Volební právo: A důchodci nejsou občané?

V článku, který přikládám níže je návrh, že lidé, kteří jsou v důchodě se aktivně nepodílí na životě společnosti, nikam nepřispívají, žijí z důchodu a tak by neměli mít volební právo. Ale já si myslím, že mnoho lidí v důchodě podniká, mají živnosti a odvádějí daně a jiné poplatky, kterými přispívají do státní kasy, takže si myslím, že takové plošné úvahy o tom, že lidé v důchodě mají mít osekaná občanská práva, jsou velmi povrchní a z hlediska práv občanů, jak vyplývají z Ústavy Listiny základních práv a svobod, velmi, velmi sporná.

Citace ze Listiny

Článek 21

(1) Občané mají právo podílet se na správě veřejných věcí přímo nebo svobodnou volbou svých zástupců.
(2) Volby se musí konat ve lhůtách nepřesahujících pravidelná volební období stanovená zákonem.
(3) Volební právo je všeobecné a rovné a vykonává se tajným hlasováním. Podmínky výkonu voleného práva stanoví zákon.
(4) Občané mají za rovných podmínek přístup k voleným a jiným veřejným funkcím.

Lidé, kteří jsou označováni jako "důchodci" jsou lidé, kteří z platných zákonů navršili svůj aktivní věk a odešli, někdy dobrovolně a někdy z potřeby zaměstnavatele do důchodu. Tedy mají právo pobírat důchod, ovšem mají také právo pokračovat v práci, buď jako živnostníci, nebo na smlouvu podle zákoníku práce či jako podnikatelé. Valná většina lidí, které já znám, nesedí doma a nekouká do zhloupnutí na seriály, ale pokud jim to dovolí zdravotní stav, tak pracují a pomáhají svým dětem nebo mají na školách ještě studenty či využívají celoživotního vzdělávání. Podle mého názoru, požadavek, který je často vznášen proti "důchodcům", aby byli zbaveni občanského práva se podílet na správě veřejných věcí, jak to konečně praví listina, je protiprávní. Neboť lidé pobírající důchod jsou stále právoplatnými občany České republiky a nelze je takového práva, jakožto i jiných práv zbavovat. Valná většina těchto lidí celý život poctivě pracovala a přispívala svou prací do společné státní kasy. Co na to říci? Co říci na takové požadavky, které ústí až do extrému, kdy mají být některé skupiny vyloučeny ze svých, nejvyššími zákony, garantovaných občanských práv? Nezacházíme příliš daleko?

Myslím, že i politika se dá dělat rozumně

Pokud jsou některé strany potřebné, aby byly voleny, ať dělají svou politiku tak, aby je volily všechny věkové kategorie a nemusí navrhovat rušení výsostných práv občanů, mezi které patří i právo volit. Ale v atmosféře, která se nyní nakupuje v naší republice s tak razantními požadavky, které směřují vlči některým sociálním skupinám, konkrétně vůči lidem pobírající důchod, je asi všechno možné. Možná, že navrhovatelé takových změn občanských práv zapomínají, že tito lidé byli účastníky bojů za svobodu, účastníky třetího odboje, mnozí prožili perzekuce, které si neumí dnešní mladá generace ani představit a často žili od výplaty k výplatě, živili rodiny. A pro takové lidi se navrhuje, aby nyní, na stáří, byli zbavováni práva se podílet na věcech veřejných, když byli de facto i de iure součástí tvoření novodobé historie? A nebo mají dnad u volební urny prokazovat skutečnosti, že přispívali a přispívají do státní kasy a že celý život pracovali? Budou se tací voliči snad prověřovat?

Mám pocit, že to už tady opravdu přeháníme a koledujeme si o velké problémy.

 

 

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Irena Aghová | úterý 25.10.2011 18:25 | karma článku: 20,31 | přečteno: 1673x
  • Další články autora

Irena Aghová

Sírachovec

29.3.2023 v 14:48 | Karma: 10,50

Irena Aghová

O svědomí

19.8.2022 v 10:23 | Karma: 13,07