Plagiátorství: diplomová práce nebo závěrečné zkoušky?
Hodnota vzdělávacího procesu před vstupem na vysokou školu.
Každý uchazeč o studium na vysoké škole ví, že musí napsat absolventskou práci, a to bez ohledu na to, zda je talentovaným autorem, nebo je vlastními písemnými projevy nedotčen. Každý uchazeč samozřejmě před vstupem na vysokou školu prochází vzdělávacím procesem, jehož součástí je nejen zdařilý ústní projev při zkoušení, ale také písemný projev, pokud jsou zadány slohové práce nebo vedení čtenářského deníku. Někdy se u slohové práce zapotí celé příbuzenstvo, nadneseně řečeno. Občas dojde i k exekuci, ze strany rodičů, když objeví fatální pravopisné chyby v textu a poté, co je takový žák klasifikován známkami, které si nikdo, ani on nepřeje, ztratí sebedůvěru a pro příště má strach něco sám stvořit. Tak se i stane, že mu šikovnější kolega práci raději napíše a on ji přepíše a vloží do ní ještě své postřehy, protože učitel pozná, jakým způsobem se dobral ke svému úkolu. Ztracená sebedůvěra ve vlastní vlohy psát samostatně práci s ním kráčí životem. Někdo je nadaný na matematiku a jiné exaktní obory, druhý na cizí jazyky, třetí vyniká v biologii, každý má nějakou tu svou hřivnu. Myslím, že příprava na studium na vysoké škole začíná právě v tom předchozím vzdělávacím procesu, který by ho měl naučit porozumění textům, s kterým pak na vyšších stupních přichází do styku. K tomu náleží i povinná četba literatury, zpracování obsahu přečtených knih a vlastní závěr. Proč si nevést čtenářský deník i ze svého zájmu? Není na to čas a pro učitele i zátěž, pokud má kontrolovat i čtenářské deníky.
Doba přihlašování na vysokou školu a průběh studia.
Poté, co se studentovi podaří projít sítem maturitních zkoušek, hlásí se na vysokou školu. Od prvního ročníku ví, že ho čeká diplomová práce, kterou musí zvládnout podle doporučené normy, která určuje, jak má práce formálně vypadat. I když je obsah práce úžasný ba geniální, a přitom není zvládnutá forma, diplomová práce neprojde jen tak kritikou konzultanta a oponenta. A tak se stane, že je studium téměř zmařeno. Tomuto fatálnímu konci lze předejít, že na předchozích školách při tvoření slohových prací se student střední školy anebo žák základní školy seznámí s normou psaní prací pomocí pedagoga. Svůdné nabídky – napíšeme za vás absolventskou práci – nepomohou odstranit ten problém, že se lidé nezhostí svého handicapu, že si nevěří a že nejsou schopni napsat odborný text podle požadavků na text kladený, aby prošel hodnocením nejen svým obsahem, ale také svou formou.
Cesta do praxe.
A tak absolventi přicházejí do praxe a opět je čeká psaní textů například ve formě úředních dopisů, právnických textů, pokud studují práva atd. a to psaných spisovnou češtinou, prosté pravopisných chyb. Psaní absolventské práce není jen text pro školu, ale také úsilí o schopnost napsat správně vlastní text k věci. Když si to uvědomíme, pak je záhodno připomenout, že je nutné s ní začít co nejdříve a nenechat ji na poslední chvíli, neboť úzkost z toho psaní se zvyšuje krácením času jejího odevzdání.
Studenti pracují a pěstují své záliby.
Studenti nesedí celý den u počítače, neodevzdávají své fyzické a psychické síly škole, ale mají řadu jiných povinností, či zálib, které pěstovali již před nástupem na vysokou školu anebo mají práci, kterou si vydělávají na studium, protože ne každý student má to štěstí, že je dotován rodiči. To všechno, i když to uznáváme, ho nezprošťuje povinnosti odevzdat závěrečnou práci podle předpisů, pokynů a norem.
Co je snazší? Závěrečné zkoušky nebo psaní diplomové práce?
Internetem proběhl nápad, že by se povinnost psaní diplomových prací a student ukončil své studium závěrečnými zkouškami. Samozřejmě, že pokud by měl i možnost volby – napsat závěrečnou práci nebo se podrobit závěrečným zkouškám, bere plně osud do svých rukou. Je možné si představit, že náplň závěrečných zkoušek bude stejná, jako při povinnosti psaní diplomové práce, takže od prvního ročníku do posledního. Výhodou závěrečných zkoušek by bylo to, že student byl z předmětů podle ročníků už zkoušen, takže si může, při troše štěstí leccos zapamatovat a pokud si dělal pečlivé poznámky z přednášek, kterých se zúčastnil, může i závěrečnou ústní zkoušku úspěšně složit. Není to o nic snazší, než psaní diplomky, protože může dostat od komise otázky, které se týkají obsahu přednášek během studia a pokud si je student nezaznamenal, pak bude v těžké situaci, zvláště, když zkoušky by byly prováděny před veřejnosti, která by byla před tím pozvána.
Všechno je postaveno na odpovědnosti jednotlivce.
Naplnit si svůj sen, stát se lékařem, právníkem, inženýrem, politikem, není opravdu snadné. A student nejednu slzu prolije už u průběžných zkoušek. Přijdou dni v praxi, kdy nesmí udělat žádnou chybu, protože to může stát lidské životy anebo finanční ztráty. A v praxi se setká se situacemi, které bude muset umět vyřešit. Stejně jako by je řešil u závěrečných zkoušek. Studium znamená úsilí a před otázku vlastního úsilí bude vystavován celý život, stejně, jako před svou odpovědnost jak v soukromém, tak i ve své praxi.
Irena Aghová
Sírachovec

Chtěla bych připomenout tuto biblickou knihu a též, že následující napomenutí platí dodnes jajo zdroj moudrosti
Irena Aghová
Senátní návrh cen za věrnost zachrání tisíce manželství.

