Třapatka nachová patří mezi imunotonika

Třapatka nachová je pravděpodobně nejslavnější ze všech imunotonik. Za posledních 30 let se tato rostlina stala předmětem neuvěřitelně rozsáhlého výzkumu.

Vědci přišli např. na to, že bylina pečuje o udržení poměru červených a bílých krvinek v přijatelných mezích. V případě malého počtu bílých krvinek podněcuje jejich produkci a naopak: když je bílých krvinek víc, než je zdrávo, jejich produkci tlumí. V tomto ohledu se třapatka chová jako tonikum. A nejenom to, bez větších znalostí o jednotlivých zainteresovaných leukocytech zjistili, že rudbeckie zřejmě zvyšuje množství fagocytózy. Pozorovali také, že se zvýšilo vylučování odpadních látek a zvýšila se také schopnost likvidace cizích látek v krvi. Zájem o třapatku začal slábnout s příchodem antibiotik a s rostoucí prestiží Americké lékařské asociace. Nyní jsme svědky obnovení zájmu o třapatku a bylinnou medicínu obecně, protože se zdá, že jsme v ortodoxní medicíně dosáhli jistého stropu.

Řešení poruchy imunity

Nedostatečná imunita a autoimunitní onemocnění včetně rakoviny, AIDS, artritidy, Epstein-Barrova viru a dalších děsí mnoho lidí. Protože historicky vzato byly byliny odrazovým můstkem pro všechny nové třídy ortodoxních léčiv, nepřekvapuje, že bylinné imunomodulátory jsou stále příslibem efektivní terapie. Zdá se, že časté podávání malých dávek třapatky zaručuje určitý stupeň imunity vůči obvyklým infekcím a alergickým reakcím. Velké denní dávky se užívají k léčbě akutních infekcí. Bylina zvyšuje přirozenou tělní nespecifickou odolnost k nemocem, ovlivňuje proces fagocytózy (specifická část imunitního systému) a v některých případech má na organismus imunosupresivní vliv. V případě nespecifické odolnosti se ukazuje, že třapatka posiluje první linii obrany - mechanickou odolnost - ovlivňováním enzymu, který se nazývá hyaluronidáza. Tento enzym mohou někdy patogeny podnítit k rozrušení pojivových tkání obkružujících tělní buňky. (Je známý jako retikuloendoteliální systém, neboli RES.) Když je jednou celistvost pojivových tkání RES narušena, mikroby mohou snadněji vniknout do tělních buněk a začít jejich postupné ničení známé jako infekce. Látky v třapatce se spojí s receptory na hyaluronidáze a neutralizují ji. Výsledkem je přechodné zlepšení schopností kůže a ostatních tkání udržet armádu mikrobů v šachu.

BEZPEČNOSTNÍ ÚDAJE: Jedna z výhod užívání třapatky je zvětšení vyhlídek imunitní odpovědi na úspěch. Na rozdíl od většiny jiných léků užívaných pro tuto potřebu je třapatka zcela netoxická. Její každodenní užití je naprosto bezpečné. Kolem otázky kolik a jak často existuje množství diskusí. Odpovědí na ni existuje tolik, kolik je odborníků. Někteří lidé tvrdí, že by se měla užívat v malých dávkách přerušovaně. Jiní odborníci věří, že se dá užívat denně. Všichni souhlasí s tím, že v případě pokračující infekce by se měla podávat velká množství prášku baleného v kapslích stejně jako tekutého extraktu. Nejlepší pravidlo by bylo užívat malé dávky denně nebo ob den pro posílení imunitního systému a větší dávky během nastupující infekce, rýmy, chřipky nebo horečky.

Autor: Irena Aghová | pondělí 13.12.2010 21:30 | karma článku: 5,27 | přečteno: 242x
  • Další články autora

Irena Aghová

Sírachovec

29.3.2023 v 14:48 | Karma: 11,10

Irena Aghová

O svědomí

19.8.2022 v 10:23 | Karma: 13,61