Politika: Povzdech ministra Kalouska

"Evropa se dostala na konec nějaké éry, kde vlády léta přifukovaly životní úroveň populace na úkor budoucnosti. Ta éra skončila, čelíme jiným výzvám a já se netajím tím, že ta opatření, která navrhujeme, snižují reálné příjmy v populaci," řekl Kalousek po sobotní velké občanské demonstraci svým charakteristicky primitivním jazykem ...

Pan ministr Kalousek má pravdu, kterou si mnoho lidí nechce připustit. Tiše nám tu roste nová a mladá, levicově zaměřená generace, která čerpá zdroje z novodobých politologických, filozofických a  ekonomických zdrojů. Roste odpor k liberárnímu pojímání světa a neoliberalistickým tendencím ve společenských a politických i ekonomických otázkách. Záleží teď hodně na tom, jak dopadnou volby ve Francii. Ve Francii se hraje, a to se nebojím tvrdit, také o ideovou budoucnost Evropy. A jen doufejme, že přerod nebude fatální, jako bývaly podobné přerody v evropské historii. Přeci jenom lze předpokládat, že lidé už mají historickou zkušenost a vědí, že násilí k ničemu nevede. To ovšem závisí i na tom, jak bude nadále klesat životní úroveň a jak bude nasměrovaná sociální politika směrem k sociálně slabým vrstvám. Protože může dojít k radikalizaci právě z těchto vrstev.

Současná situace

Denně jsme svědky, jak si nešťastně vede naše vláda, a to má málo co společného s nadcházejícícm vývojem. Mnoho lidí má vzácně jednotný názor, že by měla podat demisi. Věci veřejné předvádějí jakousi technologoii vládnutí, která dovádí pana premiéra do amoku. Ale po pravdě, nedá se říci, že by se nedopouštěl pochybení, zvláště, je-li si vědom svého postavení. Jak je vidět, Věci veřejné nemají s jeho postavením problém. Možná, že je pro něho nepochopitelné, že mají ve svých strategiích systém a nejsou zdaleka hysterickým spolkem. To bylo velmi nešťastné vyjádření! Nejsem rozhodně fanoušek strany VV a jejich postupy nesdílím. Ale to neznamená, že se je nesnažím pochopit. Dá se, ze všeho, co denně vnímáme, dovodit, že si koalice nikdy nerozuměla a navíc, Věci veřejné šlapaly v politice jako slon v porcelánu. I když si musely být vědomi, že jako subjekt nejsou politickou stranou podle českého práva a že z toho může vyústit problém. Také vyústil.  Tato koalice měla velmi nešťastné podmínky ke své práci a způsobila chaos v celé společnosti, zničila sociální smír a nenavázala společenský dialog. Snaží se udržet, i když s velmi nízkou podporou a čím víc bude protahovat trapné dohadování, tím více bude ztrácet své voliče, až shoří. A na takových troskách se bude těžko další nástupnické vládě, vzešlé z voleb, stavět na důvěře lidí ke všem jejich budoucím krokům.

Odkud vzejde požár hněvu

Možná, že se pan premiér utěšuje, že protesty jsou provokovány opozicí. Ten odpor je opravdový a vychází z míst, která jsou nejvíce zanedbaná a neutěšená, a od lidí, kteří pociťují nejvíce dopady škrtací politiky. Je jasné, že zřejmě nikdo neudělal analýzu dopadu a jistě se ani nezajímal o to, v kterých oblastech v naší zemi je trvale nižší životní úroveň, která se může propadat až do hranice bídy. A odtud roste a nadále poroste hněv. Nejvíce ze severní Moravy a pohraničních oblastí Čech, kde přetrvávají nepokoje, které mohl každý dříve nebo později čekat. Tam se svírají pěsti!

Pan ministr Kalousek všechno chápe, ale ...

Lidé také dobře chápou, že vláda, která se v roce 2010 dostala k moci, byla postavená před úkoly, jejichž vážnost a náročnost nedohlédla. Jinak by do takových resortů, jako je školství a práce a sociální věci, nestavěla tak nezkušené lidi. Lidé už od počátku začali vnímat, nejvíce z tisku, že nastává chaos v reformních krocích. A ten byl způsoben jednak Drábkovými postoji k nezaměstnaným a k invalidním lidem, veřejně proklamovanými, které lidi urazily i neznalostí úkonů, vedoucích ke získání evropských dotací, pak proběhlo několik kauz, které probudily zájem lidí o způsob jejího vládnutí a korunu tomu nasadily všelijaké nahrávky a podfuky ze strany Věcí veřejných, což vedlo až k ostudnému konci. A navzdory škrtům se zvyšoval stále státní dluh. Politické strany, které tvořily trojkoalici, nemohly dodržet program, s kterým vstoupily do voleb a občané, i když jsou v současné době rozlíceni, a to by měl vzít pan premiér na vědomí(ne proto, že by je k tomu naváděl pan Filip (KSČM) a Sobotka (ČSSD), ti se tomu nediví a ani z toho nemají velkou radost, pochopitelně), projevují přeci jenom zdrženlivost, protože vědí, že věci se musí nyní řešit po právu a ne po rozumu. Ten v tom velkou účast nemá, bohužel. Dá se však předpokládat, že po demisi vlády příjdou nepříjemné důsledky jednak z nahromaděného hněvu a jednak z poznání, že další vláda převezme dluh, na němž si může vylámat zuby, tedy zkrachovat.

Může za všechno jen Kalousek?

Může za všechno jen Kalousek? Myslím, že tento muž č. 1 se v chaosu orientuje nejlépe. A musíme si uvědomit, že je jeden z mála, který vidí věci reálně. Možná, že ještě po volbách sehraje svou roli. Nebo, opustí politiku a bude se věnovat něčemu jinému. Jak ho trochu znám, nebude to pro něho nic těžkého. Je málo lidí v této zemi, na jejichž hlavu se snášejí takové kletby a urážky, jak na něho. Nejsem fanatická zastánkyně pana Kalouska, ale všichni toužíme, i já, po obecné spravedlnosti. A problémy, které se nám zde navršily, nelze vybíjet jen agresí. Pokud bude pan ministr Kalousek po právu souzen a odsouzen za nějaké skutky, které skutečně provedl, pak je to věc jiná a zmizí z dějin této země. Ale jinak ho stále musíme chápat jako svého ministra financí, na němž hodně věcí záleží, které se týkají i nás, ne jen státní kasy samotné.

Zkusme třeba přemýšlet, s čím konstruktivním vyrazíme do dalšího protestního shromáždění. Je třeba jít vstříc nové době, která se k nám začíná přibližovat mílovými kroky. Jak bylo naznačeno v úvodu tohoto článku.

Autor: Irena Aghová | úterý 24.4.2012 1:20 | karma článku: 17,94 | přečteno: 1254x
  • Další články autora

Irena Aghová

Sírachovec

29.3.2023 v 14:48 | Karma: 10,50

Irena Aghová

O svědomí

19.8.2022 v 10:23 | Karma: 13,07