Určitě se tím nesníží rozvodovost, Ale spíše konflikty v rodinách posílí.zamyslela jsem se nad otázkou, jak chápeme věrnost a kdy nastává nevěra.
Irena Aghová
To bylo už tenkrát v Mezopotámii 1.Úvod.

Následující článek se bude dotýkat témat, která se týkají úvah o bytí a nesmrtelnosti i o právu, a v dějinách starověkých mezopotámských civilizacích a chtěla bych sdělit čtenářům, jen to, co starověké společnosti vyprodukovaly.
Irena Aghová
O svědomí

Na svědomí jednoho člověka je možné ostře útočit nebo ho probouzet v přátelském rozhovoru. Záleží na tom, zda ti dva chtějí spolu vycházet do budoucna, nebo si nakrátko vyřídit účty.
Irena Aghová
A zase máme další semestr za sebou.

Je mi líto , když studenti neuspějí u maturity a odcházejí ze školy s výhledem na nejistou budoucnost. Čeká je jen realita, do které spadnou nepřipravení a mládí je za nimi. Co na to ministr školství? Jde o budoucnost.
Další články autora |
Skokem do propasti Macocha ukončila život matka oběti střelby na fakultě
Skokem do Macochy ukončila o víkendu život matka jedné z obětí tragické střelby na Filozofické...
Turek jel rychlostí přes 200 km/h a fotil se u toho. Policie věc prošetřuje
Europoslanec Filip Turek (Motoristé sobě) se na svém účtu na Instagramu pochlubil fotkou, ze které...
Bílá rakev, věnec od Gottové. Na rozloučení se Slováčkovou dorazil i prezident
Rodina a přátelé se v kostele v centru Prahy rozloučili Annou Julií Slováčkovou. Zpěvačka a...
Trump si hraje s vojáčky. Stažení by Evropu bolelo, na výběr jsou jen špatné varianty
Premium Je to jen pár dní, co Donald Trump vyslal směrem k Evropě poněkud nepříjemnou zprávu. USA mohou ze...
Bili ho, řezali a natáčeli, jak umírá. Mladíci umučili třináctiletého kluka, pro zábavu
Premium Mladistvý spolu s kamarádem zabil v Děčíně před třemi lety třináctiletého chlapce. Nebývale...
Z dalšího světadílu, nebo zase Ital? O nástupci papeže Františka se už spekuluje
Sledujeme online Po úmrtí papeže Františka veřejnost spekuluje o jeho možném nástupci. Nabízí se jména možných...
Hlas naděje. Otevřel tabuizovaná témata církve, reagují politici na smrt papeže
Sledujeme online V pondělí ráno zemřel papež František. „S hlubokým zármutkem jsem přijal zprávu o úmrtí papeže...
Člověk skromnosti, který pečoval o slabší. Svět chválí odkaz zesnulého papeže
Evropští politici kondolují k úmrtí papeže Františka. Francouzský prezident Emmanuel Macron jej...
Dorazí bouřky. Hrozí přívalové deště, nárazový vítr i krupobití
Přímý přenos Část jižní Čech, Českomoravskou vrchovinu a západ Jihomoravského kraje zasáhnou v pondělí odpoledne...

První krok k samostatnosti děťátka s metodou Baby-Led Weaning
Přechod na pevnou stravu vždy představuje významný milník v životě děťátka i jeho rodičů. Je to období plné objevování nových chutí a získávání...
Seznam rubrik
- Antika
- Román o orosených růžích
- Umění
- Vídeňské bonbónky
- In memoriam
- Články roku 2011
- 2011 Povídky z maloměsta
- Příroda a její dary
- Hudba pro specialisty na etno
- Zahrada
- 2013
- Územní členění a problematika
- Sociální problematika v ČR
- Martin a Liliana
- Biblické dějiny
- Stres. frustrace, deprese nebr
- 2014
- Mezi drakem a hadem
- Společnost
- Články roku 2010
- 2015
- Z historie
- Demokracie
- Politika
- Smlouvy nejsou kus papíru
- Rodina a život kolem ní
- Tajemství zdraví a krásy
- Umět vařit je -in -
- Povídky a novely na sobotu
- Moje domácí kuchyně
- Milostná lyrika
- Až budou padat hvězdy
- On ženatý, ona vdaná
- Můj rozmarný Bůh, harmonie
- Náboženství
- Občanský zákoník a předpisy so
- Pohádky
- Těžké chvíle s lehkým srdcem
- Filozofování s filozofy
- Ženou v každém věku
- Paragrafy
- 50 +
- Druhé housle
- Čtenářský deník
- Osobní
- Nezařazené
- Rok 2012
- 2017
- Rok 2016