Představuji vám rakytník :)

Rakytník konečně došel svého uznání a nyní všichni vědí, jak je ohromně užitečný. Já ho mlsám v medu (šťávu z kuliček rakytníku zamíchám do medu). Ovšem, česat kuličky z keře je hrozná fuška a člověk se může poranit trny. Je lepší si to koupit v obchodech, kde prodávají namíchané medy s ovocnými šťávami.

o   Rakytník řešetlákový

V plodech najdeme řadu vitamínů (provitamín A, vitamíny skupiny B, vitamín C, E, K1, F). Obsah vitamínu C je vysoký, rakytník patří k jeho významným zdrojům, i když jeho obsah kolísá v závislosti na přírodních podmínkách. Dále obsahuje  flavonoidy, karotenoidy, olej, 15 minerálů (mikroelementů) a další účinné látky. Natrpklou chuť plodům dávají sloučeniny fenolového typu, které mají baktericidní účinek. Léčivé účinky mají plody, listy i větvičky. Využíval se již v tibetské, mongolské  i indické medicíně, v Řecku a Římě, vojáci Alexandra Makedonského používali odvar z rakytníku k obnově sil.

Peckovice se pojídají, dělá se z nich marmeláda, lihoviny, džusy a další výrobky. Plody zpracováváme obvyklým způsobem, pro obsah baktericidních látek nemusíme do výrobků přidávat konzervační látky. Natrpklost plodů odstraňuje mráz, takže sbíráme po prvních mrazících nebo plody před zpracováním uložíme na den do mrazáku. Rakytník patří mezi rostlinné adaptogeny, podporuje trávení, zvyšuje  odolnost organismu vůči infekci, urychluje růst, zvyšuje počet červených  krvinek, snižuje poškození jater při infekční žloutence, používá se při ateroskleróze a dystrofických procesech v srdci, aktivuje slinivku a činnost jater. Plody jsou  posilujícím lékem při celkové slabosti, v rekonvalescenci, při snížené odolnosti organismu, při zátěžích.

Odvar

Odvar působí proti kožním chorobám, semena se užívají jako projímadlo, listy a větvičky naopak průjem léčí.

Šťáva z plodů

Šťáva z plodů má baktericidní a fytoncidní (protibakteriální) účinky, především proti stafylokokům.

Olej

Často se užívá rakytníkový olej, který má značné regenerační  schopnosti při poškození kůže i vnitřních sliznic, je účinný při spáleninách vysokými teplotami, chemickými látkami i radioaktivním zářením. Podporuje růst vlasů, léčí ekzémy i jiné kožní problémy.

Pěstovat se dá poměrně snadno, dobře roste na lehčích půdách s neutrální reakcí (pH 6,6-7). Nesnáší vysokou hladinu podzemní vody, je světlomilný. Mrazy snáší až do –22 st.C, ale holomrazy jej poškozují.

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Irena Aghová | středa 22.12.2010 1:50 | karma článku: 21,41 | přečteno: 974x
  • Další články autora

Irena Aghová

Sírachovec

29.3.2023 v 14:48 | Karma: 10,50

Irena Aghová

O svědomí

19.8.2022 v 10:23 | Karma: 13,07