Morava: Nad Moravou zavlály hrdé moravské vlajky

A to dělají moravští politici velmi dobře, že využívají každé příležitosti, aby kulturně a politicky podpořili vývoj na Moravě, který možná směřuje k zemskému uspořádání, jak o tom mnozí sní. Když dnes porovnám rodinné fotografie z Brna a Moravy v roce 1965 v současnosti, skutečně tu nastalo mnoho proměn díky práci komunálních politiků. A co teprve, když se člověk vydá po Moravě, na kouzelnou Vysočinu, na Olomoucko či jinam. A pokud potřebuje Morava politické zastání, pak jedině energickým politikem, který má své rodiště opravdu rád. Svátek Cyrila a Metoděje se bude slavit na Velehradě. Vždyť i Moravané mají své světce, své krásné barokní památky, které udržují a člověk se rád zastaví ...     

Moravané jsou vinaři a zemědělci…

Líbí se mi, že lidé na Moravě mají pěkně upravené domy a zahrady, vinohrady a ke svému způsobu života  si rádi zahrají svou osobitou, někdy i tklivou hudbu. Jejich zahrádky, které mají před domy, jsou plné růží, sem tam se objeví i vysoká žlutá divizna (která zná divy), oměj šalamounek a jiné květiny, které září svou barevnou krásou přes plůtky. Moravští muži nejen krásně zpívají, ale také krásně tančí.

To je prostě Morava. 


Oblasti, které je dobré navštívit

Mezi obcemi ČejkoviceHovorany a Vrbice se nacházejí husté porosty keřů, které lemují polní cesty, okraje lesů a břehy vodotečí. A tak je zachováno tradiční hospodářství. Vyskytují se zde ptáci, jako strnad zahradní, strakapoud jižní, který má rád staré sady a pěnice vlašská, která žije podél cest. To niva Dyje je překrásná, vyskytují se v ní meandry a mrtvá ramena, i rozsáhlé lužní lesy a louky. A tam se vyskytuje žába kuňka ohnivá, ryba hořavka ohnivá nebo druh netopýra vrápenec malý. Dokonce se tu vyskytuje tesařík obrovský, páchník hnědý a lesák rumělkový. A co teprve Soutok Podluží, který je  komplexem lužních lesů, luk a mokřadel na dolním toku řek Moravy a Dyje. A tímto komplexem lesních a lučních porostů se prolíná řada vodních kanálů s hojnou vodní vegetací a s četnými ohroženými druhy rostlin. V lokalitě se také vyskytuje řada ohrožených a chráněných živočišných druhů, mimo jiné čolek podunajský, vydra říční nebo bobr evropský. Hodonínská Doubrava (Mutěnice, Hodonín a Dubňany) má velký výskyt chráněných druhů rostlin (mečík bahenní, kosatec různobarevný a kavyl písečný  i živočichů. Hlavně zde můžeme potkat roháče velkého a přástevníka kostivalového. Lokalita Očov leží v zemědělské krajině mezi Hodonínem a řekou Moravou, kde žije rybka hořavka duhová, jejíž rozmnožování je zcela vázáno na přítomnost škleblí, uvnitř kterých dochází k oplodnění jiker a prvotnímu růstu potěru. To zase čejkovické Špidláky jsou známé stepními trávníky, kde roste mnoho vzácných trav.  Roste zde, jako na jednom z pouhých tří míst v naší zemi, pelyněk jihomoravský nebo katrán tatarský, kterému se pro jeho zajímavý způsob šíření semen říká stepní běžec. Po odkvětu se celá rostlina odlomí, vítr ji žene krajinou, přičemž se postupně uvolňují semena. Stepní charakter lokality vyhovuje i vzácnému brouku střevlíkovi. A tak můžete jezdit na výlety kamkoliv a buď narazíte na historické památky nebo vzácné přírodní lokality, či zajímavé kroje a když unaveni se zastavíte v hospůdce, setkáte se i s moravskou kuchyní.

Krásné Valašsko

Valašsko, které je překrásné a s bohatou kulturou, sousedí na jihu s Moravským Slovenskem  a na západě s Hanou.  Vymezujeme ho územím okresu Vsetín a severní, severovýchodní a východní částí okresu Zlín (severní Lukovsko, Vizovsko, Klobucko). V Rožnově pod Radhoštěm navštite skanzen Valašské muzeum v přírodě. Tam si můžete prohlédnout předměty regionální valašské lidové kultury a řemesel, včetně zachovaných domů ze zdejších měst a vesnic. Je to krásné, nezapomenutelné. 

 

Všechno to, o čem si nyní vyprávíme, by neexistovalo bez práce lidí a obcí s podporou nevládních organizací a EU. A proto, na Cyrila a Metoděje se slaví i svátek Moravy, kterou její občané určitě velmi milují. A tak jim přeji všechno nejlepší, hojnou úrodu a krásné letní měsíce. Máte tu moc krásně, přátelé ...    

Vlajka Vysočiny

z Internetu

 Pohled na Svatý kopeček

z Internetu

 

 

Velehrad

z Internetu

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Irena Aghová | čtvrtek 5.7.2012 10:26 | karma článku: 17,90 | přečteno: 1116x
  • Další články autora

Irena Aghová

Sírachovec

29.3.2023 v 14:48 | Karma: 10,50

Irena Aghová

O svědomí

19.8.2022 v 10:23 | Karma: 13,07