Problém s bylinkami

Možná, že přijde doba, velmi brzy, kdy staré babské umění bude pomalu zapomenuto a zcela vytěsněno z lidské paměti moderními přípravky. Nedávno jsem četla článek: http://www.osud.cz/farmafirmy-zaznamenaly-velke-vitezstvi-byliny-doplnky-podle-direktivy-eu-zmizi-z-trhu

Moje prababička i babička sbíraly bylinky přesně podle předpisů a měly vyhrazený prostor, v kterém se přesně podle předpisů sušily. Doba sběru i způsoby sušení a uchovávání i maximální doba  spotřeby je dána zkušenostmi. Jistě, že bylinná léčba podléhá především tradici a pokud se zjistí, že je, oproti placebu účinná, pak se dále zkoumá možnost jejího nasazení na určitou chorobu. Domácí používání bylinné léčby bez dokonalé znalosti povahy a účinnosti bylinek (záleží na stanovišti, na době, kdy se sbírají, způsob zpracování) i znalosti podávání může člověku ublížit. Neboť bylinky jsou koncentráty. Nehledě na to, že mohou vyvolat alergie. Mohou mít také jiné nežádoucí účinky, které jsou v literatuře popsány. Pro těhotné ženy a kojící matky je řada bylinek zakázána. Bylinná léčba nasazená vedle chemické může způsobit snížení účinnosti léků. Lidé si mohou vypěstovat návyk na určité bylinky, který je podobně nebezpečný, jako u ostatních drog a navíc, bylinky se mají užívat krátkodobě. To jsou všechno peripetie bylinné léčby, které je nutné znát a počítat s tím, že každý člověk je jiný a jinak bylinnou léčbu snáší. Na trhu i v rodinných pamětihodnostech jsou recepty, které se používaly v době, kdy byly léky vzácné a drahé a některým vrstvám obyvatelstva nepřístupné. Ale bylinky nejsou všemocné, a to musí mít každý člověk na paměti. Je však dobré se s nimi seznamovat. Takový zájemce si může vypěstovat krásného koníčka.

Jsou bylinné přípravky na trhu opravdu kvalitní a účinné?

Regulace bylinných přípravků zřejmě má zaručit, aby byly svou kvalitou a účinností na úrovni léků, tedy aby byly schváleny podle daných pravidel a  prohlášeny za léky. Samozřejmě, že se tak bylinná léčba velmi zdraží a nebude moci být podávána fytoterapeuty, jak doposud. Přejde pod kontrolu evropské direktivy. Nedávno jsem četla o indické kolekci bylinných přípravků - Zlatý pohár života, který obsahuje řadu přípravků, provázející život člověka. Rozumějte podpůrných přípravků. Kolekce prošla všemi stupni schvalování, každý přípravek stojí kolem 700 Kč, pokud se prodává na našem území. Kolekce přípravků Zlatého poháru života náleží do ajurvédické léčby. Ta je v našich podmínkách zavedena a dokonce se jí věnují i lékaři, kteří postupy a procedury ovládají podle systému ajurvédy a také ji odborně nabízejí. Ale bez lékařského doporučení, vzhledem k aktuálnímu zdravotnímu stavu, by se nemocní neměli uchylovat pouze k bylinkám a přípravkům z nich, neboť neví, jakou koncentraci mají přesně brát, aby byly pro ně účinné.  Je tu otázka, zda direktiva skutečně podpoří optimální a bezpečnou účinnost bylinných přípravků a nebo budou pouze bylinky předmětem obchodu a ničím víc.

Čínské bylinky

Víme, že tradice bylinné léčby v Číně je velmi stará a tradiční. Číňané používají bylinky i houby, plody, kůry, oddenky a vyrábějí léky, které jistě procházejí schvalováním, než je mohou nabídnout na evropském trhu. Pamatuji, že prodávala a dosud prodává žen-šenová tinktura i kořen naložený v lihu. Málokdo však ví, že nemusí být pro každého léčivý a že ne každý člověk ho snáší bez problémů. Příslib uzdravení a navrácení životních sil je však silný, protože člověk, který trpí nějakou vážnou nemocí, ve svém zoufalství, je schopen zkusit všechno. Také u adaptogenů není stoprocentně zaručeno, že fungují pro každého člověka stejnou silou a záleží na jejich kvalitě a zpracování. Znám případy, kdy při používání rozchodnice růžové http://www.biocentrumopal.cz/0,170,-Rozchodnice-ruzova--zlaty-koren.html nastalo zlepšení zdravotního stavu. Ale málokdo ví, že u takové léčby se musí dodržovat i přísný životní režim, který je málokdo schopen dodržet a nebo ho podceňuje.

Směrnice EU zřejmě zlikviduje některé fytoterapeuty

To je asi nasnadě. Neboť pro ověřování léčiv budou muset vynakládat mnoho finančních prostředků. Stejně jako nejrůznější dovozci bylinných výrobků, možní, že vezmou za své i klášterní botanické zahrady a výrobky z bylin, které nabízejí.

Jsem stoupencem bylinek ...

Ale používám  je z nejvyšší opatrností a receptury, které jsem si zapsala, jsem na sobě vyzkoušela, vím co snáším a jak to funguje, zázraky rozhodně nikdy neočekávám, ale spíš zlepšení zdravotního stavu při lehčích onemocnění, při vyčerpání organismu nebo snížení imunity. Několik let jsem studovala systémovou botaniku a vím, že bylinky na zpracování jsou "tvrdohlavé", že ne všechny tinktury se podaří v kvalitě, aby byly léčivé a žádoucím způsobem zabraly. Nicméně se k bylinné léčbě stavím kriticky, nepřeceňuji ji a ani nepodceňuji. Myslím, že současný člověk, pokud by se chtěl oddat přírodní léčbě, by musel věnovat hodně času k detoxikaci organismu, aby bylinky opravdu účinkovaly. A detoxikace je nejen problematická, ale také finančně nákladná a časově náročná, někdy i riskantní, pokud není vedena zkušeným odborníkem.

Nicméně, to neznamená ...

Že bychom si o bylinkách neměli povídat a seznamovat se s nimi. Ať to vezmeme z jakékoliv stránky, je to zajímavý obor a kdo miluje přírodu, jistě se o tyto divy bude rád zajímat. Je však třeba opravdu vědět, zda bylinný lék, který je nám nabízen jako možná alternativa k léčbě je opravdu lékem.

Autor: Irena Aghová | sobota 2.10.2010 1:36 | karma článku: 14,43 | přečteno: 1116x
  • Další články autora

Irena Aghová

Sírachovec

29.3.2023 v 14:48 | Karma: 10,50

Irena Aghová

O svědomí

19.8.2022 v 10:23 | Karma: 13,07