Stravování: Na jídle můžeme hodně ušetřit a jíst zdravě

Životní styl v naší zemi je otřesný, což je vidět na procentu lidí, které mají vážné zdravotní problémy s trávicím ústrojím. Je i ve své škodlivosti přitom finančně náročný, protože mnoho nepřemýšlíme o tom, co jíme, ale potřebujeme se rychle nasytit po náročném dni, kdy jsme neměli čas si skočit na oběd nebo nám přešla na jídlo chuť z rozčilení či návalu stresu. A najednou je klid, pohodička! A co uděláme? Sníme, co nám přijde pod ruku. A tak se opakuje den po dni a najednou přijdou potíže různého charakteru. Jak s nimi naložit, říkáme si a rozhodně to řešení nebude snadnou záležitostí ...

Strava lidí v současnosti

Nemusí to být zrovna senioři, kteří jí velmi nezdravě a jí podřadná jídla, myslím, že opak je pravdou. Právě mladší lidé mají návyk jíst to, co jim chutná a na co byli zvyklí v mládí, to znamená: vlašský salát nebo jiný salát a rohlíky, měkké salámy a špekáčky, párky s chlebem, jiné uzeniny, tučné sýry, bílé pečivo, sladké jogurty a jiné "dobroty". Většinou nejsou zvyklí si vařit, i když existují stovky receptur na jídla, která nejsou zdaleka tak kalorická, zdaleka ta plná nezdravých až velmi škodlivých látek a zdaleka tak těžko stravitelná. Domácí vaření se vytratilo z našich zvyklostí a tak jsme zdařile napodobili jiné země, které už využívají jen polotovary, konzervy anebo snadno dostupné potraviny, které se dají zhltat ještě cestou domů.

Diety na hubnutí jsou většinou kontraproduktivní

Možná, že si lidé jen málo uvědomují, v honbě za hubnutím, jak jejich organismus strádá a možná, že mnozí trpí podvýživou, aniž to vědí. Následky jsou pak patrné. Vypadávání vlasů, lámání nehtů, nezdravá barva kůže, vyrážky, nespavost a jiné daleko horší projevy. Pochybuji, že taková dieta na hubnutí obsahuje například nutné množství hořčíku, železa a jiných stopových prvků, jejichž nedostatek může být pro člověka doslova fatální. Stejně jako rovnováha vitamínů, zvláště vitamínů skupiny B, které dokáží chránit před depresí, demencí a virovými onemocněními, jako je například herpes. Hubnutí je výborný byznys pro ty, které ho propagují a přitom vlákniny, které jsou zastoupeny v těchto prostředcích, mohou mnoha lidem, kteří nemají v pořádku trávení, způsobit velké problémy. Je třeba mít stále na zřeteli, že ztráta důležitých stopových prvků a vitamínů nerozumnými, i když krátkodobě účinnými dietami, vážně poškozuje zdraví a posléze vyrovnání jejich hladiny stojí hodně peněz. A také času!

Pečujme o své trávení a mysleme na následky špatného stravování

Já si myslím, že jak lidé pečují o svůj vzhled a hygienu těla, tak by měli a úzkostlivěji pečovat o svůj trávicí trakt, který sice nevidí, pouze ho vnímají v podobě nejrůznějších potíží, jako je střevní potíže, bolesti žaludku, žlučníku, dvanácterníku a jiné problémy, nepočítaje v to vysoký krevní tlak, pro které velmi trpí. A přitom víme, že konzervy nemohou být a ani nesmějí být na pořadu dne, protože jejich obsah, ve valné většině jejich druhů, je pro organismus škodlivý tím, že obsahují, mimo potravinu ještě mnoho přídavných látek, které mohou na organismus působit škodlivě anebo již působí. Pokud mají lidé po mnoho let návyk takto, jak bylo výše popsáno, se stravovat, samozřejmě, že zavítají do obchodů a budou si kupovat i ty pomačkané konzervy a prošlé potraviny. jak se o nich nyní v tisku mluví,  kupovat. Ale také budou tací, kteří si koupí pěkný sešit, udělají si plán na rozumné stravování se, obrní se proti zvyklostem svého nepořádného a trestuhodného životního stylu, spočítají si, kolik mohou za měsíc vydat za stravu a proti svým zvyklostem zařadí do svého jídelníčku obiloviny, zeleninu všeho druhu, ovoce všeho druhu, luštěniny všeho druhu, mléčné výrobky, méně masa, zpestří si jídlo vhodným kořením, přestanou tolik solit a sladit a budou jíst v menších dávkách vícekrát denně v klidu a pohodě.

