Z mého receptáře: Nejvhodněiší přípravy bylinných čajů a medů

Následující recepty jsou převzaty z německých bylinkářských knih, které vlastním. Jsou vyzkoušené. Proto jsem se odvážila je nabídnout vím, kteří máte rádi bylinkové čaje.

Šípkový čaj

Nejvhodnějším způsobem přípravy šípkového čaje je nechat asi 10 g rozdrcených šípků vyluhovat v 1/2 l studené vody po dobu 1 hodiny, pak přivést k varu a nechat asi 1/4 hodiny před slitím vyluhovat. Podle jiných předpisů je nejvhodnější nechat šípky vyluhovat přes noc ve studené vodě, před pitím zahřát na teplotu nápoje (60 až 80 °C), některé dokonce doporučují 15 minut povařit. Ve všech případech je ovšem nutno zabránit ztrátám vitamínu C stykem čaje s kovy, jeho delším stáním nebo skladováním na světle. Při použití drcených šípků je vhodné hotový čaj cedit přes hustou tkaninu.

Lipový čaj

 


Připravuje se spařením polévkové lžíce drogy sklenicí vařící vody a nechá 10-15 min.
vyluhovat. Droga nemá vedlejší účinky a v malých dávkách ji lze používat dlouhodobě.
Je velmi vhodná k splachování vlasů po umytí

Připravuje se spařením polévkové lžíce drogy sklenicí vařící vody a nechá 10-15 min vyluhovat. Droga nemá vedlejší účinky a v malých dávkách ji lze používat dlouhodobě. Je velmi vhodná k splachování vlasů po umytí. Může se přisladit medem. Není vhodné ho kombinovat s alkoholem.

Třezalkový čaj

Zápar, připravený z polévkové lžíce drogy a 1 l vody, se používá při chorobách trávicí soustavy (nechutenství, choroby jater a žlučníku), při nervových poruchách (nespavost, dráždivost, nervová vyčerpanost, migrény, deprese, noční pomočování apod.), při zánětech močových cest, gynekologických potížích a pro zlepšení krevního oběhu.Pro své protizánětlivé a hojivé účinky se používá zevně do koupelí na hemeroidy, k obkladům na rány a ke kloktání.

Podbělový med

 

2 hrsti čerstvých podbělových květů

1 l vody

1 citron

1 kg cukru

Květy podbělu nasypeme do vody, přidáme omytý citron nakrájený na plátky a vše necháme 15 minut vařit. Po vychladnutí směs přecedíme přes plátno a získanou tekutinu vaříme s cukrem až do požadované hustoty. Podbělový med užíváme po lžičkách při chřipce.

 

Autor: Irena Aghová | čtvrtek 16.12.2010 23:12 | karma článku: 7,71 | přečteno: 399x
  • Další články autora

Irena Aghová

Sírachovec

29.3.2023 v 14:48 | Karma: 10,50

Irena Aghová

O svědomí

19.8.2022 v 10:23 | Karma: 13,07