Z mého receptáře - Aromatické koupele

Aromatické koupele patří mezi nejstarší metody léčení. Počátky můžeme nalézt ve starém Babylonu, Asýrii, Persii, Egyptě, Indii a Tibetu. Ve svém důsledku tyto koupele působí komplexně na zdraví člověka. Zahrnují aromaterapii kombinovanou s reflexní terapií, léčbu vodou a solí.

Jak postupovat při přípravě

Sušenou bylinu zamícháme do soli a posléze sůl nasypeme do připravené vody ke koupeli. Na odpad do vany si dáme sítko, protože sušená bylinka může odpad ucpat. Důsledky všichni známe!

Následující seznam bylin jsou vodné do solných koupelí a jsou zaměřeny na nejrůznější účely. 
Máta: uklidňující při nespavosti (koupel celého těla nebo lázeň nohou), hysterii a bolestech hlavy.
Jedle: obnovuje imunitní systém, odstraňuje bolest při osteoporóze, artróze a celkovém unavení. Také je dobrá při kloktání a inhalaci proti chřipce a angíně. Je uklidňující i tonizující, podporuje látkovou výměnu, dodává energii.
Propolis: při chronické únavě, má protizánětlivé účinky, při hojení ran a nemoci kůže. Zlepšuje látkovou výměnu a zvyšuje mužskou potenci. Inhalace a kloktání při angíně, chřipce, bronchitidě, lupénce a nemocech dásní.
Eukalypt: na regeneraci pleti, má protizánětlivé účinky. Uklidňuje bolest při popálení, poranění a onemocnění kůže (akné). Použít lze při astmatickém onemocnění, na zápal plic, při nachlazení, při zánětu průdušek. Vhodná též na zhubnutí. Je uklidňující i tonizující. Sůl je možné inhalovat, kloktat, přijímat koupel nohou, rukou i celkovou.
Cedr: adaptabilní, tonizační, tlumí bolesti. Má protizánětlivé účinky, při osteoporóze, revmatizmu. Je silně antibakteriální, antivirová, vrací sebedůvěru a dodává neúnavnost.
Borovice: výrazně posiluje imunitní systém, pomáhá při onemocnění kloubů a páteře jako je artritida, artróza, revmatizmus. Účinně působí také při respiračních onemocněních.
Sůl s Jedlí kanadskou: nejpříjemnější koupel v tibetských aromatických solích je bezesporu koupel v soli obsahující extrakt z jedle kanadské, neboť tento jehličnan má velmi příjemné aroma. Koupel příznivě působí na pohybový aparát, kožní problémy, zvláčňuje a zjemňuje pokožku.
Způsob použití solí do koupele

Jak dlouhý čas máme věnovat koupeli
Pro léčebné účinky je vhodné provádět jednu koupel, trvající 15-20 min denně nebo obden. Je možné si naplánovat dvacet koupelí, které splní očekávané účinky. Mám zkušenost, že léčivá solná koupel pomáhá při chřipkovém onemocnění, zánětu čelních dutin, kožních problémech, při únavě, při nespavosti. Ale současně má i vynikající vliv na psychiku, pokud si po koupeli dopřejeme relaxaci při příjemné hudbě a donutíme se nerozebírat v duchu žádné problémy.

Autor: Irena Aghová | čtvrtek 16.12.2010 9:38 | karma článku: 6,57 | přečteno: 265x
  • Další články autora

Irena Aghová

Sírachovec

29.3.2023 v 14:48 | Karma: 10,50

Irena Aghová

O svědomí

19.8.2022 v 10:23 | Karma: 13,07