Ztratili jsme schopnost uměřenosti

Sestavit si jídelníček, který současně naplní potřeby organismu, nezpůsobí tloustnutí a nespotřebuje většinu našich financí, je opravdu ohromně těžké při tom, jak jsme si zvykli se stravovat. Naprosto bezmyšlenkovitě a bezstarostně. A s nasazením pohodlí a s notnou dávkou nerozumu. Nejde přeci jen o kalorie! Jde o to, na co jsme si uzpůsobili chutě,  a co nás stále honí si kupovat dokola stejná jídla. Jde totiž i o psychiku! Různá jídla nám nahrazují jiné ztráty.

Strategie jídelníčku nám uspoří hodně peněz

Je spousta druhů zeleniny, kterou lidé opomíjejí, ale přesto obsahuje mnoho důležitých látek a vitamínů, které podporují zdravé trávení a obsahují i prvky, o které se většinou šidíme. Z jednoho druhu zeleniny můžeme vařit spoustu pestrých jídel, ale je asi těžké si vytvořit návyk na vyhledávání způsobů přípravy a vaření. Ale naši předkové to dělali, i z důvodu, aby ušetřili a přitom nebyli hladem, jak jsme si též zvykli při našem životní stylu a pak se ládujeme večer před spaním, což je pro náš organismus to nejhorší a jsou i tací, kteří se v noci kradou k lednici, aby se dorazili nějakým dezertem. Rozmlsanost a přejídání nám dělá velké díry do rozpočtu, ale podle mého soudu je to také psychická záležitost! Následný pocit plnosti je již znamením špatného trávení a léčení pochroumaného trávicího traktu teprve udělá díru do rozpočtu. Proč o tom píši - za krátkou dobu jsem bohužel přišla o tři přátele, kteří zemřeli, také díky své nezkrotné životosprávě, na rakovinu tlustého střeva. A to je důvod, aby se člověk nad sebou zamyslel. Další důvod je to, že velmi mnoho peněz vynakládáme na kupování potravin, které nemají pro nás zase tak velkou stravovací hodnotu. A přitom, kdybychom si alespoň měsíc vedli záznamy, co jsme nakoupili, co snědli a kolik toho vyhodili ve zbytcích, to vyjádřili v penězích, pak bychom se zhrozili, jak zbytečně utrácíme.

Kvantitu nahraďme kvalitou

V naší oblasti se střídají roční období a každé období si vyžaduje svou strategii stravování. K tomu také nacházíme sezónní potraviny. Na jaře a na podzim potřebujeme stravu, která povzbuzuje imunitu, v létě a v zimě zase snižujme příjem tučných a sladkých jídel, protože v létě nás zatěžují a v zimě máme tendenci nabírat podkožní tuk. Naši předkové to znali a tak měli období půstu, kdy vařili postní jídla, období masopustu, kdy posilovali způsobem stravování hlavně játra a pak na svátky jedli pestrou stravu, složenou hlavně ze zeleniny a masa, Stačí nahlédnout do starých kuchařských knih. Měli více pohybu a také méně možností běhat do přeplněných supermarketů a kupovat si, co je napadlo. Do svého jídelníčku zařazovali ryby a hovězí maso, které mnohým lidem z jídelníčku zmizelo nebo drůbeží maso upravené na nejrůznější způsoby, ale hlavně polévky, které bývaly často hlavním pokrmem.

Pokud chceme ušetřit a nejíst podřadnou stravu, což nám hrozí, je dobré se zamyslet nad současnou životosprávou a silou vůle se zbavit zlozvyků a škodlivých návyků, spočítat si, kolik nemusíme utratit a jak si potravin vážit, ne je brát jako samozřejmost. Indové mají dobrou zásadu: jídlo je lék! A mají pravdu. Raději přistupme na podobnou filozofii dobrovolně a dřív, než nás donutí finanční a zdravotní problémy ji přijmout jako poslední možnost…

 

 

Písnička na dobrou noc

http://www.youtube.com/watch?v=RF1yQMPMEMo

A ještě jedna ...

http://www.youtube.com/watch?v=aXb2a0WQek4&feature=related

Nelze oddolat této písni o))

http://www.youtube.com/watch?v=L-5LwRinkJ0&feature=related

 

Autor: Irena Aghová | neděle 16.10.2011 23:29 | karma článku: 26,10 | přečteno: 2254x
  • Další články autora

Irena Aghová

Sírachovec

29.3.2023 v 14:48 | Karma: 10,50

Irena Aghová

O svědomí

19.8.2022 v 10:23 | Karma: 13,07