Jejich prohlášení podle něj tak „zbytečně rozbouřila politickou scénu“.

Podle Blažka tímto případem utrpěla pověst státních zástupců a může zbrzdit i přijetí nového zákona o státním zastupitelství.„Spíš vznikají otázky, aby se státní zástupci věnovali tomu, čemu mají. a aby se nemíchali do politiky, což v tom červnu jednoznačně udělali, nebojím se říct hloupým způsobem, který poškodí státní zástupce jako celek,“ řekl předseda komise. Úniky se nepotvrdily, navzdory původnímu obvinění

Poslední zasedání komise bylo již dvanáctým. Prozatím je naplánováno už pouze závěrečné setkání, které bude 8. prosince. K němu jsou předvoláni policejní prezident Tomáš Tuhý, jeho bývalý náměstek Zdeněk Laube a šéf olomouckého zastupitelství Ivo Ištvan.

Celá ta olomoucká parta v čele s vrchním státním zástupcem Ivo Istvanem je značně nedůvěryhodná. Sám Istvan se v květnu 2013 stal hlavní postavou událostí, během kterých byla vzata do vazby bývalá šéfka kanceláře premiéra Petra Nečase Jana Nagyová a tři exposlanci ODS Marek Šnajdr, Petr Tluchoř a Ivan Fuksa. V červenci je Nejvyšší soud obvinění zprostil.

Kdo spočívá, jaké škody už svými teatrálními postupy způsobili? Kolik lidských tragedií mají již na svědomí? Jak dlouho ještě budou“bouřit politickou scénu?”Mají v rukách velkou moc, a přitom nenesou žádnou odpovědnost.

Kdo jim to jednoho krásného dne skutečně všechno spočítá? Parťák Robert Šlachta od policie už odešel do služeb k Andreji Babišovi.

Není na řadě také Istvan?

Ivan Bednář,ivanbednar.blog.idnes.cz

 

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Ivan Bednář | sobota 19.11.2016 9:18 | karma článku: 24,19 | přečteno: 643x
  • Další články autora

Ivan Bednář

Konec finské „finlandizace“

13.5.2022 v 14:21 | Karma: 24,49

Ivan Bednář

Středula na Hrad

1.5.2022 v 10:30 | Karma: 28,18

Ivan Bednář

Ucho se utrhlo. Na Slovensku.

22.4.2022 v 9:36 | Karma: 31,33