Majitelé 17. listopadu (ohlédnutí za oslavami)

Člověk může vlastnit ledacos. Auto, dům, pole, továrnu. Soukromé vlastnictví je v demokracii nedotknutelné. Přivlastňovat si něco, co jinak patří všem, je ale akt loupeže.

Milan Kundera napsal kdysi divadelní hru Majitelé klíčů. Jde o ironickou metaforu, která ukazuje v pravém světle lidské jednotlivce, kteří se zároveň považují za majitele pravd, zásad a morálky.

Jako„Majitelé 17. listopadu“ působili minulý týden organizátoři megakoncertu na Václavském náměstí, který měl být připomínkou událostí 17. listopadu roku 1989. Oni si totiž přivlastnili právo rozhodovat o tom, kdo plní morální kritéria a tudíž, podle jejich názoru, je hoden na jejich podiu vystoupit a kdo nikoliv. Kritéria byla jasná. Příslušnost k jejich hnutí, ať již se jmenuje Kroměřížská výzva či Pravda a láska, atp.

Česká televize a Český rozhlas také informovali jen o tomto „pódiu“, že existovala ještě i jiná „pódia“ se lidé nedozvěděli.

Je smutné, když si někdo přivlastňuje svátek, který je svátkem všech, a nikoliv jen úzké skupinky, která neváhá zneužít ho k vlastním politickým cílům To dělávali svého času komunisté. Bylo to ze strachu, že by„jejich argumenty“ nestačily a mohlo by se tak ukázat, že císař má na sobě pověstné „nové šaty“, tudíž že je nahý.

Velký Koncert nazvali domýšlivě„pro budoucnost“. Drahá nablýskaná show připomínala spíš silvestrovské oslavy, které pořádávala na Václaváku televize NOVA, než vzpomínku na události v roce 1939 a posléze 1989 (kdopak to asi platil?). V pauzách mezi ryčnou hudbou vystupovali řečníci většinou s obecně politickým poselstvím, nicméně převažující tendence byla od liberálního středu hodně doleva (perlou byl jakýsi Polák z jehož projevu měl člověk dojem, že snad právě unikl ze Severní Koreje. Kdepak, současná konzervativní vláda v Polsku jim nejde po fousy).

Proč to všechno vlastně bylo se ukázalo při prezentaci blížícího se závěrečného kola prezidentských voleb. Organizátoři nechali vystoupit tři kandidáty: Marka Hilšera, Pavla Fischera a Jiřího Drahoše. Tito tři se prý nejvíc blíží odkazu 17. listopadu 1989.

A to rozhodl kdo?

Michal Horáček, který se o možnost vystoupit přihlásil, byl organizátory odmítnut.

Ať byla minulost Michala Horáčka jakákoliv, zůstává faktem, že jeho role v někdejších pohnutých listopadových událostech roku 1989 byla nepřehlédnutelná. Iniciativa MOST, kterou založil společně s Michalem Kocábem (ať již z jakýchkoliv důvodů) sehrála v úsilí o dialog s komunistickou mocí podstatnou roli. Rozhodně větší než všichni ti tři výše vyvolení dohromady.

Dobrá, může být, že někdo měl výhrady k minulosti Michala Horáčka jako černého bookmakera v dobách komunismu na chuchelském hippodromu. Ale proč  zůstaly brány zavřené před Mirkem Topolánkem?

Aktivista Občanského fóra v Ostravě, osm let předseda ODS, která je od počátku nejdůležitějším a nejsilnějším nástupcem Občanského fóra (a dnes mimochodem jediná mezi stranami, jejíž předseda se angažoval v disentu). Topolánek přes všechny výhrady k jeho praktickému vládnutí je nezpochybnitelně demokrat a zastánce pevného ukotvení České republiky na Západě (pokus o americký radar v Brdech byl nejambicióznějším počinem od vstupu do NATO).

(Mimochodem – v souvislosti s nynějším rozhodnutím Evropské unie, že nové sídlo Evropské lékové agentury bude v Amsterodamu a sídlo Evropského bankovního domu, o které Česká republika usilovala, se přestěhuje do Paříže, je dobré připomenout si, že od roku 2010 působí v Praze administrativní sídlo evropského navigačního systému Galileo. Vzhledem k tomu, že jednání o jeho umístěni probíhala od roku 2008, bylo získání této významné evropské instituce pro Prahu jednoznačným úspěchem Topolánkovy vlády.)

Část lidí, kteří si pro sebe praktické provedení 17. listopadu zprivatizovali, strávila hodně času pokusy nějakého vlastního Antizemana vygenerovat. Nepovedlo se. A tak si své favority vybrala z již dříve přihlášených. Ti tři pozvaní, které Majitelé 17. listopadu pustili na pódium, vypadají jako jejich užší výběr před závěrečným kolem prezidentské kampaně.

Topolánek jim do toho nečekaně „hodil vidle“, a to se neodpouští.Drze si dovolil kandidovat, ačkoliv ho, s nadsázkou řečeno, žádná komise těchto „majitelů klíčů“ z Kroměříže nevybrala.

Je ale drzé od těchto lidí vyvlastňovat pro sebe odkaz 17. listopadu.

Ivan Bednář,ivanbednar.blog.iDNES.cz

Autor: Ivan Bednář | úterý 21.11.2017 10:50 | karma článku: 39,82 | přečteno: 3118x
  • Další články autora

Ivan Bednář

Konec finské „finlandizace“

13.5.2022 v 14:21 | Karma: 24,49

Ivan Bednář

Středula na Hrad

1.5.2022 v 10:30 | Karma: 28,18

Ivan Bednář

Ucho se utrhlo. Na Slovensku.

22.4.2022 v 9:36 | Karma: 31,33