Lánský pokus o puč číslo 3

Čtyři dny se v říjnu roku 2013 usilovně pokoušeli jihomoravský hejtman Michal Hašek a jeho "parta" Jeroným Tejc, Zdeněk Škromach a Jiří Zimola.přesvědčit veřejnost, že se žádná schůzka s prezidentem Zemanem v den voleb nekonala.  

Když spiklence prásknul Milan Chovanec, který se schůzky také zúčastnil, otočili a schůzku přiznali. Byla to ale prý nevinná diskuze.  Lánský pokus o puč číslo 1 nevyšel, Chovanec byl za svoji zradu odměněn křeslem ministra vnitra v Sobotkově vládě, která neměla podle pučistů vzniknout.

Před nedávnem přišel jihočeský hejtman Zimola s návrhem na zdanění finančních náhrad církvím za nevydaný majetek, znárodněný komunisty. Návrh, který má pochopitelně podporu prezidenta Miloše Zemana,  dosud leží ve sněmovně a tak možný odchod lidovců z vlády, kterým pohrozili pokud bude návrh přijat, stále není vyloučený. Lánský puč číslo 2 je na čekačce.

Současný boj okolo sloučení dvou elitních policejních odborů, který prosazuje policejní prezident Tomáš Tuhý, můžeme považovat za puč číslo 3.

I komunistický převrat v únoru 1948 začal, byť v jakémsi obráceném gardu, sporem o policii. Komunisty ovládané útvary Sboru národní bezpečnosti (SNB) ustavičně zneužívaly zákon na ochranu republiky. Pod různými záminkami státní bezpečnost (StB) a esenbáci (SNB) hnali k trestní odpovědnosti funkcionáře demokratických stran, studenty i novináře. Důležitým bodem sporu byly změny ve velitelství tehdejší policie, kdy komunisté v Praze nahradili nekomunistické vedení výhradně komunisty. Šlo o reakci komunistického ministra vnitra Václava Noska na požadavky nekomunistů, aby byly vyšetřeny politicky motivované případy (Krčmaňská aféra, Mostecká aféra atd.).

Komunisté protesty odmítali a ministr vnitra Nosek krmil národ frázemi o nepřátelích lidu„Mohu jen říci, že řádný a poctivý občan se nemusí obávat zásahů bezpečnostních orgánů. Bezpečnostní orgány stíhají jenom ty, kdož se proviní ustanovením zákona," prohlásil Nosek.

Podobně se o poctivém člověku, který nemusí mít strach z fízlů, hovořilo dalších jednačtyřicet let; naposledy pražský tajemník strany Štěpán, když na sklonku osmdesátých let otřásly Prahou první demonstrace proti komunistickému režimu.

Dnes nepřátele lidu nahradili korupčníci, novináře ovládl Andrej Babiš, místo esenbáků jsou to státní žalobci, kteří usurpují stále větší pravomoci a bez zřejmých důvodů rozpoutávají štvanice na vytipované lidi s cílem destabilizovat chod státu.

Svého času se poslanec Marek Šnajdr (ODS) vrátil ze zahraničí, a přihlásil se policii, aby podal vysvětlení. Byl ale zatčen, obviněn z korupce a ihned eskortován do věznice v Ostravě. Ivan Fuksa (ODS) i Šnajdr pak po svém propuštění z věznice kritizovali žalobce."Byl to nejdelší měsíc mého života. Nedobrovolně jsem se stal pokusným králíkem státního zástupce Ištvana," řekl Fuksa a stejně jako Šnajdr a Petr Tluchoř (ODS) odmítl všechna obvinění proti němu vznesená. Později jim soud dal za pravdu a stát se musel triu bývalých poslanců omluvit a vyplatit jim odškodné ve výši od 507 tisíc do 847 tisíc korun. Ištván, Bradáčová, Šlachta.

Ještě neskončil lánský pokus o puč číslo 2 a už přichází pokus číslo 3. Policejní reforma. Babiš dává ČSSD ultimatum: pokud reformu nezrušíte, budeme zvažovat svou účast v koalici. Sobotka s Chovancem se ocitli v kleštích, buď ustoupí,a tím značně posílí Andreje Babiše, nebo ne, a pak z vlády odejde ministr spravedlnosti Pelikán a možná i další ministři ANO. Prezident Zeman s Babišem tak Sobotkovu vládu zlikvidují. Dále už to známe – jmenování Babiše do čela vlády, která ve sněmovně nezíská důvěru a tak bude vládnout v demisi až do voleb příští rok.

Prezident Miloš Zeman si předvolal k vysvětlení na Hrad Milana Chovance, stojícího (podle Zemana) dnes na nesprávné straně. Jeho místo by mohl v Babišově příští vládě zaujmout na správné straně stojící Robert Šlachta. Velký byznys by konečně ovládl celý stát, v jehož čele by stál, tak jako kdysi za protektorátu, stařičký prezident.

Sobotka se ještě pokouší situaci zvrátit a svolal Bezpečnostní radu státu. Podle mého soudu marně, Babiš a jeho ministři se jí vůbec nezúčastní. O budoucnosti republiky zřejmě bude rozhodovat někdo jiný a někde jinde.

Lánský pokus číslo 3 tak má zatím největší šanci, že se podaří.

Ivan Bednář

ivanbednar.blog.iDNES.cz

 

 

Autor: Ivan Bednář | sobota 11.6.2016 13:24 | karma článku: 25,42 | přečteno: 870x
  • Další články autora

Ivan Bednář

Konec finské „finlandizace“

13.5.2022 v 14:21 | Karma: 24,49

Ivan Bednář

Středula na Hrad

1.5.2022 v 10:30 | Karma: 28,18

Ivan Bednář

Ucho se utrhlo. Na Slovensku.

22.4.2022 v 9:36 | Karma: 31,33