Politika: Jde o zachování státu, ne jen koryt

V článku "Politika: Klausova "velezrada"  jsem se zabývala panem Klausem a možnou příčinou nespokojenosti s jeho činností během výkonu jeho prezidentské funkce a zloby, kterou někteří lidé neskrývali, ale dosud ji nedali průchod. Nyní - ve volném pokračování - bych se chtěla zabývat senátem a panem Janečkem i panem Dienstbierem. 

 Na počátku ...

Na počátku stála organizace, založená panem Janečkem (nikým nevolená, až do určité doby i neznámá), která si dala za úkol bojovat proti korupci. Velmi aktuální téma, žhavé a rozhodně i sledované ze všech stran. Pan Janeček není v politických kruzích neznámý. Svého času navštívil aktivista Janeček také pana Ratha ve vazební věznici po té, co mu soud udělil kauci v částce 14 miliónů korun a po rozhovoru pan Janeček označil pana Ratha za nedůvěryhodnou osobu. A s tím nelze souhlasit. A to ne proto, že je vazebně stíhaný poslanec někdo víc, než jiní, ale protože zastupuje stát, jehož jsme všichni občany. Ono se takové přezíravé chování k zákonným oprávněním a ochranám hodně nevyplatí, protože by se to mohlo obrátit i proti těm, kteří jsou v té chvíli, jak se říká "na koni". Od té doby bylo mediálně dehonestováno víc lidí, i tací, kteří si to nezasloužili. Vidíte, Rathova kauza, jeho totální mediální dehonestace založila "takový pěkný zvyk" - každému to nandat, kdo se zrovna nachomýtne (třeba paní Schwarzenbergová).  

... pan Janeček zasahuje 

  Nyní se na výzvu pana Janečka, aktivisty, přidává určitá část Senátu, aby obžalovala prezidenta republiky (obě instituce - senát a prezident jsou ústavní činitelé a jejich činnost je vázána zákony), aby podala na prezidenta jako ústavního činitele žalobu a posléze se dozvíme, že je to jen test, testík - jak pravil pan Dienstbier, volně řečeno, jak omezit jednání prezidenta republiky a zahnat ho pěkně do ohrádky. Senát však má také právo na důstojnost, je to přeci komora Parlamentu a kromě jiných činností i zachází se zákony naší země. Pan Janeček, bojovník proti korupci, má jistě, jako osobnost a hlava nadace, velkou váhu v očích mnoha lidí. Ale i jemu náleží právo na zachování důstojnosti a měl by ho stejně jako ostatní, udržovat v očích všech, vůči kterým jeho činnost směřuje. Tedy - vůči všem. Kladu si však otázku - jednal pan Janeček, při podání výzvy jako občan či hlava Nadace? Může se na Senát obrátit každý výzvou, aby učinil to či ono, aniž mají senátoři, v průběhu svého mandátu souhlas voličů? A jak a kým byl Senát omezován, aby tak neučinil již dříve, ve smyslu žaloby, kterou podal? Tedy, jinak řečeno, když tam sepsali všechny levity za celé období Klausova mandátu? Je otázkou, proč nyní a ne tehdy, kdy se mohlo zdát, že Václav Klaus přesáhl pravomoci prezidenta. Ono je toho nahromaděno v myslích lidí mnoho, viďte?      

Senát neměl nikdy velkou oblibu

V průběhu let, kdy Senát fungoval (a stále funguje) byl často kritizován. A v rámci šetření veřejných prostředků, se zdál mnoha lidem nadbytečnou institucí, protože nijak významně nezasahuje, jako celek, do legislativního procesu. Nyní provedl svůj majstrštyk - podal žalobu na dosluhujícího prezidenta za velezradu s tím, že od počátku mnozí tuší, že "to neprojde", ale čeká od Ústavního soudu, že během procesu s Václavem Klausem se vyjasní fungování prezidenta a vlastně jeho postavení. Jen pokládám malou otázku - je to důstojné Senátu? Jak se s tím vůbec vypořádá jako ústavní orgán? Je nám Senátu třeba? To jsou už staré otázky, které bychom si měli klást stále. 

... Jiří Dienstbier

Pan Diensbier je neúspěšný kandidát na prezidenta republiky , kritikem Václava Klause a mnoha lidem nesympatický. Proto se také proti němu vytahují různé střípky z jeho soukromého života, ale mne nijak neohromuje, kde a jak studoval, z jaké rodiny pochází, co všechno udělal a neudělal a jaký má charakter. Mne zajímá, jakým je politikem a jaké má vize a zda jsou v souladu s vizemi lidí bez ohledu na jejich postavení a vliv v zemi. V této akci, o které se zmiňuji, hraje jistou roli a my zatím nevíme, jak to všechno dopadne. Asi se dozvíme po nastoupení pana Miloše Zemana do funkce prezidenta republiky. Rozhodně to on sám, pan Zeman, nebude mít jednoduché, ale bylo by lepší, kdyby se politická krize ještě neprohlubovala. Pokud má pan Dienstbier, jistě zaskočený průběhem přímé volby, dost rozumu a projekt na zlepšení ovzduší politiky, proč by nemohl být v blízké budoucnosti významným politikem v pozitivním slova smyslu?   

Autor: Irena Aghová | neděle 3.3.2013 16:16 | karma článku: 11,06 | přečteno: 522x
  • Další články autora

Irena Aghová

Sírachovec

29.3.2023 v 14:48 | Karma: 10,50

Irena Aghová

O svědomí

19.8.2022 v 10:23 | Karma: 13,07