Nechce se vám do práce? Stávkujte!

Stávka je forma kolektivního protestu,spočívajícím v částečném nebo úplném přerušení práce v jednom nebo více podnicích ze strany zaměstnanců. 

Účelem stávky je splnění určitých požadavků, většinou mzdových, technických nebo politických či prostého zlepšení pracovních podmínek. Po většinou dochází ke stávkám v soukromém sektoru, ve státních podnicích se stávkuje spíš výjimečně. To se rozhodl změnit ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček.

Ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček oznámil, že poskytne azyl pěti čmelákům. A později dalším. Už pro ně objednal nové příbytky. "Jednáme o dodání celkem pěti čmelínů do přilehlé zahrady, instalace by měla proběhnout v lednu nebo únoru příštího roku,“ size="11pt"sdělil ministr Petříček novinku. Jak budou čmelíny vybaveny se v jeho prohlášení neuvádí, neuvedl ani zda zakázka na čmeláčí obydlí prošla výběrovým řízením.

Prý chtělo ministerstvo původně do zahrady Černínského paláce umístit včely. Vedení resortu se však nakonec postavilo proti, na zahradu by prý nemohli chodit zaměstnanci, kteří jsou alergičtí na včelí bodnutí. Tak dali přednost chovu čmeláků. „Čmeláků je navíc kritický nedostatek a jejich údržba je podstatně méně náročná,“ dodal ministr. Inu, dobrý hospodář!

Kdyby si někdo myslel, že hlavním posláním ministerstva zahraničí je realizovat zahraniční politiku České republiky mýlil by se. Podle Petříčka boj proti klimatickým změnám „je výsostné sociálně demokratické téma,“ řekl a vyhlásil na ministerstvu stav „klimatické nouze.“ 

Pamětníci si jistě vzpomenou, jak se kdysi primátorka Adriana Krnáčová rozhodla chovat na střeše nové radnice na Mariánském náměstí včely. Měly zlepšit stav hmyzu v hlavním městě. "Jsem moc ráda, že se podařilo zrealizovat nápad mít magistrátní včely, díky čemuž se teď můžeme těšit z historicky prvního magistrátního medu, který hrdě ponese název Metropolitní med,“ řekla tehdy primátorka Adriana Krnáčová, když v srpnu 2016 vytáčela první med ze šesti magistrátních úlů.

Nejspíš doufala, že bude moct „mazat med kolem huby voličů,“ to se ale přepočítala. Po druhé již zvolena nebyla a na radnici se usadili Piráti. Ti jsou ale zatím plně vytíženi vyvěšování různých vlajek a neustálým bojem se svými koaličními partnery a na nějaké medobraní nezbývá čas.

Ministerstvo se také připojí ke klimatické stávce. Den, kdy bude vyhlášena ještě stanoven není, měla by se uskutečnit někdy v září. Z prohlášení není jasné, zda se stávka bude týkat pouze ministerských úředníků v centrále či zda budou stávkovat úředníci i na všech 117 zastupitelských úřadech v cizině. Těžko si ale představit, jak velvyslanec, řekněme v Číně, stáhne roletu a vládnoucím čínským komunistům vzkáže, že dokud nesníží uhlíkovou stopu, úřadovat se nebude.

Zaměstnanci ministerstva místo obvyklé práce uspořádají celopodnikovou debatu s přizvanými odborníky a vedením ministerstva. Zřejmě by mělo jít o jakousi obdobu studentské stávky a stávky českých divadel v listopadu 1989. Tehdy byly obě stávky velice úspěšné, totalitní komunistický režim se zhroutil a krátce na to se konaly první svobodné volby v novodobé historii našeho státu.

Co by se mělo zhroutit nyní zatím známo není. Možná prezident Miloš Zeman, ale žádné požadavky ministerstvo nepředložilo.

Ivan Bednář, ivanbednar.blog.iDNES.cz

 

 

 

 

Autor: Ivan Bednář | pondělí 12.8.2019 9:34 | karma článku: 26,04 | přečteno: 721x
  • Další články autora

Ivan Bednář

Konec finské „finlandizace“

13.5.2022 v 14:21 | Karma: 24,49

Ivan Bednář

Středula na Hrad

1.5.2022 v 10:30 | Karma: 28,18

Ivan Bednář

Ucho se utrhlo. Na Slovensku.

22.4.2022 v 9:36 | Karma: 31,33